Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

250zł - tyle kosztuje udział w Mistrzostwach Polski Seniorów w maratonie na 50km [AKTUALIZACJA]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-02-18

Biegi narciarskie, jak wszyscy wiemy, nie są tanią dyscypliną. Szczególnie te wyczynowe. Przygotowania, sprzęt, smary - to wszystko kosztuje i przeciętny zawodnik dokłada do swej pasji. Włodarze PZN postanowili sprawdzić zasobność kieszeni tych niewielu biegających seniorów i każą płacić za udział w Mistrzostwach Polski Seniorów w maratonie na 50km (w ramach Biegu Piastów).

 

(18.02) Nie ukrywam, że liczylismy na jakieś dementi ze strony PZN, niestety nic takiego nie nastapiło. Dostaliśmy za to informacje od komandora Biegu Piastów Dariusza Serafina.

 

 Komandor Biegu Piastów przedstawił nam w skócie swoje stanowisko dotyczące sprawy 250.

 

Opłata w wysokości 250zł nie dotyczy  Mistrzostw Polski Seniorów (MPS) tylko dotyczy udziału w Biegu Piastów (BP).  MPS są jedną z wielu odrębnych klasyfikacji prowadzonych w ramach BP.

Zawodnicy startujący w MPS  w ramach BP startują na ogólnych warunkach regulaminu BP, nie są w żaden sposób oznaczeni. PZN nie płaci za oddzielną klasyfikację prowadzoną w ramach BP, nie ponosi także kosztów związanych z przygotowaniem tras, obsługą sędziowską itd itp, czy de facto przeprowadza MPS w maratonach bez dodatkowych kosztów ( te ponoszą zawodnicy).

Pan Komandor rozwiewa także wszelkie watpliwości dotyczące porozumienia na linii PZN - BP. W ramach biegu są przeprowadzane Mistrzostwa Polski Straży Granicznej (SG). Jak to działa? W bardzo prosty sposób, SG porozumiała się z Stowarzyszeniem BP w sprawie klasyfikacji, SG weryfikuje zawodników i ponosi za nich pełną opłatę startową, czyli jak się chce to się da. Nie dodam złośliwie, że tego typu porozumienia, których jest zresztą wiecej (policjanci, leśnicy itd) zawierane są latem, kiedy to opłata wynosi złotych polskich 90. Dalej,  ponieważ zawodnicy są traktowani na zasadach ogólnych, w momencie zamykania list startowych BP do zawodów o tytuł MP seniorów zgłoszona i opłacona była jedna zawodniczka (sic!). Czyli wszyscy zgłaszający się po terminie nie powinni być do startu dopuszczeni!

Jak można wnioskować z powyższych informacji, jeżeli PZN latem ub. roku wyraził by chęć rozegrania MPS w ramach BP nie byłoby problemu z miejscami i opłatą. Mógł, PZN oczywiście postąpić jeszcze w inny sposób, w BP należącym do FIS Marathon Cup startują zawodowe teamy narciarskie, które opłacają wspisowe swoim zawodnikom. Mógł postapić tak samo, ale pewnie nikt na to nie wpadł...

I ostatnia równie ważna, jak nie najważniejsza sprawa, opłata startowa do BP wynosiła 90zł, wspomniane 250zł jest, jak mówi Dariusz Serafin, specjalnie wygórowana, organizatorzy chcieli dzięki niej zamknąć wczesniej zapisy.

 

Jeszcze mała prywatna dygresja. Mężczyźni walczący o tytuł MPS na dystansie 50 km linię mety przetną na Polanie Jakuszyckiej wśród setek widzów, w świetle kamer itd. Panie, dla których mistrzowski dystans wynosi 30 km, swoją linię mety miną gdzieś w lesie, po cichutku, licząc jedynie na aplauz saren i zajęcy. Chyba nie tak powinno to wyglądać...

 

/tekst z 16 lutego/

Nie mówimy tutaj niestety o kwocie 30 czy 50 zł. W chwili obecnej zawodnik Polskiego Związku Narciarskiego chcący wystartować w Mistrzostwach Polski Seniorów w maratonach (zarówno panie jak panowie) musi zapłacić 250 zł. Oczywiście jest to kwota obowiązująca od 16 stycznia, wcześniej było taniej, jednak niesmak pozostaje. Kadrowicze w tym terminie będą startować w Mistrzostwach Świata Seniorów, (chociaż  niektórzy pewnie zdążą wrócić) zawodnicy z poza kadr, którzy często sami płacą za wszystko ze swojej kieszeni muszą dołożyć kolejne pieniądze.

 

Polski Związek Narciarski musi być w fatalnej sytuacji finansowej sięgając do kieszeni zawodników. Przypomnę tutaj, że PZN-owi odpada koszt organizowania MP Seniorów w maratonach kobiet i mężczyzn, a to oszczędność kilku, jeżeli nie kilkunastu tysięcy złotych. Jednak jak widać to za mało. Zawodnicy, którzy chcą walczyć o tytuł MP, niech płacą. Płacą i płaczą. Najbardziej ucierpią oczywiście kluby, które jeszcze mają po kilku seniorek/ów, a takie jeszcze są. Jeżeli nie zgłosiły do zawodów zawodników latem ub. roku wydadzą lekką ręką tysiąc złotych, ale przecież cel szczytny, wszystko to w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich.

 

Zdecydowanie prościej można było rzecz załatwić np. do 30 czerwca 2014. PZN wykupuje od Stowarzyszenia Bieg Piastów np. 30 miejsc startowych za niecałe 3 tysiące złotych i sprawa załatwiona. Ktoś nie pomyślał, ktoś niedopilnował, jak zwykle winni będą trenerzy klubowi i sami zawodnicy, a Związek niech nam rośnie w siłę. Za nasze pieniądze...

 

Następnym posunięciem będzie pewnie wprowadzenie opłaty za wyciągi na skoczniach narciarskich. Chcesz wystartować w konkursie - płać. Trening oficjalny, seria próbna, dwie konkursowe i znowu parę złotych do Związku wpłynie. To już fantazja, są skoki, i są biegi, i jest to duża różnica.

 

/KaCe/

 

Komentarze - 12

sympatyk

Opublikowano: 2015-02-16 20:19:46

TO są właśnie PANOWIE Z PZN oni jeszcze nic o tym nie wiedzą szkują się bowiem do Falun Olimpiada Młodzieży -- Mistrzostwa Młodzików -- Mistrzostwa UKS-ów w biegach 000000000 ZERO zaiteresowania.

Do sympatyka

Opublikowano: 2015-02-16 20:21:45

Daj spokój bo Panowie z PZN żle się popakują ..

na logikę

Opublikowano: 2015-02-16 21:25:35

a gdyby Pani Justyna Kowalczyk dziś do Pana Serafina zadzwoniła i zapytała o możliwość startu w BP to ile by to ją kosztowało ?????

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-02-16 22:05:19

Każdy organizator biegów Worldloppet ma pulę miejsc dla gwiazd światowych biegów narciarskich. Nie sądzę, żeby Justyna Kowalczyk płaciła za start w Biegu Wazów, myślę, że podobnie byłoby z Biegiem Piastów. Poza tym pytanie w sprawie Mistrzostw Polski Seniorów źle skierowane, nie do BP a do PZN !

dbk

Opublikowano: 2015-02-17 20:55:46

Witam wszystkich zainteresowanych. Alternatywą dla PZN było by założenie wyodrębnionego związku dla biegów narciarskich. Obawiam się jednak że to FIS na 99,9% nie uznałby w/w. Może mimo wszystko warto wybadać ich stanowisko? Po Ministerstwie Sportu i Turystyki nie spodziewałbym się zbyt wiele po tym jak niegdysiejszy minister próbował coś zmienić w PZPN za czasów "panowania" ówczesnego prezesa -ze strony FIFA reakcja była szybka i jednoznaczna. Źle się dzieje w PZN, ale samo narzekanie nie pomoże. Dyskutujmy, docierajmy do mediów, szukajmy rozwiązań, proponujmy, dawajmy przykład! Samo nic się nie zrobi. Serdeczne pozdrowienia dla zainteresowanych, zwłaszcza tych konstruktywnych!

jerzyk

Opublikowano: 2015-02-17 21:36:30

Chętnie zostanę prezesem lub obejmę inną funkcję w zarządzie np szefa wyszkolenia. I jest to konstruktywna propozycja.

dbk

Opublikowano: 2015-02-17 22:18:34

jerzyk, brawo! Właśnie kolejnych szefów i prezesów w tym środowisku potrzeba!

jerzyk

Opublikowano: 2015-02-17 22:31:30

Tylko co chcesz osiągnąć bez sprawnej organizacji ? Zawodnikiem już nie będę chyba że miałbym jeździć i przegrywać z obecnymi kadrowiczami ale nie tędy droga. Trenowania kadry się nie podejmę bo nie mam wystarczająco wiedzy i doświadczenia, natomiast nie wiem czy mam dość cierpliwości do pracy z dziećmi, do serwisu może bym się na asystenta lub testera nadał natomiast mam dostateczną widzę i "oko" by móc być szefem wyszkolenia lub prezesem i dostosowałbym do naszych warunków jakiś sprawdzony model szkolenia oparty o jasne zasady i wyniki zawodników. Nie można robić np od Czechów kopiuj wklej bo chociażby przepisy prawne mogą nas ograniczać ale należy czerpać wzorce od lepszych :)

dbk

Opublikowano: 2015-02-17 23:04:34

Oczywiście organizacja (prosta i sprawna) jest niezbędna i myślę że tu się zgadzamy. Odnośnie Twojego bycia zawodnikiem - wiesz lepiej, ja nie wiem nic. Odnośnie trenowania innych - to raczej życie weryfikuje czy znajdziesz do tego chętnych z wystarczającym zaufaniem i determinacją niezależnie od organizacji. Serwis czy asystowanie to dla człowieka oddanemu narciarstwu biegowego, uważam, wartościowe zajęcie, ale podobnie jak z trenowaniem - na to musi być zapotrzebowanie czyli grupa zawodników. Odnośnie kopiowania - tak jak piszesz, zgadzam się że lepiej czerpać wzorce od lepszych. Pozdrawiam

jerzyk

Opublikowano: 2015-02-18 10:20:14

Napisałeś żeby stworzyć własny związek ale dla kogo ? Nie, nie ma on być dla grupy "chętnych z wystarczającym zaufaniem i determinacją niezależnie od organizacji". Tak jest obecnie. Związek ma zająć się właśnie organizacją wszystkiego począwszy od zorganizowania bardzo ogólnego i szerokiego szkolenia (nie mylić z trenowaniem) na szczeblu szkół podstawowych kończąc na szerokich kadrach, serwisie sprzętu, opiece medycznej, zabezpieczeniu finansowym zawodników itp. dla najlepszych. Do szkoły, a tym bardziej SP nie wiem czy się nadaję, a żeby dobrze pracować z kadrą A potrzeba ogrom wiedzy i doświadczenia.

Kamil

Opublikowano: 2015-02-18 16:34:34

Czyli w ogóle jest jakaś klasyfikacja MPS, czy nie ma? Bo nie do końca rozumiem.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-02-18 17:30:59

cytat: Opłata w wysokości 250zł nie dotyczy Mistrzostw Polski Seniorów (MPS) tylko dotyczy udziału w Biegu Piastów (BP). MPS są jedną z wielu odrębnych klasyfikacji prowadzonych w ramach BP. czy wyjaśniłem sprawę?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl