Utrabiel, Maraton narciarski na dystansie 60km wygrali Robert Faron i Katarzyna Witek [WYNIKI+FOTO]

Biegi masowe -> Wyniki Polska

2016-03-13

Najdłuższy bieg narciarskie w Polsce, Ultarbiel 2016 na dystansie 60 kilometrów zakończył się dzisiaj w Bielicach koło Stronia Śląskiego. Zwyciężyli Robert Faron i w kategorii kobiet Katarzyna Witek z teamu nabiegowkach.pl

Pierwszym, historycznym zwycięzcą został Robert Faron, który dystans 60 kilometrów stylem klasycznym pokonał w czasie 3:26,51 godziny. Drugie miejsce zajął Wojciech Suchwałko z czasem 3:28,29.

Na mecie zwycięzca w pierwszej kolejności podziękował rywalom za walkę na trasie i komplementował ich postawę. Zapytany o taktykę, odpowiedział że na podbiegu rozpoczynającym ostatnią pętlę przyspieszył i udało mu się zgubić Wojtka. Zaprocentowało doświadczenie i kilometry przebiegnięte nie tylko w maratonach nie tylko nartach, ale również na nogach.

Z kolei Wojtek Suchwałko również podziękował za wspólny bieg, stwierdził jednak, że dystans był dla niego o jedną pętlę za długi. Na ostatniej pętli dało o sobie znać zmęczenie, pojawiły się skurcze.

Warto dodać, że obaj pokonywali dystans na "gołych" nartach.

Jako kolejni, niemal równocześnie, na mecie pojawili się Jacek Staroń (Krosski Briko Maplus Krosno - czas 3:38:08) i Piotr Michałek (Team Nabiegowkach.pl - 3:38:09). Ostatecznie zaliczono im sekundę różnicy, ale jak stwierdził Staroń to żadna różnica w takim biegu. Chwilę później na mecie pojawił się piąty zawodnik Bogdan Kustroń (Krosski Briko Maplus Krosno - czas 3:38:49).

Na szóstym miejscu, z czasem 3:42:32, zmagania ukończył Józef Wojtyła (LKS Pogórze/skipol.pl Team), zajmując trzecie miejsce w kategorii wiekowej M4.

Wśród kobiet na głównym dystansie triumfowała Katarzyna Witek Team Nabiegowkach.pl / TN Biegówki Wesoła uzyskując czas 4:29:10. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Pacowska-Brudło (Leśniczówka Jakuszyce), a trzecia była Anna Majoch (GVT).

W ramach imprezy w Bielicach, oprócz dystansu głównego (60km) rozegrano także biegi na dystansach 20 i 10 km stylem klasycznym.

W biegu na 20 kilometrów pierwsze dwa miejsca zajęli zawodnicy z Czech Michal Duchac (Bkl Machov) i Rostislav Urban (Ski Klub Sumperk). Trzecie miejsce dla Stanisława Gąsienicy z Kościeliska (Kościelisko Dla Biegaczy) Kolejne lokaty ponownie dla Czechów Karela Machaceka (Rockplast) i Tomasa Cady (Redpoint Eleven Team). Jako szósty na mecie pojawił się Grzegorz Legierski (Team Nabiegowkach.pl) który uzyskał najlepszy czas biegu, ale ze względu na złamanego tuż po starcie kijka na trasę wyruszył dopiero po wymianie uszkodzonego sprzętu.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Jadwiga Grynkiewicz (team nabiegowkach.pl) zajmując 24. miejsce open, druga była Edyta Olcoń z naszego skipol.pl Teamu (30. miejsce open), a trzecia Czeszka Jolana Benesova Redpoint Toko Team (32. open)

Na najkrótszym dystansie 10km klasykiem wygrał Jan Łacek Team Nabiegowkach.pl, drugie miejsce zajął Hubert Koszyk z skipol.pl Teamu, a trzeci był Jarosław Dominiak WCMG 2016.

Wśród kobiet zwyciężyła Weronika Jarecka przed Aleksandrą Ciężkowską-Mroczek i Agatą Tomaszewicz (Team Nabiegowkach.pl)

Korzystając z okazji udekorowano najlepszych zawodników w klasyfikacji Mistrzostw Polski Amatorów PZN na długim dystansie, które rozegrano podczas 40. Biegu Piastów. Symbolicznie na podium stanęli Jacek Staroń, Arkadiusz Ogorzałek i Władysław Olszowski.