Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Tomasz Wieczorek o Petrasku: Jak przychodził Hudac też były wątpliwości

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-05-11

- To najlepszy kandydat, który zgłosił się do konkursu i wierzę, że osiągnie sukces – skomentował wybór PZN jego sekretarz generalny, Tomasz Wieczorek. Czeski trener ma jasno postawiony cel. Igrzyska w Korei.

 

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i przeciekami, o których informowały media, głównym trenerem kadry biegów narciarskich od nowego sezonu będzie Czech Miroslav Petrasek. Człowiek, który doprowadził do dużych sukcesów Lukasa Bauera, czeską sztafetę męską i – jak się mu nieprawdziwie przypisuje – Martina Koukala teraz o podobne laury będzie walczył w Polsce. I chociaż w związku z jego nominacją narosło wiele wątpliwości, w Polskim Związku Narciarskim oraz sztabie Justyny Kowalczyk panuje atmosfera zadowolenia.

 

- Jesteśmy po rozmowach wewnątrz Związku, dyskutowaliśmy też o możliwościach współpracy z Miroslavem Petraskiem i nie mamy wątpliwości, że jest to najlepszy kandydat z tych, którzy byli zainteresowani pracą w naszym kraju. Trener to doświadczony gracz na rynku biegów narciarskich, a jego bogate CV może to tylko potwierdzać – mówił na gorąco po wyborze sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego, Tomasz Wieczorek przyznając, że nowo wybrany szkoleniowiec nie był jedynym, który zgłosił się do konkursu. Aplikacje złożyło kilku specjalistów, jednak po konsultacjach środowiskowych uznano, że najlepszą opcją będzie utytułowany Czech.

 

Wieczorek nie był jeszcze w stanie powiedzieć, jaki dokładnie model współpracy zostanie wprowadzony przy szkoleniu. W najbliższych dniach mają zostać zaaranżowane spotkania, podczas których będzie czas na omówienie składu poszczególnych zespołów. - Mamy taką zasadę, że dajemy trenerom wolną rękę w organizowaniu sobie zaplecza i struktur. To dobre, bo ufamy, że zatrudnieni znają swój fach i nie pomylą się. My możemy jedynie sugerować, ale ostateczne decyzje podejmie Petrasek – mówił sekretarz.

 

Tomasz Wieczorek: - Zdaję sobie sprawę, że wokół Petraska są jakieś niejasności i wątpliwości, ale z drugiej strony, jak przychodził do nas trener Ivan Hudac to też takie były. Można mu zarzucać, że nie zna się tak dobrze na sprintach, swoje sukcesy osiągnął z zawodnikami dystansowymi podczas gdy w Polsce mamy teraz dobrych sprinterów. Ale wraz z samą Justyną Kowalczyk i jej trenerem uznaliśmy, że dzisiejsze biegi nie mogą się tak dzielić. Bo sprintów jest w sezonie trzy, pięć, siedem. To za mało i – jeśli zwrócić uwagę chociażby na Pettera Northuga – widać, że dzisiaj narciarz musi być dobry we wszystkim, przygotowany kompleksowo. Maciek Staręga musi i jestem pewny, że będzie się rozwijał tak, by w przyszłości sukcesy osiągać także na dystansach. A z drugiej strony Petrasek na pewno w kwestii sprintów nie jest laikiem. Zachowajmy spokój.

 

Polski Związek Narciarski za główny cel pracy nowego szkoleniowca ustalił igrzyska w PyeongChang w 2018 roku. To oznacza, że przed Petraskiem co najmniej 2,5 sezonu spokojnych przygotowań. Zapytany o przyszłość Janusza Krężeloka Wieczorek przyznał, że nie chce wypuszczać z rąk takiego fachowca i spotka się z byłym sprinterem ws. jego ewentualnej przyszłości w szeregach związku. Co dokładnie miał na myśli? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że mimo nominacji Petraska na stanowisko trenera nie wszyscy zawodnicy i zawodniczki będą chcieli z Czechem współpracować. Mówi się, że od kolejnej zimy znacząco wzrośnie rola Wiesława Cempy, z którym wolę treningu oświadczyły już m.in. Ewelina Marcisz i Kornelia Kubińska. Gdyby Cempa przejął np. kadrę kobiet, wówczas otworzyłaby się możliwość dla Krężeloka. Ale na takie dywagacje jest jeszcze za wcześnie.

 

Rozmawiał Michał Chmielewski

 foto. A.Kosman/pzn

 

Komentarze - 2

Peep

Opublikowano: 2015-05-13 12:24:12

Mistrz formuły 1 do powożenia zaprzęgiem mułów .

Bardzo Stary Biegacz

Opublikowano: 2015-05-13 18:47:10

Pan Wieczorek zna sie tak na biegach i przy okazji na trenerach jak.........nie bede mowiac bo szkoda ! Znowu zrobili roszady z dolu do gory ,z gory na dol -pytanie? Co w takij sytuacji ma sie zmienic ......Wychodzi na to ze Ten gorszy trener?!bedzie trenerem mlodziezowki....,czyli za pare lat bedzie jeszcze gorzej,a Ten ,,niby lepszy,ktorego Juz rok temu wyrzucili bedzie teraz najlepszy! Wiec po co potrzebny jeszcze Petrasek (za 6000€ Na reke ,czyli netto) Proste jezeli w nastepnym sezonie bedziemy poza 30 w Pucharze Swiata ,to wyrzocamy wszystkich i zaczynamy od nowa.....?! Nie mowiac o mlodziezowce ,ktora jest Juz skakany na porazke.....!!Przyjemnej Zimy z naszymi zawodnikami zycze!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkoweReklama

Prawa autorskie © skipol.pl