Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Znowu te dystanse, kto ma rację w przypadku kategorii juniorów B na Olimpiadzie Młodzieży

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2017-02-07

Dyskusji na temat długości dystansów jakie mają biegać zawodnicy w kategorii B (%2799%2700) ciąg dalszy. Zaczyna to przypomniać brazylijski serial, raz 7,5, potem znowu 5, następnie 7,5 i znowu 5 i tak wkoło Macieju (nie urażając Maciejów).

 

Dlaczego wywołujemy temat. Otóż dystans 5 kilometrów klasykiem jaki obowiązujący w Najjaśniejszej, nie ma swojego odpowiednika w Europie. Włodarze naszego narciarstwa doszli do wniosku, że młodzieży w tym wieku męczyć za bardzo nie można.

Tym samym tropem podążyli organizatorzy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Małopolska 2017, gdzie dystans 5 kilometrów klasykiem jest wpisany do programu imprezy. Można to zignorować gdyby nie mały haczyk w postaci kalendarza PZN na obecny sezon.Tam jak byk widnieje dla wspomnianej kategorii dystans 7,5 stylem klasycznym.

Teraz próbuję zrozumieć o co tutaj chodzi. Na początku sezonu po gorących dyskusjach organizatorzy poszczególnych edycji zdecydowali sie ten dystans wydłużyć na wniosek trenerów, za przykład podając min. dystans, którzy nasi najmłodsi juniorzy mieli biegać na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sportach Zimowych Erzurum 2017. Tam jednak nie pobiegają, jak pamietamy z poprzednich artykułów na skipolu, dla zawodników Polskiego Związku Narciarskiego Turcja jawi się conajmniej jak syryjskie Aleppo lub inny Bagdad. Do decyzji przyczynili się z pewnością snowboardzisci, ale jak mówi jeden z moich znajomych - my tu nie o tym...

 

PZN, a raczej środowisko chce wydłużenia dystansu, PZN w swoim kalendarzu na ten sezon akurat ten dystans ma, organizatorzy OOM jak widać żyją w innym świecie. Może do Ministerstwa Sportu nie docierają głosy maluczkich, może "ciszej jedziesz, dalej zajedziesz" po co zmieniac jeżeli tak było od lat. Jakoś tak strasznie bałaganiarsko mamy w tych naszych biegach narciarskich.

Podejmuję sie pilotować sprawę dystansów o czym oczywiście poinformuję. Szkoda tylko, że decydenci PZN stronę skipol.pl mają zablokowaną na swoich laptopach, w ministerstwie po sprawie EYOWF jest pewnie podobnie. Szkoda, może reagowaliby szybciej... i mniej pisania miałby niżej podpisany

 

Kuba Cieślar

 

p.s przy okazji pytanie do niedoszłych Erzurumowiczów, macie już sorty kadrowe?

 

Komentarze - 22

zawodniczka

Opublikowano: 2017-02-07 18:37:23

Mamy ,mamy wszystko mamy i jeszcze więcej. Podobno po sezonie jedziemy z samym szefem wyszkolenia na Malediwy tak,tak to nie sen to prawda. A co do dystansów to tak ma być.Dlaczego mamy biegać tak jak wszyscy,po co robić sobie kłopot. Jak będziemy za dobrzy to trzeba będzie nas wysyłać za granicę i w Polsce nie miałby kto biegać,a tak jest wszystko fajnie.

Kadrowicz

Opublikowano: 2017-02-07 20:00:19

Sorty kadrowe mowisz? Jak PZN może je nam dać? W czym rodzinka "szefów" będzie do kościoła chodzić?

Kamil

Opublikowano: 2017-02-07 21:39:50

Za chwilę seniorzy na MP będą biegać dystanse,które w Pucharze Świata są rzadkoscia. A w marcu w Jakuszycach dojdzie jeszcze team sprint mix,polski wynalazek. Tak po prostu u na jest.

pzdz

Opublikowano: 2017-02-07 21:54:53

Kilka słów na temat wydłużania dystansów. (ogólnie, abstrahując od OOM) Nie miałem zamiaru zabierać głosu wcześniej, ale ponieważ lament tzw. naprawiaczy świata osiągnął już apogeum, postanowiłem jednak przedstawić odrębną opinię. Po pierwsze biegi narciarskie (wszędzie na świecie) są dyscypliną o bardzo zróżnicowanej gamie dystansów. Jak zapewne większość (również malkontentów) zauważyła biega się od sprintów, poprzez 5km, 7.5km, 10km, 15km, 30km aż do 50km. Dlatego zawodnik myślący o sukcesie, powiedzmy w Pucharze Świata musi być bardzo wszechstronny. Nie potrafię zatem pojąć dlaczego cała rzesza piszących tu (na Skipolu) komentatorów wysyłałaby naszych juniorów %27B%27 tylko na najdłuższe dystanse. To tak jakby w PŚ kazać zawodnikom biegać same 50tki. A gołym okiem widać w kalendarzu FIS, że tych prawdziwych maratonów jest niewiele, przynajmniej porównując do dystansów średnich i krótkich, nie mówiąc już o sprintach. Patrząc na nasz kalendarz PP wydany przez PZN, mamy w klasyku; 3 x 10km - Ustrzyki, Duszniki, Jakuszyce, Sprinty - Zakopane (zamienione niestety na 7.5km) 2 x 5km - Tomaszów Lubelski, Wisła Jak na mój gust, proporcja długich dystansów do średnich jest tu odpowiednia, a nawet można by kwestionować czy nie jest ich za dużo (porównując proporcjonalnie do PŚ (lub innych zawodów juniorskich czy seniorskich)). Najbardziej rażąca jest mała ilość (praktycznie brak) sprintów, które w PŚ stanowią praktycznie połowę wszystkich konkurencji. I tu powinny pojawiać się ewentualne wnioski dotyczące zmian, a nie o wydłużanie i bieganie samych 10tek. Poza tym, albo może w końcu (pomijając dyskusje nad słusznością i sensem (lub nie) wydłużania dystansów dla juniorów %27B%27) jeżeli rzeczywiście mielibyśmy te dystanse wydłużać, to należałoby zacząć od zmiany systemu szkolenia i dopiero wówczas zawodników przygotowanych już według nowych programów treningowych wypuszczać na dłuższe trasy. Tylko w ten sposób może to przynieść ewentualne korzyści. Wydłużanie dystansów w obecnej chwili (sezonie) nic nie wniesie, poza satysfakcją kilku forumowiczów.

Szansa na sukces

Opublikowano: 2017-02-07 22:36:08

Pozostaje życzyć sukcesów zawodnikowi po wkroczeniu w kat. Junior A w biegach na 15km oby nie schodził z trasy jako DNF. . No chyba ze kariera zwienczona uprawnieniami instruktora narciarskiego to szczyt marzeń obecnego juniora B.

mhmmm

Opublikowano: 2017-02-07 23:00:30

w ustrzykach było 5km, nie 10 i sprinty w tomaszowie sprinty i 5km w zakopanem 7,5 i 10 w wisle 5 i 10 w dusznikach ma byc 10 i 10 w jakuszycach tez wiec póki co były 2 sprinty, 3 biegi krótkie i 3 biegi długie

Kuba_Cieślar

Opublikowano: 2017-02-07 23:09:04

Drogi pzdz (uwielbiam te wymyślne pseudonimy/kryptonimy). Zgadzam się z Tobą, że powinni biegać zróżnicowane dystanse, jak na świecie biega się sprinty niech biegają sprinty. Jak biega się w tej kategorii 7,5 i 10 także niech tak biegają. Ubawiłeś mnie jednak setnie pisząc o systemie szkolenia. Rozumiem, że w potwora z Loch Ness też wierzysz, i w rycerzy pod Giewontem i w Bazyliszka... Oczywiście może się tak zdarzyć, ze jako jedyny w Polsce nie wiem, że mamy polski system szkolenia w biegach narciarskich, jeżeli taki znasz to chętnie poznam szczegóły (zresztą chyba nie tylko ja). Pozdrawiam serdecznie

już wiem

Opublikowano: 2017-02-07 23:32:32

wlasnie to odkryłem skąd te dystanse w Polsce. Z ksiązki Sz. Krasickiego Program Szkolenia Dzieci i Młodzieży, wydanie rok 1995, strona 57 :)) "Dla każdej kategorii wieku przewiduje się, zgodnie z NRS wydanym przez PZN, następujące długości indywidualnych dystansów startowych: - juniorzy młodsi - 5km i 10km" Czyli...tradycja :)

anka

Opublikowano: 2017-02-08 09:01:08

czyli nikt od 1995r. nie pochylił się nad wytycznymi PZN z 1995r., tak to wygląda, i od 22 lat nie dokonał analizy, która wnosiłaby zmiany dostosowując je do aktualnych warunków. Wytyczne są po prostu "kopiowane" na rok kolejny. Nie wiem jakie dystanse biegali juniorzy B na świecie w 1995r. Znam tę pozycję trenerską dobrze. Podane tam dystanse, jak sam autor się powołuje, nie wynikają z metodologii badań, tylko wyłącznie z opublikowanych wytycznych PZNowskich.

pzdz

Opublikowano: 2017-02-08 00:23:04

Drogi Kubo, Co do kryptonimów, zawsze do tej pory kiedy miałem przyjemność zabierania głosu używałem tego samego (bardziej lub mnie wymyślnego - kwestia gustu, w moim przypadku to inicjały) %27nicka%27 - od pierwszego logowania. Jeżeli chodzi o system szkolenia, nie potrafię niestety odpowiedzieć czy istnieje jakiś oficjalny od górnie ustalony, prawdopodobnie nie. Aczkolwiek dystanse ustalane prze PZN do kalendarza na czymś chyba bazują. Z moich obserwacji wynika, że od lat w Polsce - i nie dotyczy to tylko narciarstwa biegowego - unika się wprowadzania treningów wytrzymałościowych u dzieci/młodzieży. Prawdopodobnie jest to efektem wielu wypadków przerostów serca (głównie w kolarstwie, ale nie tylko) w latach 80-90tych i późniejszych, czasami tragicznych, tego konsekwencji. Pisząc o zmianie systemu miałem na myśli, tak jak to zaznaczył kolega %27??%27 poniżej zmiany poprzedzające wprowadzenie dłuższych dystansów. Chyba, że przyjmiemy założenie że zmiany dystansów startowych wymuszą samoistnie na trenerach zmiany programów treningowych u młodszych roczników. W takim razie kalendarz na przyszły sezon powinien się już ukazywać na wiosnę, żeby trenerzy widzieli jak przygotowywać zawodników. Czy będą, oni biegać same maratony - jak życzy sobie większość komentatorów na %27Skipolu%27, czy może sprinty, czy jednak różne dystanse jak było do tej pory? Pozdrawiam równie serdecznie.

Sz N S

Opublikowano: 2017-02-08 01:06:57

... a może wystarczylo by żeby organizatorzy zawodów przynajmniej nie modyfikowali (czytaj: skracali) tego co ustalone? ;-) No i na tych słynnych odprawach, gdzie eksperci podejmują decyzje bo im śniegu jest za mało a w tym roku nawet za dużo ;-D

??

Opublikowano: 2017-02-08 05:47:13

Większość trenerów dobrze wie,ze wszędzie biega się 7,5kmC i 10F. Wątpię,żeby któryś z nich układał plan treningu w połowie listopada-właśnie wtedy ukazuje się ostateczny kalendarz PZN. Co do skracania dystansow-w tym roku jest łaskawie ale standardem do niedawna bylo,ze nawet jesli byl snieg to poczawszy od jun.C w gore dystanse byly skracane.Chyba zeby wcześniej skonczyc zawody.

??

Opublikowano: 2017-02-08 05:55:33

nikt tu nie życzy sobie samych maratonów - nie rozumiesz meritum dyskusji? niech biegają dokładnie te same dystanse, co cały świat w ich wieku; sprinty, 7,5km i 10km. a nie dystans 5km na zawodach wymyślony na użytek tylko w polsce.

pzdz

Opublikowano: 2017-02-08 09:15:20

Jeżeli przyjmiemy że, odpowiednikiem seniorskim 10ki jest 50ka, 7.5 jest 30ka to 5km jest 15ka, to taki dystans tez powinien znaleźć się w kalendarzu. Co więcej, w PŚ 15ek i 30ek jest znacznie więcej niż 50ek. A u nas, gdzie w kalendarzu już 10ek jest najwięcej, forumowicze domagają się wydłużania wszystkich pozostałych dystansów do 10km. Czyli odpowiedników seniorskich maratonów. Tu nie ma potrzeby nic rozumieć, wystarczy znać fakty. Proponuję poczytać komentarze przed (i po) zawodami w Ustrzykach, Zakopanem i Tomaszowie.

??

Opublikowano: 2017-02-08 09:39:24

My nie mamy modyfikować kalendarza FISowskiego, tylko zaakceptować to, że cały swiat biega inne dystanse niż w Polsce w juniorach B. Jeśli per analogia do dystansów seniorskich chcesz takie zmiany, to zgłoś je w FISie. Może zostaną uwzględnione i cały świat w juniorach B wprowadzi 5kmC. Wtedy w PL tez taki powinni biegać. Nikt nie chce wydłużania do 10km F, bo akurat taki dystans juniorzy B biegają, chodzi 5 kmC. Że na świecie biega się 7,5km C w tym przedziale wiekowym. Fakty są takie, że tylko w Polsce konkretnie w tym przedziale wiekowym juniorzy B biegają 5km. Znam je, umiem ze zrozumieniem czytać kalendarze FISowskie, jak również ogłoszenia o zawodach dla tego przedziału wiekowego w Niemczech, Czechach itd. Tak dla rozwiniecia kwestii dedukcji...per analogia - to jakim dystansem seniorskim jest dla Ciebie dystans 15km w juniorach A?

pzdz

Opublikowano: 2017-02-08 09:58:38

Nie będę kontynuował tej dyskusji, a tym bardziej jej rozszerzał o inne grupy wiekowe, gdyż argumenty w kółko powtarzane jakoś do mnie nie trafiają. Tak czy inaczej uważam, że biegi powinny odbywać się na różnych dystansach (sprinty, krótkie, średnie i długie), a ewentualne zmiany powinny zacząć się u podstaw a nie na szczycie, czyli w momencie rozgrywania zawodów. Jeżeli natomiast wydłużymy wszystkie zawody CL do 10km - jak życzy sobie forum, to należałoby również zmienić nazwę z Puchar Polski na Puchar Polski w CL na dystansie 10km.

??

Opublikowano: 2017-02-08 10:22:11

Pzdz, wyraźnie nie rozumiesz, że nikt tu nie chce wydłużać biegów w klasyku do 10km,tylko by klasyk odbywał się na dystansie 7,5km w kategorii junior B, tak jak wszędzie indziej :). Ani słowa o 10km w klasyku tu nikt nic nie napisał. Co do zmian w trakcie zawodów - to nastąpiły do tej pory 2: skrócono dystans w Ustrzykach i Zakopane dostosowano do dystansów na EYOWFie, skoro miały być eliminacjami, co akurat uważam za zasadne, bo dziwne by było, żeby o kwalifikacji decydowały 2 sprinty i 2 biegi krótkie, skoro tam mieli biegać sprint i 2 biegi długie. Też mam nadzieję, że kolejnych zmian nie będzie i na OOM, pobiegną zgodnie z kalendarzem PZNu 7,5km klasykiem. pozdrawiam,

pzdz

Opublikowano: 2017-02-08 13:11:54

Dziękuję za pozdrowienia. I po raz kolejny (mam nadzieję, że ostatni) zaznaczam, że nie ma tu nic do rozumienia. W kalendarzu mamy 10km CL w Ustrzykach, w Dusznikach i w Jakuszycach. (czyli 3 razy) Jeżeli w pozostałych trzech przypadkach, (czyli 7.5km Zakopane, 5km Tomaszów i 5km Wisla) forum nawołuje do wydłużenia dystansów do 10km to wniosek jest prosty. Postulują aby biegać tylko 10km! Pozdrawiam również.

kibic

Opublikowano: 2017-02-08 13:20:29

nikt nie nawołuje do wydłużenia do 10km klasykiem, tylko tam gdzie są piątki, żeby biegali 7,5kmC. W Ustrzykach może i w kalendarzu było 10kmC a biegli piątkę. W Dusznikach i Jakuszycach 10km klasykiem pewnie zostanie skrócone - mam nadzieję, że do 7,5km klasykiem. Niech biegają 7,5km klasykiem i 10 łyżwą. A nie jakąs piątkę. W Wiśle i Tomaszowie powinni biec 7,5km klasykiem. Myślę, że i tak pzdz nic nie ogarniesz i nadal będziesz pisał, ze biedni juniorzy B biegają maratony :). Nie ma co ciągnąć tej Waszej dyskusji :)

??

Opublikowano: 2017-02-08 13:22:23

pokaż mi w tej dyskusji choć 1 post, gdzie ktoś napisał, że juniorzy B powinni/mają biegać w klasyku dystans 10km!.

??

Opublikowano: 2017-02-07 22:40:29

absolutnie sie z Toba nie zgadzam. 1/sprinty nigdzie nie stanowią - nie przekroczyły do tej pory 37% w sumie biegów PŚ - tyle mówi statystyka 2/ zmiana szkolenia - jak najbardziej jestem za ale to wiąże się z dobrowolnym "spisaniem na straty" aktualnych juniorów b. Bo zmianę szkolenia należy rozpocząć co najmniej od juniora c. Albo Ci nie zależy absolutnie na tym by aktualni juniorzy B biegali normalne dystanse ( jak ich koledzy rówieśnicy z zagranicy),albo wręcz przeciwnie piszesz z pozycji trenera, lub jeszcze gorzej rodzica który ma świadomość, że jego wychowanek/dziecko nie radzi sobie z tym dystansem więc najlepiej jakby dożywotnio biegało 3km lub 5km. 3/ w Ustrzykach biegli 5km zamiast 10 km. 4/ pokaż mi choć jeden bieg w kalendarzu FIS dla jun.18 lub nawet dokładnie roczników 99-2000 ( takie w kalendarzu FIS też są), gdzie chłopcy biegną 5km? Jest kilka biegów na 3,3km stanowiących prolog w dłuższym cyklu po czym następuje łączony 5+5 oraz 10km. 5/ Owszem zawodnik myślący o sukcesie w PŚ musi być bardzo wszechstronny, dlatego powinien już na etapie najpoźniej juniora B biegać na zawodach takie biegi jakie biega jego potencjalna konkurencja z Czech/Niemiec/ Austrii/Rosji/całej Skandynawii i reszty świata, czyli sprinty, 7,5kmC, 10kmf, łączony 5+5. Na trenignach może sobie biegać co chce i mu trener każe. 6/ trudno mi uwierzyć, że wszystkie nacje świata się mylą i organizują zawody na złych dystansach.

marzenia42

Opublikowano: 2017-02-08 07:03:10

oooo nareszcie konstruktywna dyskusja :)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowe



Prawa autorskie © skipol.pl