Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Sprinterskie MP w Jakuszycach, czyli jak zapełnili terminy po Salomonie

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-12-08

W związku z wycofaniem się z Polany Jakuszyckiej cyklu Salomon Nordic Sunday Stowarzyszenie Bieg Piastów postanowiło zorganizować w tych terminach dodatkowe imprezy.

 

Jeszcze przed startem zimy organizatorzy serii biegów Salomon Nordic Sunday zarezerwowali na Polanie Jakuszyckiej pięć terminów: 17 i 31 stycznia, 7 i 14 lutego oraz ostatni dzień zimy – 20 marca. W związku z niejasnymi problemami z porozumieniem między gospodarzem terenu a przedstawicielem marki wszystkie wymienione daty zwolniły się. Więc trzeba było zareagować.

 

- Postanowiliśmy, że napiszemy na Facebooku prośbę do naszych subskrybentów o podrzucanie własnych propozycji na zawody. Odzew był świetny, co nauczyło nas przy okazji, żeby częściej robić takie sondy oczekiwań. Ludzie zaproponowali bardzo różne rzeczy: od sprintu, przez długie dystanse, aż po biegi drużynowe – mówi komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin. I w imieniu stowarzyszenia oraz pomysłowych internautów zaprasza na cztery dodatkowe wydarzenia.

 

Z pięciu niedziel niewypełniona pozostanie póki co jedynie ta 7 lutego. Dlatego, że w i tak napiętym kalendarzu eventów kilka dni wcześniej trwać będą wyścigi psich zaprzęgów, a w sobotę Izery staną się areną zmagań ekstremalnego biegu z przeszkodami. W pozostałych datach Jakuszyce zapełnią się żądnymi rywalizacji narciarzy. I tak już 17 stycznia odbędą się Mistrzostwa Polski Amatorów w sprincie obiema technikami. Na tej samej trasie (1300 metrów), po której w Pucharze Świata w 2012 i 2014 roku biegała światowa czołówka.

 

Serafin: Ten sam pucharowy system, ta sama trasa, ten sam termin, ranga mistrzowska. To będzie świetna impreza, dzięki której będziemy chcieli pokazać amatorom trochę Pucharu Świata na ich własnych skórach. Jesteśmy po rozmowie z Polskim Związkiem Narciarskim, który nie tylko zgodził się na nadanie wydarzeniu rangi mistrzostw kraju, ale też stanie się oficjalnym współorganizatorem zmagań.

 

W ostatnim dniu stycznia uczestnicy (i nie tylko) marcowego Biegu Piastów będą mieli pierwszą okazję do poważnego testu tras i formy. Tak klasykiem jak i łyżwą odbędzie się „Połówka” na dystansie 25 kilometrów. W Walentynki do przebiegnięcia będzie o 10 tys. metrów mniej jako uzupełnienie rozgrywanych w sobotę bliźniaczych zawodów stylem klasycznym.

 

Ciekawostką i pewnego rodzaju tajemnicą będzie 20 marca, który „Piasty” anonsują jako wielkie podsumowanie sezonu. W jego trakcie – jak można przeczytać na stronie stowarzyszenia – „odbędą się sztafety, biegi drużynowe, łączone, itp.” Lecz co się za tym kryje?

 

- Widzieliśmy się z Joanną Badacz z lokalnej SMS i ustaliliśmy wstępnie, że będzie to większy festiwal biegowy. Chcemy na koniec sezonu zrobić wielkie święto z wieloma konkurencjami, w tym biathlonem amatorów. Ale na szczegóły przyjdzie jeszcze czas, do marca daleka droga – kończy Serafin. Nam pozostaje więc zapisać się, poczekać na śnieg i startować. Bo jeśli spojrzeć na imponujący kalendarz z Jakuszyc, okazji do tego nie braknie.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 12

Turysta

Opublikowano: 2015-12-08 05:43:50

Poza Biegiem Piastów, w zawodach narciarskich w Jakuszycach bierze średnio udział 150-200 osób, a co weekend turystycznie na Polanie pojawia się nawet 1500 osób, które nie są kompletnie zainteresowane zawodami... Organizacja zawodów powoduje, że ludzie przyjeżdżający tu turystycznie nie mają gdzie biegać:( Zerknijcie w kalendarz wydarzeń w Jakuszycach. Teraz będą tu zawody w każdy weekend tej zimy! Po co? Ale tak to jest, jak ktoś bardzo ambitny próbuje innym coś udowodnić, a zapomina o biegaczach:(

hophophop

Opublikowano: 2015-12-08 13:32:44

Zawody narciarskie "zabierają" tylko część wszystkich dostępnych tras narciarskich i to na najwyżej kilka godzin. Z całej reszty można korzystać bez przeszkód. Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, które uniemożliwiałoby bieganie na nartach w Jakuszycach tylko dlatego, że na jednej-dwóch trasach przez dwie godziny ścigają się zawodnicy. Myślę, że trzeba być naprawdę pesymistycznie nastawionym, by tego nie widzieć. Cieszę się, że turyści biegają na nartach, cieszę się, że powstaje więcej imprez dla amatorów biegania i że o Jakuszycach, dzięki m.in. zawodom, jest głośno :)

narciarz

Opublikowano: 2015-12-08 13:11:54

Faktycznie to prawda nie ma gdzie biegać przez te zawody ,należałoby ten problem rozwiązać z korzyścią dla wszystkich

AB

Opublikowano: 2015-12-08 15:51:51

REDAKCJO MOŻNA TAKI KOMENTARZ ZAMIEŚCIĆ? A ja w innej sprawie, jeśli pozwolicie. W podlaskim odbywa się plebiscyt na najpopularniejszego sportowca ucznia. Bierze w nim udział młody narciarz biegowy, który obecne prowadzi. Wspierając go wspieramy także dyscyplinę a rywalizuje on z piłkarzami i przedstawicielami innych bardziej medialnych dyscyplin sportowych. Głosować można codziennie do 21.12.2015 podaje link http://www.wspolczesna.pl/plebiscyt/karta/jonasz-bakun,30408,1486551,t,id,kid.html ZACHĘCAM I PROSZĘ O WSPARCIE.

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-12-08 23:45:11

Pomożemy bardzo chetnie, jutro pójdzie na nasz profil na fb

amator

Opublikowano: 2015-12-08 17:33:36

W czasie psich zaprzęgów jest bardzo wielki problem z dostępem do tras biegowych dla narciarzy, nie zawsze terminy tych zawodów są zamieszczane wcześniej na stronach www Biegu Piastów, miałem parę niemiłych zaskoczeń po przyjeździe do Jakuszyc.

amator

Opublikowano: 2015-12-08 17:38:39

Wszystko fajnie tylko dlaczego w zawodach dla amatorów biorą udział zawodowcy? Przecież my amatorzy nie mamy z nimi szansy rywalizacji?

Marek Tokarczyk

Opublikowano: 2015-12-08 19:34:07

ale masz Kolego porównanie ile Cię dzieli od "najlepszych", i potem porównanie ile dzieli naszych "najlepszych" od najlepszych na świecie, zawody masowe są otwarte dla wszystkich wszędzie po to, żeby właśnie amatorzy i ich kibice widzieli ile trzeba włożyć pracy, żeby osiągnąć poziom mistrzowski

amatorka

Opublikowano: 2015-12-08 20:39:42

Rzeczywiście to fajna sprawa, ale dla wielu największym problemem jest przepaść sprzętowa, bo nie wszyscy amatorzy jeżdżą na "zeszłorocznych Fischerach". Śnieżnej zimy, Trenerze :)!

Marek Tokarczyk

Opublikowano: 2015-12-08 21:50:46

odejmij ze swojego czasu około 10 - 20% niektórzy zawodnicy "zawodowi amatorzy" jak ja mają lepiej posmarowane narty na jazdę i w klasyku na trzymanie, ale jak i czym smarować jak chceż się ścigać, to musisz mieć komplet smarów na sezon, doświadczenie w smarowaniu i trochę szczęścia, zapraszam, zawsze doradzę czym smarować

amatorka

Opublikowano: 2015-12-10 14:28:26

Bardzo dziękuję! To miło z Waszej strony, często zawodnicy nawet w amatorskich biegach nie mówią czym smarują. Oczywiście jest to wytłumaczalne rywalizacją, ale tak naprawdę przenosi to nacisk na rywalizację technologiczną zamiast czysto sportowej, w której każdy ma bardziej równomierne możliwości :)

AB

Opublikowano: 2015-12-09 11:44:44

Dzięki za wsparcie.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl