Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Marszałek Dolnego Śląska: PŚ w 2017 jest możliwy

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-12-07

- Istnieje szansa na powrót Pucharu Świata w 2017 roku – zadeklarował w Gazecie Wrocławskiej Cezary Przybylski. Marszałek Dolnego Śląska w wywiadzie opowiada o swoich oczekiwaniach wobec nowego ośrodka w Jakuszycach.

 

Strefa Biznesu Gazety Wrocławskiej opublikowała obszerny wywiad Ryszarda Żabińskiego z Marszałkiem Dolnego Śląska Cezarym Przybylskim. Dotyczył on w całości sytuacji sportowej regionu, a przede wszystkim rozbudowy ośrodka narciarstwa biegowego na Polanie Jakuszyckiej.

 

 

Marszałek realista

 

Zapytany o to jak wyobraża sobie nowe Jakuszyce Przybylski odpowiedział, że dwie podstawowe cechy to nowoczesność i atrakcyjność. Zgodnie z tym, co już wcześniej publikowaliśmy w Skipolu, marszałek powtórzył, że przez drugą cechę należy rozumieć, iż w Izerach powstanie miejsce nie tylko dla narciarzy i biathlonistów, którzy mają tam docelowo walczyć w zawodach rangi Pucharu Świata, ale też dla wielu letnich dyscyplin sportu. Wrócił też temat piłki nożnej. Jeśli kierowany przez Juliana Gozdowskiego zespół ds. opracowania koncepcji projektu uzna, że i futboliści zmieszczą się na stosunkowo wąskiej polanie, nic nie stanie na przeszkodzie, by boisko tam zmieścić.

 

- To jedna z wielu propozycji, które mają uatrakcyjnić teren Polany w okresie letnim. Zależy nam wszystkim na tym, aby ośrodek tętnił życiem przez cały rok. Mogliby tam trenować lekkoatleci i piłkarze, zaś młodzież znalazłaby dodatkową przestrzeń do rekreacji. (...) Póki co to tylko idea, ale warta poważnego rozważania – powiedział Strefie Biznesu podkreślając, iż pomysł ten wyszedł od samego Stowarzyszenia Bieg Piastów. Przybylski dodał też, że „w opinii ekspertów stworzenie letniego boiska w żaden sposób nie utrudni organizacji biegów narciarskich” w najważniejszym w kraju Biegiem Piastów, którego w 2016 roku obchodzić będziemy czterdziestolecie. Ale czy istnieją obawy, że w trakcie budowy impreza nie odbędzie się?

 

Przybylski: To oczywiście będzie duże wyzwanie dla wykonawcy prac, ale umowa zostanie w taki sposób podpisana, żeby umożliwić organizację Biegu Piastów. Stowarzyszenie otrzyma też niezbędne wsparcie na utrzymanie tras i przygotowanie kolejnej imprezy. (…) Wszystko powinno być gotowe do końca 2018 roku, czyli w ciągu trzech lat. Całość to koszt rzędu kilkudziesięciu milionów złotych. Dokładna wartość inwestycji będzie znana po opracowaniu szczegółowej koncepcji.

 

 

Marszałek optymista

 

Mimo progresu w przygotowaniach do inwestycji (po wielu miesiącach podpisano wreszcie umowę przedwstępną sprzedaży gruntów na Polanie Jakuszyckiej) prawie pewne stało się, że prace przy granicy z Czechami mocno dadzą się we znaki odwiedzającym miejsce turystom. Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin wielokrotnie podkreślał, że zanim wydane zostaną wszystkie pozwolenia może minąć wiele miesięcy, jeśli nie lat. A potem zostanie jeszcze trudna w warunkach górskich budowa. Tymczasem Przybylski jest w tej materii dużym optymistą.

 

- Za chwilę wspólnie ze Stowarzyszeniem Bieg Piastów powołamy wspomniany już zespół, który ma przygotować koncepcję ośrodka. Powinna być gotowa do końca wakacji. Musimy ją potem skonsultować z organizacjami międzynarodowymi, więc to może chwilę potrwać. Do końca 2018 roku nowe centrum ma być gotowe na przyjęcie pierwszych gości – rzucił w Gazecie Wrocławskiej marszałek, jednak prawdopodobieństwo dotrzymania szczególnie ostatniego terminu jest nikłe. Zastrzeżenia budzi też pomysł, by najpierw opracować koncepcję, a dopiero później skonsultować ją z FIS i IBU. Na szczęście w zespole projektowym znajdą się ludzie wiedzący, iż wszystkie działania w trosce o niestracenie czasu powinny być prowadzone jednocześnie.

 

Równie wielki optymizm bije innej wypowiedzi Przybylskiego. Szef UM stwierdził, że jeśli sprawnie rozpoczną się prace i ich efekty dostrzeże FIS, istnieje szansa na powrót Pucharu Świata do Szklarskiej Poręby już w 2017 roku. I chociaż nie jest to pomysł nowy, to dyrektor cyklu Pierre Mignerey jasno wyraził się, że ewentualne zgłoszenia powinny napłynąć do odbytego już jesienią kongresu organizacji w Zurychu. Jak dowiedzieliśmy się wcześniej, były szef komitetu organizacyjnego polskich zawodów i wicekomandor Biegu Piastów Kinga Jaworek mieli się do Szwajcarii wybrać. Z niewyjaśnionych przyczyn tego nie zrobili. Jeśli w FIS są jeszcze otwarte furtki, to do zimy 2016/17 i tak koparki do Jakuszyc nie przyjadą. Więc imprezę można robić.

 

- Polana ma dzisiaj szansę, aby stać się ośrodkiem o znaczeniu nie tylko ogólnopolskim, ale i europejskim. Żeby z niej skorzystać, konieczne są inwestycje, a my chcemy je zrealizować. Marzy mi się – mówi w wywiadzie marszałek – centrum tętniące życiem przez cały rok. Dla wszystkich, młodszych i starszych. Doświadczonych i początkujących. Trenujących i kibicujących.

 

Michał Chmielewski

źródło: R. Żabiński, „Inwestujemy w sporty zimowe”, http://www.strefabiznesu.gazetawroclawska.pl/artykul/inwestujemy-w-sporty-zimowe (z 07.12.2015)

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl