Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mistrzostwa na Kubalonce przegrają z pogodą?

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-03-12

- Jeżeli nam nic nie dopada, może być kłopot z zawodami – ostrzega Paweł Cieślar z ośrodka narciarskiego na Kubalonce. Czy Mistrzostwa Polski w ogóle się odbędą?

 

Do Polski coraz śmielej wprasza się wiosna, której ślady widać od kilku dni na termometrach w górskich miejscowościach. W ubiegły weekend w Szklarskiej Porębie (Karkonosze) słupki rtęci pokazywały ponad dziesięć stopni w słońcu, a śnieg spływał ze stoków w mgnieniu oka. Podobna sytuacja miała miejsce niemal w całym kraju, w tym na Kubalonce, gdzie za tydzień rozgrywane mają być Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Ich sprawne przeprowadzenie w dużej mierze zależeć będzie od prognoz na najbliższe dni. I tego czy się sprawdzą.

 

- W tej chwili na trasach znowu jest biało i tego śniegu leży może ze dwadzieścia, trzydzieści centymetrów, więc gdybyśmy mieli robić zawody dzisiaj, wszystko by się odbyło. Ale zostało jeszcze parę nocy i dni. Jeśli nam nic nie dopada, a takie ryzyko istnieje, nie będzie dobrze – ocenia sytuację Paweł Cieślar z ośrodka biegowego na Kubalonce. Jak przyznaje, śnieg może roztopić się bardzo szybko i przy najgorszym scenariuszu zawody nie dojdą do skutku. Jakie są prognozy? Według przewidywań norweskiego portalu YR.NO nad Wisłą niewiele będzie już chmur śniegowych, a temperatury w następnym tygodniu mogą przekraczać nawet dziesięć stopni Celsjusza. - Jeśli będzie pochmurno, pół biedy. Największym wrogiem będzie słońce – uważa Cieślar. Ostatni większy opad białego puchu zapowiadany jest na noc z soboty na niedzielę.

 

PROGNOZA DLA KUBALONKI

 

Dlaczego Polski Związek Narciarski zdecydował o wybraniu tras na Kubalonce, a nie w pięknie ośnieżonych Jakuszycach? Wydaje się, że jednym z powodów jest fakt, iż tamtejszy COS jest pod kontrolą PZN i decydujący o tym ludzie uznali, że w pierwszej kolejności trzeba promować to, co własne. Tymczasem w Szklarskiej Porębie wciąż panują znakomite warunki do biegania, a do dyspozycji narciarzy oddanych jest ponad 40 kilometrów świetnie przygotowanych tras. I z pewnością dałoby się na nich biegać o tytuły mistrzowskie.

 

- Medale Mistrzostw Polski będą u nas rozdawane, ale nie biegaczy, a biathlonistów. Gościmy ich u nas w tym samym terminie i pewnie trudno byłoby połączyć tę imprezę z organizowaną przez PZN. Niemniej jednak bywało już tak, że jednocześnie byli tu i jedni, i drudzy, jakoś sobie radziliśmy – mówi komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin, który deklaruje chęć pomocy, gdy tylko będzie ona potrzebna.

 

Serafin: - Dla dobra biegów narciarskich w Polsce jesteśmy w stanie się spiąć i zorganizować u nas mistrzostwa. To nie problem zwłaszcza wówczas, gdyby związek chciał je przeprowadzić w tygodniu, gdy mamy mniej turystów. Wyjeżdżają biathloniści, przyjeżdżają narciarze, da się zrobić.

 

Zdaniem gospodarza największego polskiego biegu narciarskiego w Jakuszycach będzie się dało pobiegać jeszcze przez co najmniej miesiąc. Trasy pokrywa gruba warstwa utwardzonego śniegu, który topi się na tyle powoli, że nie póki co mowy o końcu sezonu. Czy wykorzysta to Polski Związek Narciarski?

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 14

Paflikowsky

Opublikowano: 2015-03-12 19:09:18

Zakopane ?

Logan

Opublikowano: 2015-03-12 19:17:00

Na swoim nic nie muszą płacić, a Jakuszyce pewnie domagają się dużej opłaty za użyczenie tras, więc rozumiem, dlaczego nie chcą zrobić MP w "Jakucji" :D

dokładny

Opublikowano: 2015-03-12 19:37:01

Autor pisze: Wydaje się, że jednym z powodów jest fakt, iż tamtejszy COS jest pod kontrolą PZN.. To nie jest PRAWDA, trasy na Kubalonce owszem, ale reszta czy aby na pewno?

Biathlonista

Opublikowano: 2015-03-13 15:15:20

A kogo takie słabe polskie biegi jeszcze interesują? Szkoda pieniędzy na przygotowywanie tras dla tak słabiutkich zawodników i zawodniczek.Zakonserwować sprzęt zdać go i zająć się czymś innym.

Logan

Opublikowano: 2015-03-14 08:31:01

To samo można powiedzieć o biathlonie ;) Mówisz, że jesteśmy słabiutcy, to zapraszam na zawody biegowe. Ciekawe, który będziesz... Do "biathlonisty" bez pozdrowień.

Prezes PZN

Opublikowano: 2015-03-13 15:24:09

No chyba żartujecie z tymi Jakuszycami. Nie dołożę ani złotówki do tego dziadostwa. A w ogóle to koniec sezonu i nie zawracać mi głowy jakimiś Mistrzostwami Polski w biegach. Ja mam skoki na głowie, tu są wyniki i tu warto inwestować. Skoki na nartach są bardzo popularne na świecie. Proszę sobie wyobrazić, że na ostatnich Mistrzostwach Świata startowało aż 15 państw. Kogo nie zapytać na świecie, to wszyscy znają Żyłę, a o Stochu nie wspomnę.

mama

Opublikowano: 2015-03-15 14:50:19

Typowy Prezes tylko skoki i nic więcej chore podejscie ... właśnie widać jak skaczą jeden czy dwóch a reszta co .....

Człowiek

Opublikowano: 2015-03-14 19:18:11

Sniegu bardzo mało MPS 2015 na Kubalonce uważam za zakończone , wiadomość dla zawodników chcących pobiegać na nartach , polecam:Jakuszyce , Zakopane i trasy w Zębie koło Zakopanego

nefwnf

Opublikowano: 2015-03-14 19:26:16

dajcie sobie spokój... koniec z biegami i trzeba się pogodzić

FAN CLUB PZN

Opublikowano: 2015-03-15 14:36:02

Na KUBALONCE już wiosna http://istebna-kubalonka.webcamera.pl/

ZAPYTANIE

Opublikowano: 2015-03-15 15:32:45

Szanowna redakcjo kiedy możemy spodziewać się oficjalnej informacji o odwołaniu MPS na Kubalonce ? czy istnieje taka możliwość że już jutro taki komunikat się pojawi ?

zapytanie do zapytania

Opublikowano: 2015-03-15 17:28:51

Od kiedy to jaka kolwiek redakcja odwoluje MP? Chyba raczej może umieścić oficjalny komunikat o ile taki wczesniej oglosi odpowedni zwiazek sportowy...?

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-03-15 19:08:40

1. Redakcja oczywiście nie odwołuje żadnych zawodów. My tylko publikujemy informacje, które często, gęsto pojawiają się u nas szybciej niż gdzie indziej. 2. Odwołanie MP to złe sformułowanie, w grę wchodzi tylko zmiana miejsca przeprowadzenia zawodów.

ZAPYTANIE

Opublikowano: 2015-03-16 07:25:24

Dziękuję bardzo redakcji za wyczerpującą odpowiedź, mam nadziej że dzisiaj pojawi się komunikat w tym temacie

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl