Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Wszystkie grzechy polskich biegów powszechnych [WASZE KOMENTARZE]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-01-04

Teksty o stanie polskich biegów narciarskich, ich rozwoju i przyszłości zawsze wywołują w Was szczególne emocje. Cieszymy się, że licznie komentowaliście sprawę jakości narciarstwa powszechnego w Polskim Związku Narciarskim. Opinie – jak zawsze – są bardzo różne. Podawaliście przyczyny jego złej kondycji, jak i ciekawe porady dla związku. Poniżej prezentujemy te najciekawsze i jednocześnie liczymy na kolejne.

 

Przypomnijmy, że w Skipolu kilka dni temu pojawił się tekst, w którym Przewodniczący Komisji Biegów Powszechnych w PZN Wojciech Gawor zaapelował do środowiska o pomoc w rozwoju tej gałęzi narciarstwa w kraju. Działacz przyznał, że wiele rzeczy nie funkcjonuje idealnie, jednak nie brakuje pomysłów na to, by w najbliższej przyszłości imprezy takie jak puchar czy mistrzostwa Polski amatorów zyskały na jakości. - Każdy z was ma na pewno swoje pomysły, więc zróbmy na ich podstawie coś ciekawego – mówił Gawor. I zaczęliście pisać:

 

 

Więcej biegów, więcej miejsc

 

„Wypadałoby zacząć od ogarnięcia kalendarza, bo 5 biegów z czego dwa w jeden weekend trochę mija się z celem” - napisał w portalu użytkownik kotu dostrzegając ten sam problem, o którym wspomniało wielu czytelników. Cameron pisze, że „wszystkie biegi pucharowe odbywają się w najdalszych (dla mnie) zakątkach Polski. W tej edycji aby być wysoko w klasyfikacji trzeba mieć jedną przewagę - (...) mieszkać w okolicy Zakopanego/Nowego Targu, by niskim kosztem wziąć udział w większości biegów i tym zapewnić sobie sukces.” W najdłuższym wpisie o przyszłości biegów powszechnych zauważa też, że nie ma żadnych zawodów pucharowych w Jakuszycach. „No tak, dano sprinty i bieg w ramach maratonu. Ale biegi te są zupełnie niereklamowane. O ile w przypadku Biegu Piastów nie trzeba wiele wysiłku, by go specjalnie reklamować, to sprinty są zaniedbane okrutnie. (…) Na tę chwilę na bieg zapisało się... 0 osób! Zapisałbym się, ale nie spodziewam się bycia w TOP30, a więc to drogi bieg - 60 złotych za kilometr biegu kwalifikacyjnego.”

 

Cameron kontynuuje, że widziałby PPA „jako wielki cykl różnorakich zawodów biegowych. Takich na 5 km (w końcu to dla amatorów!) i takich na 25. W wielu miejscach Polski, by każdy miał okazję i łatwy dostęp, aby wziąć w nich udział. Niech będą to biegi ze startu wspólnego i interwałowego, niech będą biegi z nagrodami, ale też biegi skromniejsze, ale za to tańsze. Bo tylko gdy jest różnorodność, to jest możliwość tego, że każdy znajdzie coś dla siebie, a to chyba o to chodzi.” Użytkownik zaapelował , by nie odbierać możliwości organizowania Pucharu mniejszym, nieprofesjonalnym biegom, tylko pomagać im podnieść standardy. „Poprawić organizację, jakość tras czy atrakcyjność miejsca, zaplecza, nagród, dojazdu - czegokolwiek. Każda poprawa jest dobra! A przecież chodzi o KRZEWIENIE NARCIARSTWA, a nie o organizację trzech biegów na dobrym poziomie, gdy te biegi będą niedostępne dla rzeszy potencjalnych biegaczy” – słusznie stwierdza przytaczając zapis z regulaminu tegorocznej edycji PPA.

 

 

Brakuje tras, brakuje zimy

 

- Żeby były biegi w Polsce, potrzeba tras i to takich z śniegiem, naśnieżaniem – pisze epo odwracając dyskusję nie na temat zawodów, ale infrastruktury do ich rozgrywania. Tę opinię podzielił na Facebooku współpracownik Biegu Piastów Leszek Kosiorowski: „upowszechnianie narciarstwa biegowego nie będzie możliwe bez tras ze śniegiem. Zawody i to czy w nich wystartuje pani Justyna, czy nie, to kwestia wtórna. 99 procent biegaczy nie interesują starty w zawodach, lecz trasy, których jest jak na lekarstwo.” Nasz redakcyjny kolega Kuba Cieślar zastanawiał się czy ktoś obliczył ile na nieczynnych trasach traci np. Szklarska Poręba. „Może warto byłoby jednak zainwestować w armatki?” – pytał.

 

Także walbrzyszanin pod tekstem narzeka, że bez porządnych ośrodków nie ma co myśleć o narciarstwie. „Bez odpowiedniej infrastruktury ani rusz, mówię tutaj głównie o naśnieżaniu. Przykład stycznia: będzie mróz, nie będzie śniegu i biegania. Najpierw trzeba przeskoczyć ten problem. Kalendarz powinien zawierać zdecydowanie więcej biegów, lecz wracamy do pierwszego problemu. A gdzie będzie można je zorganizować? Biegi powinny być rozłożone po całym kraju.”

 

Anna Bezulska na FB stwierdza, że na frekwencję uczestników PPA w ogromnej mierze wpływają właśnie niepewne warunki śniegowe. - To ogranicza planowanie kalendarza i organizatorom, i zawodnikom-amatorom, którzy jako osoby pracujące i traktujące udział w zawodach jako hobby, nie są w stanie rzucić wszystkiego i mieszać w swoim kalendarzu jak miesza nam niestety od dwóch lat kapryśna zima – pisze czytelniczka. Ale dodaje: „przyznam, że już obawiałam się, niecierpliwie śledząc stronę organizatorów Pucharu, że nie odważą się organizacji takiego przedsięwzięcia w tym roku, dlatego gratuluję determinacji i życzę powodzenia. Zainteresowanie narciarstwem biegowym rośnie i jak tylko unormuje się sytuacja śniegowa, (…) wzrośnie frekwencja.”


 

Pokazać młodym śpiew nart”

 

To co napisał orlew dotyka jeszcze innej materii i dotyczy już nie tylko samego aspektu infarstrukturalno-organizacyjnego, ale po prostu przyszłości naszej dyscypliny w Polsce. A przyszłość jak wiadomo tworzą ludzie, których jakoś na biegówki trzeba przyciągnąć. Bo jak napisał cameron, „Justyna Kowalczyk ma coraz mniejszą moc zarażania sportem i jeśli miała w kimś zaszczepić bakcyla, ciekawość nart, to już zaszczepiła”.

 

Teraz ci zaszczepieni próbują ścigać się w zawodach. Ale (i tutaj cytat orlew), „w starszych grupach wiekowych ilość narciarzy jest dość duża, ale w klasyfikacji kobiet i młodzieży poniżej 30 roku wcale nie jest tak dobrze. I tu jest problem z rozwojem narciarstwa powszechnego. Za moich czasów w grupach startowych A, B, C startowało średnio i po 200 narciarzy w każdej grupie. Pamiętam, że w zawodach o Lampę Łukasiewicza w Iwoniczu Zdroju startowało 750 narciarzy dawnego województwa rzeszowskiego. Podobnie było z Pucharem Połonin, Pucharem Bieszczad, Turniejem Czterech Skoczni rozgrywanym na skoczniach w Dukli, Iwoniczu Zdroju, Ustrzykach Dolnych i Zagórzu itd. Potrzeba przede wszystkim pracy z młodzieżą. W mojej ocenie tę pracę powinni prowadzić właśnie byli zawodnicy jak: Gracz, Faron, Piskadło, Staroń czy Kustroń. To oni mają kwalifikacje i predyspozycje by młodym pokazać śpiew nart na trasach biegowych. By pokazać piękno narciarstwa” – pisze nasz czytelnik. I pyta co stoi na przeszkodzie, by w ramach Mistrzostw Polski Seniorów i młodszych grup mogli rywalizować z "zawodowcami" właśnie amatorzy? - No bo co to za mistrzostwa z 15 startującymi seniorami? Może PZN jako wyróżnienie dla amatorów pozwoli im rywalizować z zawodowcami – podsumowuje orlew.

 

Cameron: „Przy każdych odwiedzinach strona http://www.biegi.pzn.nazwa.pl/ (chyba oficjalna strona) sprawiała wrażenie dawno opuszczonej i zaniedbanej. Na pewno nie jest to źródło informacji, do którego zaglądam w pierwszej kolejności i na które mogę liczyć. (…) Nie udało mi się dotrzeć do klasyfikacji generalnej Pucharu. Nie wiem, kto wygrał, nie wiem, które zająłem miejsce z moimi dwoma biegami, nie wiem, kiedy była dekoracja, nie wiem nic, a po opustoszałej stronie stwierdziłem jedno - pewnie znów coś odwołali i się wycofali. Dzisiaj biegi po prostu umierają. Kilka ośrodków organizuje biegi, które, zdaje się, mają coraz mniej wsparcia, a już na pewno z roku na rok nie widać żadnej poprawy w jakimkolwiek aspekcie. Wszystko cichnie i blednie, a Puchar Polski, Polski Związek Narciarski może brzmią prestiżowo, ale (…) mają coraz mniejszą wartość i atrakcyjność. W takich warunkach Puchar lepiej odwołać, bo to tylko obniżanie wartości słów puchar i Polska.”

 

ZAPRASZAMY DO DALSZEJ DYSKUSJI O POLSKIM NARCIARSTWIE POWSZECHNYM. JAK JE UZDROWIĆ? JAKIE MA NAJWIĘKSZE WADY? WYPOWIEDZ SIĘ W KOMENTARZU.

 

Zebrał MCh

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl