Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Sapporo International Ski Marathon już za nami

Biegi masowe -> Wyniki świat

2013-02-06


Jak ktoś pomyślał, że w Japonii biegi narciarskie znane są jedynie z Pucharu Świata, to informujemy, że nie. Otóż w Krainie Kwitnącej Wiśni także biegają i to w maratonach. Sapporo International Ski Marathon właśnie się zakończył, więc pora przedstawić wyniki.


Wpierw troszkę historii dla mniej wtajemniczonych:

Pierwszy maraton narciarski w Sapporo odbył się 8 marca 1981 roku, dystans wówczas wynosił 30 kilometrów, a styl obowiązywał klasyczny. Frekwencja nie była powalająca, ale jak na debiut to i tak niezła, bowiem w zabawie udział wzięło 114 miłośników biegówek (rekord wynosi 2048 uczestników na 50km w 1987 roku). Inspiracją dla miejscowych były zawody, które rozgrywały się na wzgórzach norweskiego Holmenkollen. W zimie 1981 roku, delegacja z Sapporo odwiedziła Niemcy by tam doszlifować swoją znajomość rozgrywania i organizowania takich imprez. To zaowocowało sukcesem, a na kolejny bieg, Japończycy zaprosili wszystkich zwycięzców biegów Worldloppet z minionego sezonu. Dystans biegu w 1982 roku wydłużył się do 42 kilometrów, a trzy lata później do 50. Warto wspomnieć, że zawodnicy biegają na trasie olimpijskiej znanej z 1972 roku. Tak wyglądała droga dołączenia japońskiego maratonu do organizacji Worldloppet, gdzie w 1985 roku, SISM został oficjalnie przyjęty.

Wyniki biegów rozgrywanych techniką łyżwową w ramach 33 edycji zawodów:

50km kobiet: Zwyciężyła Kazumi Yoneda przed Yuri Okumurą oraz Christą Inauen.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

50km mężczyzn: Zwyciężył Yuki Nakajima przed Hiroyą Funamizu oraz Kenji Miyazawą

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

25km kobiet: Triumfowała Aki Sakai przed Yumi Shimizu oraz Hiroko Shibuyą

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

25km mężczyzn: Triumfował Takafumi Miyoshi przed Kosuke Shindo oraz Masahiro Yoshikawą

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI

Piotr Walkowiak

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl