Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Biathlon: Konkurencje Olimpijskie w Pjongczang, Wyjaśniamy!

Biathlon -> Biathlon artykuły

2017-12-29

Za nieco ponad miesiąc rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Docelowa impreza każdego sportowca. W biathlonie będziemy mogli oglądać zawodników i zawodniczki w aż sześciu konkurencjach.  Przedstawiamy specyfikę każdej konkurencji. 

 

 

Z pewnością większość kibiców już zna zasady biegów rozgrywanych w biathlonie. Jednak są jeszcze tacy, dla których mogą być one nie do końca jasne. Przedstawimy organizację poszczególnych startów, które będą rozgrywane w Pjongczang.

 

SPRINT

Pierwszą konkurencją rozgrywaną w czasie Igrzysk Olimpijskich jest sprint. Zasady dosyć proste. Kobiety biegają na dystanse 7,5 km, a mężczyźni mają do pokonania 10 km trasy. W trakcie biegu odbywają się dwa strzelania. Najczęściej jest to schemat (2,5km- strzelanie-2,5km- strzelanie-2,5 finish) wśród kobiet i (3,3- strzelanie- 3,3- strzelanie-3,3- finisz) wśród mężczyzn.

Na igrzyskach będzie to pierwsza konkurencja rozgrywana 10 i 11 lutego.

 

BIEG POŚCIGOWY

Bieg rozgrywany na podstawie wyników z biegu sprinterskiego. Straty z biegu sprinterskiego doliczone są do startu zawodników i zwycięża pierwszy zawodnik na mecie. Kobiety rywalizują na 10 km, a mężczyźni na 12,5 km. Na strzelnicę wbiegają czterokrotnie. Strzelanie odbywa się (leżąc-leżąc-stojąc-stojąc), Za każdy niecelny strzał wybiegają na karną rundę, która liczy 150 metrów.

W Pjongchang rywalizacja w tym biegu odbywać się będzie 12 lutego.

 

BIEG INDYWIDUALNY

 

Bieg indywidualny to rywalizacja strikte indywidulana. Zawodnicy wybiegają co 30 sekund na trasę, która liczy u kobiet 15 km a u mężczyzn 20 km. Strzelnia są cztery (2 leżąc, 2 stojąc). Zawodnicy nie wbiegają po niecelnym strzale na karną rundę, tylko doliczana jest im minuta dodatkowego czasu za każdy niecelny strzał.

14 i 15 lutego odbędzie się ten start na Igrzyskach Olimpijskich.

 

BIEG ZE STARTU WSPÓLNEGO

 

To rywalizacja na dystansie 12,5 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn. Cztery strzelania (leżąc-stojąc-leżąc-stojąc). W biegu ze startu wspólnego nie startują wszyscy zawodnicy, tylko wybrana 30. Najczęściej są to najlepsi zawodnicy Klasyfikacji Generalnej oraz zawodnicy, którzy zaliczyli dobre poprzedzające bieg starty.  

Na Igrzyskach ten start odbędzie się 17 i 18 lutego.

 

SZTAFETA MIESZANA

 

W biegu sztafety mieszanej startuje dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Kobiety startują na dystansie 6 km a mężczyźni mają do pokonania 7,5 km trasy. Na strzelnicy zawodnicy mogą wykorzystać aż 8 pocisków do zestrzelenia 5 celów, z tym, że 3 kolejne muszą dobierać pojedynczo. Jeśli po wykorzystaniu 8 naboi, nie zostaną zestrzelone wszystkie kółeczka, zawodnik musi pokonać rundę karną za każdy błąd. Każdy zawodnik strzela w pozycji leżącej i stojącej.

20 luty to dzień rozgrywania tej konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich.

 

BIEG SZTAFETOWY

 

W sztafecie startuje po czterech zawodników i zawodniczek. Do pokonania mają 4x7,5 km i 4x6 km. Analogiczne do sztafety mieszanej, każdy zawodnik pojawia się na strzelnicy dwukrotnie i przy nie zestrzelonych kółeczkach musi wbiec na rundę karną. By dokonać ważnej zmiany zawodnik musi dotknąć zawodnika kolejnej zmiany.

22 i 23 luty to ostatnia konkurencja Igrzysk Olimpijskich. 

 

Natalia Surdyka

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl