Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Walka z czasem w Dusznikach-Zdroju [FOTO]

Biathlon -> Biathlon artykuły

2016-10-22

Końca prac budowlanych nie widać, a za 95 dni ośrodek na Jamrozowej Polanie musi lśnić. Czy Duszniki-Zdrój zdążą do biathlonowych Mistrzostw Europy? - Musimy – ucina dywagacje burmistrz miasta Piotr Lewandowski.

 

Za mniej niż sto dni będzie tutaj duża impreza. Mają przyjechać kibice, zawodnicy z nawet 30 krajów i kilkanaście wozów transmisyjnych. Duszniki-Zdrój w dniach 25-29 stycznia staną się centrum europejskiego biathlonu. Zorganizują IBU Mistrzostwa Europy. Problem w tym, że na dziś ostatnie, co powinno się robić na Duszniki Arenie, to ubierać narty.

 

- Co tu dużo mówić, trwa wielka walka z czasem, ale nie rozważamy nawet, czy ze wszystkim zdążymy. Bo musimy. W tej chwili nad finalizacją pracuje niekiedy nawet stuosobowa załoga – mówi zmobilizowany burmistrz miasta Piotr Lewandowski. Jak twierdzi, mimo że większość elementów inwestycji nie jest zagrożona, to wciąż niewyjaśnione są losy budynku sędziowskiego. Zbliża się koniec sezonu budowlanego, a nadal nie osiągnięto stanu surowego zamkniętego. Jest ryzyko, że nieruchomość będzie używana w trakcie ME, ale w trybie awaryjnym, czyli bez tzw. prac „mokrych”, które zostałyby dokończone wiosną.

 

W poniedziałek na Dolny Śląsk przyjedzie inspekcja IBU i EBU. Co oprócz budynku przez cztery dni zobaczą delegaci? Przede wszystkim ogromnych rozmiarów dziurę, która przecina polanę wszerz. To przyszłe przejście podziemne dla członków ekip, które zastąpi dotychczas używany w tym celu mostek. Drugim strategicznym przedsięwzięciem jest oddanie do użytku zbiornika na wodę do armatek śnieżnych. Ma pomieścić 7,5 mln litrów wody, czyli więcej niż basen olimpijski. Dzięki niemu cały ośrodek będzie można naśnieżyć w 2-3 dni. Najmniejszym problemem są na tę chwilę trasy biegowe. Dodatkowe pętle zostały już utwardzone, chociaż wbrew wcześniejszym założeniom nie pokryto ich asfaltem.

 

Lewandowski o kwestiach organizacyjnych: - Za dwa tygodnie powinniśmy skompletować listę sponsorów i partnerów mistrzostw. Uruchomiliśmy też zgłoszenia dla biathlonistów i wydaje się, że skoro w ostatnich ME na Syberii pojawiło się 26 ekip, u nas wynik będzie wyższy. Niewykluczone, że przyjedzie kilka wielkich nazwisk, dlatego że Duszniki wg terminarza mogą stać się solidnym przetarciem przed mistrzostwami świata.

 

Na stronie internetowej organizatora trwa już rejestracja wolontariuszy, których do obsługi mistrzostw będzie potrzebnych aż 150. Aby stać się częścią komitetu organizacyjnego, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Trwa także sprzedaż biletów, Najtańsze "jednodniówki" kosztują 10 zł i upoważniają do wejścia na trasę. Najdroższe – karnet na wszystkie dni na sektor VIP w pobliżu mety – to wydatek rzędu 510 zł.

 

UWAGA: DO KOŃCA ROKU OŚRODEK NA JAMROZOWEJ POLANIE BĘDZIE ZAMKNIĘTY DLA NARCIARZY.

 

 

 

 

 

Michał Chmielewski

fot. materiały organizatora

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl