Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Organizatorzy deklarują: Bieg Gwarków nie upadnie

Biegi masowe -> Artykuły

2016-10-21

- Bieg Gwarków to jedna z naszych dwóch największych imprez. Nie pozwolimy jej zaniedbać – zapewnia Tomasz Durajczyk, współorganizator legendarnego niegdyś wałbrzyskiego wydarzenia, które z różnych względów straciło swój blask.

 

Rok temu – odwołany. W 2014 – odwołany. Do tego coroczne drżenie o pogodę, śledzenie prognoz i modlitwy o śnieg. Takie są realia jednego z największych niegdyś biegów narciarskich w Polsce, podwałbrzyskiego Biegu Gwarków. Chociaż minionej zimy narosło sporo kontrowersji wokół tego, jak anulowano imprezę bez próby przełożenia terminu, tym razem organizatorzy deklarują, że 36. edycję wydarzenia chcą zrobić z pompą.

 

- Prawdziwie zimowa aura trwała zbyt krótko, by trasy Biegu Gwarków zostały w pełni przygotowane i nie zagrażały sprawnemu przeprowadzeniu imprezy. W niedzielę nastąpiła odwilż, a prognozy meteorologiczne przewidują dalsze ocieplenie, co ostatecznie zadecydowało o odwołaniu zawodów – tłumaczył rok temu decyzję dyrektor imprezy Marek Gawlik. Odpowiedzialny za marketing i biuro zawodów Tomasz Durajczyk wyjaśnia, że w sezonie 2015/16 Wałbrzych stracił nadzieję na poprawę pogody. - To nieprawda, że odwołanie było nam na rękę z powodów finansowych. Padało kilka dni, szybko się topiło i nic nie wskazywało na to, że będzie lepiej. Mamy w ostatnich latach pecha do śniegu, nie przeskoczymy tego. Pamiętam, jak kilkanaście lat temu przepchnęliśmy jeden bieg, mimo że wszędzie było już prawie błoto. I chyba lepiej robić coś na maksa, niż się rozdrabniać – wspominał.

 

Mimo to na Andrzejówce tej zimy znów mają pojawić się narciarze. Impreza organizowana przez spółkę Aqua Zdrój (spadkobiorcę OSiR) została zgłoszona do budżetu na 2017 rok i ma otrzymać z miejskiej kasy ok. 60 tys. złotych. Resztę mieliby dołożyć sponsorzy.

 

- Jesteśmy już porozumieni z Gminą Mieroszów, która jest właścicielem gruntów, że jak tylko spadnie śnieg, przygotują trasy skuterem. Mamy też załatwiony ustawowo wymagany oddział GOPR. Niedługo usiądziemy do rozmów nad konkretnym wyglądem i pomysłami na najbliższy bieg, a w połowie listopada uruchomimy zapisy i opublikujemy regulamin – informuje Durajczyk. Niepotwierdzony jest jeszcze termin wydarzenia, dlatego że najpierw trzeba będzie ustalić go z Biegiem Piastów. Działacze współpracują ze sobą, by nie dublować wydarzeń i nie kazać narciarzom wybierać.

 

Najprawdopodobniej 36. Bieg Gwarków odbędzie się w niedzielę 12 lutego 2017 roku. O szczegółach i ustaleniach komitetu organiacyjnego będziemy informowali na bieżąco.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl