Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

John Kristian Dahl i Katerina Smutna wygrywają Vasaloppet 2016

Biegi masowe -> Wyniki świat

2016-03-06

Wśród mężczyzn 4 czołowe lokaty dla Norwegów za Dahlem finiszowali Stian Hoelgaard, Anders Moelmen Hoest i Oeyvind Moen Fjeld. Piąty był Szwajcar Dario Cologna, którego kontuzja łydki wyeliminowała ze startów w Pucharze Świata, a czołową szóstkę zamknął najlepszy ze Szwedów Markus Ottosson.

 

Wśród kobiet za Smutną finiszowały zawodniczki gospodarzy Britta Johansson Norgren i Lina Korsgren.

 

Norweg John Kristian Dahl zwycięstwo w Biegu Wazów zapewnił sobie dzięki najlepszemu finiszowi z blisko 30-osobowej czołówki. Za zwycięstwo zapłacił jednak wysoką cenię i mógł być nagradzany dopiero po kilku minutach.

 

- Jestem poruszony, to było trudne, ale udało mi się zachować spokój i skupienie do samego końca. Absolutnie niesamowite, że udało mi się. Miałem sen, że znów wygram - mówił Dahl SVT Sport po jego drugim zwycięstwie w biegu pomiędzy Salen i Mora. (Poprzednio Dahl wygrał w 2014 roku - red.)

 

Duży peleton dogonił norwega Christoffera Callesena na ostatnich 6-7 kilometrów. Wtedy swoich sił spróbował jego rodak Kjetil Dammen, jednak do Mora wbiegła grupa 29 zawodników. Za Dahlem, który uzyskał czas 4:08:00 dobiegło trzech Norwegów: Stian Hoelgaard, Anders Höst i Öyvind Fjeld. Dario Cologna finiszował na piątym miejscu. Kolejne miejsca zajęli najlepsi Szwedzi miejsca 6 i 7, odpowiednio Markus Ottosson i Jerry Ahrlin.

 

WYNIKI MĘŻCZYZN

FINISZ (relacja video telewizji STV)

 

Długo wydawało się, że bieg kobiet pewnie wygra Britta Joansson Norgren, ale w końcówce została doścignięta. Ostatecznie zajęła drugie miejsce przyblkowana przez biegnących obok mężczyzn. Wygrała Katerina Smutna z Austrii z czasem 4:17:56.


- To było niewiarygodne. To naprawdę wiele dla mnie znaczy, jest większe niż wszystko inne. - mówi Smutna SVT Sport.


Britta Johansson Norgren była blisko pierwszego zwycięstwa w biegu głównym Bigu Wazów. - Mam mieszane uczucia i jestem zadowalana z biegu, ale to smutne, że nie udało mi się wygrać. Nie udało się biec za Smutną, a najgorsze było to że nie mogłam nic zrobić, gdy przyszło biec między mężczyznami. - powiedziała Norgren która do zwyciężczyni straciła 2.9 sekundy.


Organizatorzy Vasaloppet rozumieją krytykę ze strony kobiet. W Oxberg, 28 km przed metą, Johansson była 51 sekund przed Smutną. A na ostatnich kilometrach została schwytana przez Smutną i Linę Korsgren. 

 

- Rozumiem krytykę, dawaliśmy znaki również gwizdkami, ale nie udało się. Było trochę za ciasno, w tym amieszaniu mężczyźni etż walczyli o jak najlepszą pozycję. Chociaż to nie jest wymówka -  mówi Tommy Höglund - Ocenę organizacji Vasaloppet rozpoczniemy od jutra.

 

WYNIKI KOBIET

 

Na starcie mieliśmy kilkanaścioro Polaków. Najlepiej zaprezentowała się Natalia Grzebisz zajmując 133. miejsce wśród kobiet, wśród mężczyzn 3045 był Kamil Zatoński.

 

huk

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl