Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Koenig Ludwig abdykował, Ski Classics przeniesione do Seefeld! [AKTUALIZACJA]

Biegi masowe -> Artykuły

2016-02-01

Nagła odwilż pokrzyżowała plany kolejnym organizatorom wielkich wydarzeń narciarskich. Koenig Ludwig Lauf w tym roku nie odbędzie się. W jego miejsce 2x25 km uczestnicy Visma Ski Classics pobiegną w Seefeld.

 

Z wielkimi problemami udało się zakończyć wczoraj 43. edycję włoskiej Marcialongi. Na wąziutkiej nitce białopodobnej mazi ostatecznie udało się rywalizować, chociaż bardziej przypominało to groteskę niż poważne ściganie. Teraz z podobnym problemem zmierzyli się Niemcy. I przegrali – rozgrywany od 1968 roku bawarski Koenig Ludwig Lauf został odwołany z powodu niewystarczającej ilości naturalnego śniegu. Trwałe temperatury powyżej zera sprawiły, że przygotowanie trasy, po której już w najbliższy weekend mieli pobiec maratończycy, stało się niemożliwe. Organizatorzy na swojej stronie internetowej przyznają wprost, że wiele kilometrów jest w tej chwili całkowicie bez pokrywy śnieżnej.

 

- Żałujemy, że tak się stało. Już teraz w Oberammergau i Ettal jest bardzo ciepło, a ma być jeszcze gorzej. Niestety, ta krytyczna sytuacja zmusiła nas poddania się – mówi Hans Reicherl, przewodniczący komitetu organizacyjnego. Jak zapewnia, walczono do ostatniej chwili, by oszukać aurę i wzorem Włochów czy Czechów z Jizerskiej 50. chociaż w okrojonej wersji doprowadzić do święta biegówek. Niestety. - Tak długo, jak temperatura utrzymywała się poniżej zera, intensywnie produkowaliśmy sztuczny śnieg. Niestety, to nie wystarczyło. Mieliśmy ciepłe dni już od kilku tygodni – tłumaczy decyzję Reicherl.

 

W grę przy tak dużych wydarzeniach nie wchodzi przeniesienie imprezy na inny termin. Kalendarze Visma Ski Classics i FIS Worldloppet Cup są tak przeładowane, że do końca zimy trudno o chociaż jeden wolny od maratonów weekend. A jeśli nawet by taki był, to są inni organizatorzy, którzy też mają mnóstwo zgłoszeń. Często pokrywających się z listami startowymi Niemców. Dlatego organizatorzy cyklu Visma Ski Classics błyskawicznie porozumieli się z gospodarzami mistrzostw świata w 2019 roku, że to na trasach w pobliżu Casino Arena w Seefeld rozegrany zostanie kolejny etap serii. - Lokalny komitet organizacyjny ma duże doświadczenie w podobnych wydarzeniach narciarstwa biegowego, dlatego wspólnie będziemy pracowali nad jak najlepszą jakością niedzielnego wydarzenia. Być może to początek większej współpracy między miastem a nami - mówi szef cyklu David Nilsson.

 

Reicherl: Zdecydowaliśmy, że uczestnicy – chociaż regulamin mówi co innego – otrzymają na swoją prośbę zwrot w wysokości 50% wpłaconej przez nich opłaty startowej. Na więcej nie można sobie pozwolić, ponieważ z racji tak późnego odwołania wydarzenia ponieśliśmy już i tak bardzo dużo wydatków. Dobra informacja jest taka, że za rok ceny udziału nie wzrosną.

 

W 48-letniej historii Koenig Ludwig Lauf narosło wokół wyścigu wiele ciekawostek. Początkowy dystans wyścigu liczył sobie 83 km, a raz był nawet wydłużony do 90 – wzorem Vasaloppet. Później odcinek skracano (nawet do 40 km), jednak ostatecznie zatrzymano się na 50 kilometrach. Najczęściej w Bawarii wygrywali Stanislav Řezáč (6 razy) i Sisko Kainulainen, która triumfowała pięciokrotnie. W 1999 chwile radości mieliśmy także i my, za sprawą wiktorii Doroty Dziadkowiec-Michoń. Ale dla świata biegówek to ledwie szczegół przy historii z 1981 roku, kiedy to metę przekroczyło jednocześnie aż siedmiu zawodników z pięciu państw.

 

MCh

inf. organizatora/inf. Własna/Wikipedia

fot. XC-SKI.DE

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl