Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

W Polsce powstaje drugi maraton narciarski

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2015-12-14

Nowy długodystansowy bieg narciarski SGB Ultrabiel odbędzie się 13 lutego 2016 roku w Górach Bialskich, w gminie Stronie Śląskie na Dolnym Śląsku. W trakcie zawodów zaplanowano biegi na 10 km, 20 km i na najdłuższym w Polsce dystansie 60 km.

 

Polscy narciarze zasługują na więcej niż jeden maraton narciarski. W Czechach biegów na dystansach dłuższych niż 40 km jest już kilka, są one spięte w dwa cykle. Maratony narciarskie to imprezy, które na świecie przyciągają największą liczbę uczestników. Dlaczego do tej pory w Polsce, kraju w którym wraz z sukcesami Justyny Kowalczyk lawinowo przybywa biegających na nartach, od 40 lat mieliśmy tylko jeden bieg na dystansie 50 km?

 

- Odpowiedź jest prosta. Organizacja takiej imprezy wymaga ogromnej pracy, a także doświadczenia. Co więcej, na biegach narciarskich u nas się nie zarabia. W Polsce trudno też znaleźć miejsca, w których długość i konfiguracja tras pozwalałaby na poprowadzenie masowego, długodystansowego biegu narciarskiego - wyjaśnia Marek Tokarczyk zaangażowany w stworzenie nowego polskiego maratonu.

 

Drugi po Biegu Piastów polski długodystansowy bieg narciarski odbędzie się w Górach Bialskich na Dolnym Śląsku, na trasach które okazały się odkryciem ubiegłego sezonu. Start i meta wyścigu zlokalizowana będzie w Bielicach. W trakcie imprezy - 13 lutego 2016 roku - odbędą się trzy biegi techniką klasyczną na dystansach: 10 km, 20 km i najdłuższym w Polsce 60 km.

 

- Trasy (fragment na zdjęciu) w Górach Bialskich świetnie nadają się do organizacji takiej imprezy. Bardzo przypominają te znane z Jakuszyc. Mają podobną szerokość, profil i poprowadzone są w lesie. Góry te, w których trasy poprowadzone są na wysokości między 800 a 1000 m n.p.m. znane są z dużych opadów śniegu. Wysokość i mikroklimat są gwarancją śniegu - opowiada Michał Rolski, jeden z pomysłodawców imprezy.

 

Wsparcie zapewniła gmina Stronie Śląskie, która pomaga finansowo i organizacyjnie. Dofinansowanie zagwarantował sponsor generalny Spółdzielcza Grupa Bankowa: SGB-Bank S.A. w Poznaniu oraz GBS Bank w Strzelinie. Pomoc zaoferowało także wielu innych partnerów, w tym Nadleśnictwo Lądek-Zdrój. W przygotowaniach biorą udział również polscy narciarze biegowi, którzy w drodze konkursu pomogli opracować nazwę dla wydarzenia – Ultrabiel.

 

- Odzew polskiego środowiska narciarskiego jest bardzo pozytywny. Trafia do nas wiele wyrazów poparcia i deklaracji pomocy. Najbardziej ucieszył nas telefon od Darka Serafina - Komandora Biegu Piastów, który zaoferował szerokie wsparcie. Myślimy o utworzeniu wspólnej klasyfikacji najlepszych narciarzy w Biegu Piastów i Ultrabiel - mówi Michał Rolski.

 

Organizacja imprezy trwa od późnego lata. Wyznaczono trasy, opracowano regulamin, zorganizowano pomiar czasu i tymczasową infrastrukturę na polanie startowej. Zapisy mają zostać otwarte jeszcze w grudniu tego roku. Powstaje strona internetowa www.ultrabiel.pl, na której już wkrótce zostaną opublikowane wyczerpujące informacje o imprezie.

 

- Nie startowałem w pierwszej edycji Biegu Piastów, jestem za młody. Z zazdrością słucham zawsze o bohaterach, którzy tworzyli ten legendarny bieg i startowali we wszystkich lub większości jego edycji. Też tak bym chciał i jestem przekonany, że w Polsce jest duża grupa narciarzy, którzy wraz z nami chcą współtworzyć historię polskiego powszechnego narciarstwa biegowego. Każdy ma teraz możliwość wystartować w pierwszym wydaniu najdłuższego polskiego biegu, który wkrótce może stać się jedną z bardziej znaczących imprez zimowych w Polsce. Spotkajmy się w Bielicach 13 lutego 2016 roku - zaprasza Michał Rolski.

 

informacja prasowa

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl