2014-02-22
W tym tygodniu nie publikujemy Panoramy biegów narciarskich ponieważ wszystkie imprezy biegowe odbywają się w jednym miejscu, a mianowicie na Polanie Jakuszyckiej. Już jutro zaczyna się Festiwal Narciarstwa Biegowego - 38 Bieg Piastów.
Ponad trzy i pół tysiąca zawodników z 26 państw z czterech kontynentów, 13 biegów w dziewięć dni. W sobotę, 22 lutego, w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, rozpoczyna się Festiwal Narciarstwa Biegowego. Z powodu braku śniegu dystanse będą mocno skrócone, ale i tak zapowiada się duże wydarzenie, choć o rekreacyjnym charakterze.
W ramach festiwalu rozegrane mają zostać Mały Bieg Piastów, dwa biegi pod górę, Bieg Piastów oraz biegi młodzieżowe. Pomiędzy nimi zaplanowana została rywalizacja w biathlonie w ramach Światowych Igrzysk Polonijnych. Listy startowe są już zamknięte.
Organizując festiwal, Stowarzyszenie Bieg Piastów wzoruje się na największych biegach świata, którym również towarzyszą mniejsze biegi o różnym charakterze. Biegacze mogą dzięki temu podczas jednego wyjazdu wziąć udział w większej ilości zawodów. Oznacza to ich przyjazd na dłuższy okres, co nie jest bez znaczenia dla lokalnej branży turystycznej.
Większość zgłoszonych na festiwal jest oczywiście na listach XXXVIII Biegu Piastów (28 luty, 1 i 2 marca). Z powodu fatalnych warunków śniegowych (albo wręcz ich braku) na większości tras Biegu Piastów, organizatorzy zostali zmuszeni do rezygnacji z jednej konkurencji – biegu na 30 kilometrów techniką dowolną oraz drastycznego skrócenia pozostałych, planowanych początkowo na 15, 26 i 50 km klasykiem. Według ostatnich informacji, dystanse wyniosą maksymalnie 14 km. To może się jednak bardzo zmienić. Wszystko zależy od pogody. Sytuacja jest tak trudna, że powtarza się historia sprzed Pucharu Świata, gdy trzeba było szukać śniegu i przerzucać go na trasy. Tyle, że wtedy było skąd go wziąć, a teraz nie za bardzo. Poza tym na PŚ potrzebna była trasa długości około 3 km, podczas gdy na BP rywalizacja odbywa się na o wiele dłuższych dystansach.
Pewne jest natomiast, że z powodu skrócenia dystansów uczestnicy Biegu Piastów tym razem nie będą otrzymywać pieczątek do paszportu Worldloppet – Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich. Zawody nie zadebiutują też w prestiżowym FIS Marathon Cup. - Będą mieć charakter rekreacyjny – przyznaje komandor Biegu Piastów, Dariusz Serafin.
Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów lojalnie poinformowali narciarzy o wszystkim z wyprzedzeniem i dali czas na przeniesienie opłaty startowej na Bieg Piastów w 2015 roku. Sporo osób skorzystało z tej możliwości. Listy startowe stopniały z niemal pięciu i pół tysiąca osób do nieco ponad trzech tysięcy – po około 900-1000 na każdym z głównych dystansów. Pytanie jest, ile z tych osób, pomimo bardzo trudnych warunków, przyjedzie na Polanę Jakuszycką.
Trzy tysiące to nadal bardzo wiele, tym bardziej, że z udziału nie zrezygnowali biegacze z bardzo odległych krajów. Wśród zgłoszonych są narciarze z 26 krajów, głównie europejskich, ale też z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Japonii. Nie brakuje też Waltera Judki z jeleniogórskiego Zabobrza – jedynej osoby, która jest wierna Biegowi Piastów od samego początku w 1976 roku.
W sobotę i niedzielę (22-23 lutego) Mały Bieg Piastów – Rodzinna Dziesiątka (na skróconym dystansie 6 km) oraz finał cyklu Salomon Nordic Sunday i Pucharu Polski Polskiego Związku Narciarskiego Amatorów (7 km). Najważniejsze zawody w następnych dniach: 24 lutego, poniedziałek – Nocny Uphill, 27 lutego, czwartek – Uphill, 28 lutego, piątek – Bieg Piastów („15 km”), 1 marca, sobota – Bieg Piastów („50 km”), 2 marca, niedziela – Bieg Piastów („26 km”).
Leszek Kosiorowski
Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.
* - pola obowiązkowe