Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

TYLKO U NAS: Warmia i Mazury zrobi cykl biegów narciarskich!

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-12-01

Biegi: Sasinów, Jaćwingów i o Puchar Jabłoni łączą siły! Na początek 2016 roku planowane jest trzyetapowe Grand Prix Warmii i Mazur. A możliwe, że jeszcze więcej.

 

Po odwołaniu z funkcji dyrektora gołdapskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Marka Kuskowskiego w środowisku narciarskim pojawiły się obawy o przyszłość sztandarowej imprezy w regionie – Biegu Jaćwingów. Spekulowano nawet, że najbliższa edycja wydarzenia może nie dojść do skutku, a jeśli dojdzie, to z mniejszym niż zazwyczaj rozmachem. Tymczasem wiele wskazuje na to, że zaplanowane na weekend 13-14 lutego 2016 roku biegi zyskają jeszcze większą niż dotychczas oprawę.

 

 

Doświadczenie na stanowisku

 

- Miasto Gołdap i Bieg Jaćwingów to nierozerwalne połączenie i jedna z wizytówek regionu. Co roku przyjeżdżają do nas setki narciarzy i bawią się z nami sportem, więc nie wyobrażam sobie, by najbliższej zimy miało być inaczej. Nie wolno nam rezygnować z tradycji, a jedynie ją kultywować i wprowadzać kolejne udoskonalenia – zapewnia zastępca burmistrza Gołdapi Jacek Morzy. I zaznacza, że gdy inaugurowano imprezę, pracowali przy niej zupełnie inni ludzie niż w ostatnich latach. - Zmiany personalne to naturalna kolej rzeczy – uważa polityk.

 

Wbrew słowom Morzego jest w Gołdapi człowiek, który tak jak przy Biegu Jaćwingów był, tak został z nim do dziś. I to w nowej roli. Lech Kowalczyk po odwołaniu ze stanowiska Marka Kuskowskiego przejął obowiązki dyrektora OSiR, a co za tym idzie, także i kierownictwo nad organizacją jednego z najważniejszych eventów na polskiej scenie biegów narciarskich. Co ciekawe, aktywny udział w przygotowaniach rozgrywanych na północy kraju wyścigów bierze już od 1979 roku, a więc od pierwszej historycznej edycji.

 

 

Przełomowy 2016?

 

Kowalczyk: Czekaliśmy z tą informacją, ale teraz możemy już chyba powiedzieć oficjalnie, że w ostatni dzień listopada doszło do spotkania w sprawie organizacji na Warmii i Mazurach specjalnego Grand Prix województwa. W sprawę zaangażował się m.in. tamtejszy Urząd Marszałkowski. Uczestnicy w trzech różnych biegach na przełomie stycznia i lutego kolekcjonować będą punkty do klasyfikacji generalnej.

 

Jakie to biegi? Otwarcie niemającej jeszcze oficjalnej nazwy imprezy nastąpi 24 stycznia 2016 roku w Piszu, gdzie zaplanowano 3. edycję Biegu o Puchar Jabłoni. Tam narciarzy czekać będzie rywalizacja na 10 kilometrów dowolną techniką. Drugim przystankiem serii będzie 11. Bieg Sasinów, jednak tam obowiązywać będzie wyłącznie klasyk. Podczas wielkiego finału w Gołdapi uczestnicy sami wybiorą, w którym stylu chcą kolekcjonować punkty, bowiem w generalce liczyć będą się oba wspomniane wcześniej biegi plus jeden dystans Biegu Jaćwingów. Do wyboru będzie albo sobotnie 22 km klasykiem, albo niedzielna łyżwa.

 

- W samej Gołdapi oprócz Grand Prix na uczestników czekać będą także inne biegi towarzyszące dla mniej pewnych na biegówkach oraz dla dzieci. W obu stylach planujemy rywalizację na 10 kilometrów, poza tym drugiego dnia odbędą się wyścigi na dystansach od 1,5 do 5 tysięcy metrów. Bieg Jaćwingów to impreza dla wszystkich i w tej kwestii nic się nie zmienia – mówi darzący imprezę wielkim sentymentem Lech Kowalczyk.

 

W najbliższych dniach OSiR Gołdap przedstawi oficjalną nazwę wydarzenia, a także szczegółowy regulamin imprezy na 2016 rok. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, kolektyw Biegu Jaćwingów, Biegu Sasinów i Biegu o Puchar Jabłoni chciałby także starać się o włączenie do prestiżowej ligi Euroloppet. Nie wiadomo jednak czy będzie to możliwe już w najbliższych miesiącach.

 

Michał Chmielewski

fot. Facebook Bieg Jaćwingów

 

Komentarze - 5

amator

Opublikowano: 2015-12-03 14:00:28

Pojawiła się zapowiedż i regulamin Biegu Na Igrzyska w Ustjanowej w terminie 16-17 stycznia 2016 na stronie Podkarpackiego Zwiazku Narciarskiego,gdzie wsród startujących jest junior E( tak jak w latach poprzednich)... podobno mieli nie startować. Jest koncepcja lig regionalnych pod patronatem Grupy Azoty...prosze o informację..

amator

Opublikowano: 2015-12-03 14:00:29

Pojawiła się zapowiedż i regulamin Biegu Na Igrzyska w Ustjanowej w terminie 16-17 stycznia 2016 na stronie Podkarpackiego Zwiazku Narciarskiego,gdzie wsród startujących jest junior E( tak jak w latach poprzednich)... podobno mieli nie startować. Jest koncepcja lig regionalnych pod patronatem Grupy Azoty...prosze o informację..

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-12-03 14:45:32

Wg pierwszej informacji od ak-polu, organizatora Biegu na Igrzyska to pomyłka, ale czekamy na oficjalne potwierdzenie

kibic

Opublikowano: 2015-12-04 13:17:08

ale tam jest dopisane: " Ponadto informujemy, że równolegle odbywać się będzie Puchar Bieszczadów i w ramnach tego współzawodnictwa rywalizować będę równiez najmłodsi zawodnicy w kategorii Junior E."

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-12-04 13:59:07

Oficjalnie możemy potwierdzić informacja od firmy ak-pol: kategoria junior E nie jest zaliczana do Biegu na Igrzyska Puchar Azoty! od redakcji: Jeżeli lokalny organizator w ramach swoich zawodów (w tym przypadku Puchar Bieszczad) chce zorganizować bieg dla kategorii junior E to przecież nikt mu nie może zabronić.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl