Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

XXVI Bieg Jaćwingów w Gołdapi - polecamy

Biegi masowe -> Artykuły

2013-02-08

bieg jacwingow 12 15Nasz człowiek w Gołdapi, Robert Sadowski, absolwent zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego '86 poleca:
Bieg Jaćwingów

16 lutego w Gołdapi zostanie rozegrany XXVI Bieg Jaćwingów. Bieg ten rozgrywany od 1979 roku, jest najstarszą i największą zimową imprezą narciarską na Warmii i Mazurach. Powstawał w latach, gdy w Polsce i Europie zaczęto organizować masowe biegi narciarskie, m.in. Bieg Piastów, którego historia jest tylko 3 lata starsza.
Od biegu XIV
organizatorem jest przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi, w tym roku po raz pierwszy wspólnie z Towarzystwem Narciarskim Biegówki. Z tej okazji dla członków TN Biegówki czeka 50% zniżka za opłatę startową. Dyrektor OSiR Gołdap – Marek Kuskowski zapewnia, że są w stanie przyjąć nawet 1000 narciarzy. Już w tej chwili lista startowa jest większa niż w ostatnich latach, widocznie współpraca owocuje.


Gołdap to miasto uzdrowiskowe, położone na północy Polski w województwie warmińsko-mazurskim. Kuracjusze korzystają tu z leczniczych właściwości błot borowinowych. W okresie II Wojny Światowej częsć budynków zajmowanych przez sanatorium należała do kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lotniczych (Luftwaffe). Narciarzy zainteresowanych historią zapraszamy do zwiedzenie pozostałości po obiekcie „Robinson”, które ukryte w Lesie Kumiecie służyły, jako schron dla stacjonujących wojsk niemieckich. Z Puszczy Rominckiej w latach 1941-1944 kierowano akcjami niemieckiego lotnictwa wojskowego od Atlantyku po Rosję i od Norwegii po Egipt. Obok Puszczy Romnickiej, Gołdap otacza Puszcza Brecka i Lasy Skaliste. Parki Krajobrazowe oraz wzgórza i jeziora Mazur Garbatych oglądać można z wierzchołka prawie trzystu metrowego wzniesienia Góry Gołdapskiej, zwanej Piekną Górą. Ta okolica mazur może pochwalić się najczystszym powietrze w Polsce oraz najniższymi temperaturami, tzw. biegun północy ( najniższe temperatury odnotowuje się w pobliskich Wiżajnach).

W Lesie Kumiecie, gdzie rozgrywany jest Bieg Jaćwingów jest łącznie 20km tras, osobne do stylu łyżwowego i klasycznego.
W tym roku po kilku latach przerwy zostanie rozegrany bieg techniką klasyczną. W ostatnich latach na północy Polski królowała technika dowolna. Organizatorzy mają nadzieję, że wprowadzenie tej konkurencji zachęci do startu wiekszą liczbę osób. W tegorocznym Biegu Jaćwingów na 10 i 20 km techniką dowolną zawodnicy pobiegną po 5km trasie, natomiast do biegu techniką klasyczną na 20 km przygotowana jest 4km pętla. Na trasie do klasyka założone będą minimum dwa tory.


 

W tej chwili w Polsce brakuje śniegu, ale w połowie lutego spodziewamy się, jak co roku odpowiednich opadów. Mamy świetnie przygotowany teren, który już latem był wyrównywany, a w wybranych miejscach dzięki współpracy z Lasami Państwowymi udało się odsłonić większe powierzchnie naszych ścieżek – opowiada Szef Ośrodka Sportu i Rekreacji Marek Kuskowski i dodaje: Przed rokiem z połowy stycznia przełożyliśmy imprezę na połowę lutego i to był strzał w dziesiątkę.

Narciarstwo biegowe na terenie Warmii i Mazur ma już swoją tradycję. Oprócz Biegu Jaćwingów co roku startuje Gołdapska Liga Narciarska. Zawodnicy rywalizują na kilku dystansach i w kilku kategoriach wiekowych, osobno dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i dorośli. Dla wielu okolicznych mieszkańców, Bieg Jaćwingów jest najlepszym sprawdzianem przed startem w Biegu Piastów.

Gośćmi specjalnymi XXVI Biegu Jaćwingów będą Józef Łuszczek i Wojciech Fortuna.

Informacje praktyczne:
Program startów: sobota 16 lutego 2013
9:50 – Uroczyste otwarcie imprezy
10:00 – Bieg główny 20 km CT K i M z podziałem na kategorie wiekowe
12:00 – Bieg średni 10 km FT K i M OPEN ur. w roku 1996 i st.
12:30 – Bieg główny 20 km FT kobiet i mężczyzn rocz. 1994 i st. z podziałem na kategorie wiekowe
Kategorie wiekowe dla biegów głównych:

- Grupa I do 29 lat rocz. 1984 i mł.
- Grupa II 30-39 lat rocz. 1983-74
- Grupa III 40-49 lat rocz. 1973-64
- Grupa IV 50-59 lat rocz. 1963-54
- Grupa V 60 lat i st. rocz. 1953 i st

W piątek 15 lutego odbędą się biegi dziecięce i młodzieżowe na dystansach od 1 km do 3,5 km.

W pakiecie startowym: pamiątkowa czapka z Biegu Jaćwingów.
Punkt żywnościowy: jeden zlokalizowany na mecie, w zestawie grochówka i herbata.

Sponsorzy:
Bieg Jaćwingów będzie wspierany firmę MGBsport (przedstawiciel marek Alpina i SKIGO). Wszyscy startujący w sobotnich biegach będą mogli bezpłatne nasmarować narty preparatem SKIGO Easy Glide oraz wziąć udział w losowaniu nart Alpina TNB.Zapisy do 10 lutego 2013 poprzez formularz na stronie: http://biegjacwingow.pl/
Facebook: www.facebook.com/biegjacwingo


Krystyna Nowacka

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl