Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Eliza Rucka zasłabła w swoim debiucie w Pucharze Świata!

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2020-01-26

Cztery Polki wystartowały w dzisiejszym biegu sprinteskim stylem klasycznym w zawodach, które odbyły się w niemieckim Oberstdorfie. Swój pierwszy występ w Pucharze Świata zanotowała Eliza Rucka. 19-latka nie ukończyła jednak biegu eliminacyjnego, bowiem zasłabła w połowie wyścigu i musiała opuścić trasę na noszach.

 

Sytuacja przeraziła zarówno biegaczki, jak i obserwatorów zawodów. Młoda Polka upadła na trasie i konieczna była interwencja sztabu medycznego. - Nie wiem co jej się stało. Trochę się boję, że coś takiego się wydarzyło - przyznała zapytana przez dziennikarzy szwedzkiej gazety "Expressen" Monika Skinder. Sytuację uspokoił lekarz konkursowy, Jan Tauscher. - Jest w porządku, ale nie chcę mówić nic więcej - przyznał doktor.

 

Dzisiejszy bieg nie był pierwszym, którego z powodu zasłabnięcia nie ukończyła Rucka. 19-latka już raz w tym sezonie została zabrana z trasy, podczas juniorskich zawodów na 10 km stylem klasycznym, które w listopadzie odbyły się w szwedzkim Gällivare. - Cierpi na chorobę, która czasami powoduje jej omdlenia. Przede wszystkim wydaje się, że dzieje się to podczas zjazdów, mózg nie dostaje wtedy tlenu, a ona słabnie - wyjaśniła asystentka głównego trenera kadry, Justyna Kowalczyk.

 

Jarek Bałabuch
źródło + foto: expressen.se

Komentarze - 18

Tak uważam

Opublikowano: 2020-01-26 20:34:52

Trochę to nienormalne, że trenerzy wystawiają zawodniczke, która ma problemy zdrowotne od dłuższego czasu.Rozumiem, że mogą mieć wiedzę, że to "niby nic poważnego" ale świadomie ryzykuja show na trasach i stres innych zawodników. Eliza mdleje regularnie trzeci sezon i takie próby, że może teraz się uda, w zawodach na najwyższym poziomie, są trochę dziwne.

A jak myślisz

Opublikowano: 2020-01-26 23:24:32

A jak myślisz, czy trenerzy DOBROWOLNIE narażają siebie na taki stres? Przecież takie omdlenie może skończyć się tragicznie, ale... w pezetenowskim bagienku na układy nie ma rady. WAZNE, ZE SPORTOWY LEKARZ DAŁ ZGODĘ NA TRENINGI. A Rucka ma ciekawe życie ,wyjazdy, zagraniczne wczasy, bo ze względu na przypadłość pewnie nie trenuje na 100 procent, na zawodach się nie liczy, bo pewnie zemdleje> w KAŻDEJ SYTUACJI WYCHODZI NA PLUS, TYLKO SZKOLENIOWCY DRŻĄ ZE STRACHU , CO BĘDZIE, GDY FACHOWA POMOC NIE NADEJDZIE W PORĘ. A swoją drogą poco trzymać zawodnika , który nie rokuje żadnych postępów. PARANOJA. A do kadry powołuje PZN.

Wow

Opublikowano: 2020-01-27 00:37:55

Ja tego nie rozumiem. Przecież skoro jest chora to ma prawo do chorobowego i nikt jej w tym czasie z kadry nie usunie. Niech się leczy i dojdzie do siebie. Talent jej nie ucieknie. Kariera się opóźni ale co z tego? Przecież nawet po urodzeniu dziecka wracają i kontynuują kariery. A po niej widać że sił nie ma. Nie ma się co dziwić że mdleje. Odzywic się i wrócić.

kibic

Opublikowano: 2020-01-27 12:32:44

Nic z tego, tylko że w tej chwili nie rokuje żadnych dobrych wyników i zajmuje miejsce w kadrze innej utalentowanej nastolatce. Ciekawe jakie plecy w PZN posiada. I jeszcze jedno, jakie wyniki [ sukcesy] pozwoliły ją umieścić w kadrze, bo zdrowie i talent na pewno nie.

Wow

Opublikowano: 2020-01-27 16:28:46

Ja wierzę w jej talent. My musimy myśleć perspektywicznie dlatego trzeba wspierać takie talenty. Jednak obecnie powinna przebywać w domu i próbować się wyleczyć. Z takimi watlymi mięśniami nie ma szans na żaden wynik więc racja że jest to blokowanie miejsca. Kadra to nie sanatorium. I nie można stresować pozostałych zawodniczek jej choroba. Do końca sezonu ponad miesiąc więc powinni już jej dać wolne niech się zajmie szkoła i leczeniem. Jakiś plan treningowy można jej opracować i może go realizować w klubie.

Narciarz

Opublikowano: 2020-01-29 13:30:04

Widzę że pan kibic interesuje się biegami narciarskimi od bardzo dawna skoro nie wie ile Eliza osiągnęła zanim dostała się do kadry. Dziewczyna sama zapracowała sobie na miejsce w kadrze i w każdym biegu który ukończy ma jeden z lepszych wyników wśród polek, więc mówienie o plecach czy zajmowaniu miejsca innej jest w stosunku do dziewczyny bardzo nie fair. Proszę spojrzeć na wyniki pozostałych jeśli chce pan kibic robić przemeblowanie w kadrze.

nie zgadzam się

Opublikowano: 2020-01-27 08:51:14

Nie sądzę, żeby ktokolwiek z PZN stał z pistoletem przy głowach trenerów, że koniecznie Eliza ma startować. To decyzja sztabu trenerskiego i pełnoletniej zawodniczki. Bardzo szkoda, że ma problemy ze zdrowiem, bo to zawodniczka z ogromnym potencjałem.

kibic

Opublikowano: 2020-01-27 16:53:29

Wpis na str. PZN z dnia 30. 04. 2019: "Zarzad PZN w dniu 29. 04. 2019 na wniosek Prezydium Zarządu PZN zatwierdza skład kadr narodowych..." W biegach narciarskich jest RUCKA między innymi. Mnie jednak interesuje , czego dokonała Rucka , że z przewlekłą chorobą być może nieuleczalną znalazła się w kadrze. Chyba że wleczeniu tejże są leki wzmacniające wydolność.

Ty uważaj sobie, że tak uważasz

Opublikowano: 2020-01-26 23:30:57

Ja uważam inaczej niż"tak uważam". Lekarze ją dopuszczają do startu, trenerzy również, to czego bar.nie się czepiasz?

Tak uważam

Opublikowano: 2020-01-27 06:37:47

Nie czepiam się. I nie mówię o Ruckiej, tylko o niepotrzebnych emocjach przed startem dla pozostałych zawodniczek zespołu. Eliza jest dorosła, nawet jeśli coś poważnego by się stało, to każdy lekarz sportowy umyje wtedy ręce.Bo nie badają jej przed każdym startem. Tylko raz na pół roku pewnie.

trener

Opublikowano: 2020-01-27 12:35:33

TRENERZY NIE MAJĄ WYJŚCIA

Adam Sosna

Opublikowano: 2020-01-27 08:23:28

Nie wiem jaka jest przyczyna omdleń. Zapewne zawodniczka pilnie trenuje i wykonuje wszystko co polecają Jej trenerzy. Zapewne także ma zapewnioną najlepszą z możliwych specjalistyczną opiekę opiekę lekarską. "Układy" nie mają nic do rzeczy. Decydujący głos o obecności w kadrze mają trenerzy i zawodniczki.

K

Opublikowano: 2020-01-27 15:53:40

Tu jest o przyczynie omdleń http://www.biegowki24.pl/rucka-znow-zemdlala-na-trasie-zawodow/

Adam Sosna

Opublikowano: 2020-01-28 09:21:00

Dzięki - to mi umknęło. Jeśli są szanse na ustąpienie dolegliwości i nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia to od trenerów i zawodniczki zależy dalsze kontynuowanie ciężkiej pracy.

do Adam Sosna

Opublikowano: 2020-01-28 14:19:07

trochę stanowią bezpośrednie zagrożenie w przypadku stromych i mocno oblodzonych tras. I dla zawodniczek biegnących obok, za. Tym bardziej, że to przychodzi znienacka. Poza tym dziwna wydaje mi się opinia, że te omdlenia nie stanowią jakiegokolwiek zagrożenia dla organizmu: serca i mózgu człowieka. Do tej pory zazwyczaj na konferencjach medycznych słyszałem, że nie ma omdleń, które nie powodowałyby choćby minimalnego uszczerbku w działaniu organizmu. Ale ja nie jestem lekarzem ani od głowy, ani od serca. Tak czy siak, na miejscu lekarzy, nawet sportowych - a może tym bardziej, nie podjąłbym decyzji o dopuszczeniu do startów. A na miejscu rodziców kategorycznie zabronił - choć pewnie w przypadku pełnoletniego zawodnika jest to mało skuteczne.

Trzyiksy

Opublikowano: 2020-01-27 09:22:11

Wydaje mi się że Rucka zrobiła postęp w każdym sezonie o czym świadczą wyniki, zauważmy ze mdleje tylko w stylu klasycznym. I myślę że jak najbardziej zasługuje na to miejsce w którym jest, byłem świadkiem jednego treningu i jestem pewny że nie odpuszcza na krok od dziewczyn i daje z siebie tyle na ile ją stać

.

Opublikowano: 2020-01-27 21:17:28

Sprawdź dokładnie wyniki z 2017/2018, 2018/2019 - nie tylko te fis Ale również OOM i krajowe inne i zobacz że Eliza mdlala i podczas CM i podczas F.

ALBERT

Opublikowano: 2020-01-27 11:14:20

Jeżeli zdarza się to już kolejny raz ja był bym ostrożny. I nie chodzi mi o bezpieczeństwo Lekarza który podpisał zdolność czy Trenerów, Ci zawsze wywiną się i spadną na "cztery łapy". Jeżeli zdarza się Elizie mdleć na zjazdach !!!!! Co będzie kiedy znowu się to stanie a warunki na trasie będą naprawdę szybkie a zjazd naprawdę duży ????? Zdrowie ma się jedno i jest najważniejsze.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl