Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

W Dusznikach ruszyła przebudowa. Burmistrz: Największa inwestycja w historii miasta

Biathlon -> Biathlon artykuły

2016-05-14

Do zimy ośrodek narciarski na Jamrozowej Polanie zmieni się nie do poznania. Duszniki-Zdrój za 18 mln złotych przygotowują się do biathlonowych mistrzostw Europy.

 

Inwestycja na Jamrozowej Polanie, którą zapowiadaliśmy w tym wywiadzie, ruszyła już w grudniu, ale prawdziwa rewolucja dopiero się zacznie. Jak dotąd powstał nowy wodociąg pompujący wodę z niżej położonej Drogi Krajowej nr 8, a od jakiegoś czasu budowlańcy instalują sztuczne naśnieżanie na nowych odcinkach tras biegowych, które na koniec przykryje asfalt. Ale to dopiero początek zmian.

 

- Lada chwila rozpiszemy przetarg na nowy budynek sędziowski, który stanie w miejscu dotychczasowego. Do końca miesiąca chcemy mieć zresztą wszystkie przetargi, by jak najszybciej ruszyć z pracami. A tych trochę się namnożyło, dlatego nie mamy marginesu błędu – mówi Skipolowi burmistrz miasta Piotr Lewandowski, dodając, że w związku z tym ostateczny koszt inwestycji może wynieść nawet 18 mln złotych. To dwa razy więcej niż planowano. Dlaczego?

 

Lewandowski: To nie tyle przeszacowanie, ale niezbędne zmiany, które wprowadziliśmy. Fakt odwołania zimą Pucharu IBU odsłonił poważny mankament. To woda. Ostatnie lato było suche i mimo że był już nowy rurociąg, to na dole nie było czego pompować. To spowodowało przerwy w naśnieżaniu. Musieliśmy mieć gwarancję, że więcej się to nie zdarzy, więc postanowiliśmy o budowie nowego zbiornika na 7,5 mln litrów wody. Stanie w miejscu dotychczasowego i będzie miał wymiary 60x28x5 metrów. Ta ilość wody już na sto procent naśnieży cały obiekt, podobno nawet w trzy dni.

 

Na co jeszcze wydane zostaną nadprogramowe złotówki? Konieczne jest m.in. przesunięcie przepompowni wody i dołożenie jednego piętra w nowym budynku dla sędziów. Pojawi się też dodatkowy mostek, pod którym swobodnie będą mogli przejść kibice. Ten stanie na dole długiego zjazdu do Polany, naprzeciw ruin skoczni narciarskiej. Kibice, którzy przyjadą na początku 2017 roku na mistrzostwa Europy, nie dostaną się do ośrodka dotychczasową drogą, ale wyremontowanym odcinkiem od strony Podgórza.

 

Biorąc pod uwagę, że cały roczny budżet miasta wynosi 18 mln złotych, inwestycja o takiej samej wartości musi budzić wrażenie lokalnej społeczności. Lewandowski uważa, że w historii miasta większej nie było nigdy, co powoduje, że sprawą zainteresowani są wszyscy. Presja na Urzędzie Miasta jest olbrzymia. - Zdajemy sobie z upływającego czasu. Zdążymy ze wszystkim, byle tylko zamknąć budynek przed zimą. Prace wykończeniowe mogą trwać do ostatniej chwili – mówi burmistrz.

 

W związku z inwestycją ośrodek tego lata będzie zamknięty dla trenujących.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 1

cress

Opublikowano: 2016-05-14 11:51:55

Brawo dla włodarzy za odwagę! Trzeba czasem chyba zaryzykować, żeby później się zwróciło z nawiązką.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl