Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Wystawa sprzętu narciarskiego „Od jesionu do karbonu”

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2013-12-12

W dniach 25 – 29.11.2013 roku w Klubie Studenckim AWF Warszawa „Sauna Marszałka” odbyła się wystawa sprzętu narciarskiego pt. Od jesionu do karbonu. Wystawę otworzył kierownik Zakładu Sportów Wodnych i Zimowych doc. Sławomir Neuhorn, a krótkiego wprowadzenia dokonał pomysłodawca wystawy i właściciel kolekcji nart dr Grzegorz Sadowski

 

Na otwarcie wystawy przybyli pracownicy i absolwenci AWF oraz wiele osób związanych z narciarstwem na terenie Warszawy. Obecna była również 93. letnia Janina Tenderenda, absolwentka naszej Uczelni i uczestniczka obozu narciarskiego AWF w Bukowinie Tatrzańskiej w lutym 1939 roku. Przywitał ją i podziękował za przybycie prezes Stowarzyszenia Absolwentów AWF Warszawa dr Ryszard Wysoczański.

 

Na wystawie prezentowany był najnowszy sprzęt narciarski firmy Rossignol, który będzie w tym sezonie używany w konkurencjach narciarstwa biegowego i zjazdowego.W tegorocznych modelach nart zjazdowych, do ich konstrukcji pierwszy raz zastosowano włókna węglowe, które wpłynęły na zredukowanie ciężaru i zwiększenie sztywności nart. Innowacja ta dotyczy głównie modeli nart przeznaczonych do sportu powszechnego i rekreacji. Do produkcji nowych nart wprowadzono również technologię Rocker, która przez zmianę profilu nart pozwala na obciążenie całej długości krawędzi nart ułatwiając zainicjowanie skrętu.

 

W celu ukazania jak długą drogę ewolucji przeszedł ten sprzęt  prezentowana była kolekcja nart, w  chronologicznej kolejności tak jak ten sprzęt się rozwijał, od XIX do XXI wieku. Kolekcja obejmowała rozwój sprzętu w narciarstwie klasycznym i zjazdowym. Między innymi zobaczyć można było topowe narty biegowe z lat 60. i 70. na których biegali najlepsi zawodnicy w tym okresie na świecie. Produkowała je fińska firma Jarvinen, a podstawowym surowcem z którego wykonywano te narty była brzoza fińska. Podobną popularnością cieszyły się, w drugiej połowie lat 50. i w latach 60., prezentowane na wystawie narty zjazdowe austriackiej firmy Fischer typ. Pionier Master. Na wystawie zobaczyć można było również narty na których biegała Justyna Kowalczyk i skakał Adam Małysz.

 

W drugiej części wystawy ukazana była ekspozycja planszowa i wyświetlane były slajdy archiwalnych zdjęć z historii narciarstwa, autorstwa mgr. Waldemara Dorcza,  pracownika   rektoratu naszej Uczelni. Prezentowane były zdjęcia narciarskie znanych postaci sportu polskiego, absolwentów AWF Warszawa takich jak Bronisław Czech, Eugeniusz Lokajski oraz osób które kształtowały rozwój narciarstwa w naszej Uczelni.

 

Organizatorem całej wystawy był Zakład Sportów Wodnych i Zimowych i Stowarzyszenie Absolwentów AWF Warszawa.       

                                                                                   

P.S. Składam podziękowanie wszystkim osobom, które przyczyniły się do wzbogacenia mojej kolekcji historycznych nart. Szczególne podziękowania za pomoc, kieruję do Bolesława Klęczka z Bielska Białej, byłego trenera kadry narodowej biegaczy narciarskich i biatlonistów.

Będę bardzo wdzięczny osobom, które są w posiadaniu starego sprzętu narciarskiego i nawiążą ze mną kontakt,

Grzegorz Sadowski

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkoweReklama

Prawa autorskie © skipol.pl