Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Mistrzostwa Polski Seniorów w biegach narciarskich. Kiedy i gdzie? [AKTUALIZACJA]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-03-08

Mistrzostwa Polski Seniorów to najważniejsza w sezonie impreza dla polskich biegaczy narciarskich. Planowano je na trasach PZN na Kubalonce, teraz są nieoficjalne informacje, że impreza ma się odbyć w Jakuszycach. Jak wygląda prawda?

 

aktualizacja z godz. 17.50

Jak widać życie nie znosi próżni. Na stronie Polskiego Zawiązku Narciarskiego ukazał się po naszym artykule następujący komunikat: Już za tydzień na Polanie Jakuszyckie rozpocznie się rywalizacja o medale Mistrzostw Polski Seniorów w biegach narciarskich. Początkowo zmagania w krajowym czempionacie miały odbyć się na trasach Kubalonki, jednak ze względu na warunki atmosferyczne krajowe zawody zostały przeniesione do Jakuszyc. Zawodnicy w mistrzostwach Polski Seniorów w biegach narciarskich będą rywalizowali w dniach 16-22 marca 2016 roku. PROGRAM ZAWODÓW

 

Czyli wszystko gra. Misja (skipola) wypełniona. Ponieważ jestem sceptykiem postanowiłem uwiarygodnić sprawę co oznaczało kontakt z Stowarzyszeniem Bieg Piastów i komandorem Dariuszem Serafinem. Pan komandor dokładnie wytłumaczył sprawę - nikt nie rozmawiał ze mną na temat Mistrzostw Polski Seniorów (MPS) w biegach narciarskich, które miałyby być rozegrane na trasach Polany Jakuszyckiej. Jutro ma być u mnie  prezes Dolnośląskiego Związku Narciarskiego Zbigniew Stępień, wiem, że o tym mieliśmy rozmawiać. Nie rozumiem  jak na stronie PZN mógł sie pokazać program MPS w Jakuszycach, jeżeli na dzisiaj nikt z nami nie rozmawiał, nie ustalał dostępności tras, terminów itd. Mało tego, w kwietniu 2015 Polski Związek Biathlonu zarezerwował nasze trasy na termin od 15 do 23 marca. W tym czasie mają sie odbyć Mistrzostwa Polski Młodzików, a następnie Mistrzostwa Polski Seniorów, łacznie ok 150 uczestników, trasy będą codziennie zamknięte do godziny 15-ej - powiedział w rozmowie telefonicznej Dariusz Serafin.

Zresztą kalendarz imprez jest dostępny na naszej stronie bieg-piastow.pl  wystarczy sprawdzić ile i jakie imprezy odbywają się w tym czasie - dodał komandor Biegu Piastów.

Interpretację pozostawiam czytelnikom,  po raz kolejny działacze PZN liczą na to, że uda się jakoś MPS rozegrać, to, że ktoś może mieć inne plany jakoś nikogo z Mieszczańskiej nie interesuje. To, że terminy MPS i Młodzieżowych Mistrzostw Polski zachodzą na siebie, jak widać nikomu nie przeszkadza. Gratulujemy wyobraźni, przecież to trenerzy pojadą 800km po ostatniej konkurencji MPS z Jakuszyc do Szelmentu, żeby zdążyć na rano na start Młodzieżowych Mistrzostw Polski.

 

 //////////////////

 

W kalendarzu Polskiego Związku Narciarskiego impreza jest zaplanowa w dniach 16-22 marca na Kubalonce, ewentualnie w Jakuszycach, ewentualnie w Zakopanem (wg kalendarza centralnego PZN). Trasy na Kubalonce są nieczynne praktycznie cały sezon (wraca kwestia odwodnienia tras) pozostają więc Jakuszyce, Zakopanego nikt nie bierze pod uwagę.

 

Ponieważ impreza powinna zacząć się w następną środę postanowiliśmy z powodu braku informacji dowiedzieć sie u źródła jak się sprawy mają. Dyrektor sportowy PZN Marek Siderek uspokoił nas w rozmowie telefonicznej, że MPS (Mistrzostwa Polski Seniorów) odbędą się zgodnie z planem na trasach Jakuszyc. Czyli wszystko w porządku, zawodnicy i trenerzy mogą odetchnąć.

 

Postanowiliłem potwierdzić informację w Dolnośląskim Związku Narciarskim (DZN). Prezes DZN Zbigniew Stępień wyraził zdziwienie informacją, że jego Związek organizuje imprezę - w trakcie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Grzesiek Staręga (przewodniczący komisji biegów PZN-przyp. redakcji) pytał mnie o możliwośc organizacji MPS, ale na tym temat się zamknął. Nie mam żadnych oficjalnych informacji, pozatym w tym czasie zaplanowaliśmy Mistrzostwa Karkonoszy. No i musimy mieć środki finansowe na organizację takiej imprezy - powiedział.

 

Podobnie wygląda sytuacja w Stowarzyszeniu Bieg Piastów, które zarządzą trasami Polany Jakuszyckiej, tam także nikt nie wie o sprawie, jutro podobno mają się odbyć rozmowy na ten temat. Dodatkowo w terminie 14-18 marca w Jakuszycach są zaplanowane Mistrzostwa Polski w Biathlonie, oraz 19 lub 20 marca Mistrzostwa Karkonoszy.

 

Na tym jednak nie koniec, trenerów i zawodników w kategorii U-23 u nas zwanych młodzieżowcami czeka podróż w czasie. Ostatni dzień rywalizacji MPS to jednocześnie oficjalny trening Młodzieżowych Mistrzostw Polski (MMP) w Szelmencie koło Suwałk. Czyli zawodnicy w tej kategorii wiekowej ('95'94'93) startujący w MPS wyjeżdżają po południu z Jakuszyc, pokonują ok 800 kilometrów żeby zdążyć na start dzień później. Trasa wg map dostępnych w internecie liczy od 780 do 840 kilometrów, czas pokonania tego odcinka to około 10 godzin. Sytuacja o tyle ciekawa, że w jednej i drugiej imprezie mogą startować zawodnicy kadry młodzieżowej Bartłomiej Rucki, Kamil Bury i Mateusz Chowaniak, oraz np. Konrad Motor z kadry A. Ciekawe co okaże się ważniejsze, medale MPS czy MMP, te pierwsze to tylko prestiż, te drugie to najlepiej punktowane zawody do tzw. punktacji ministerialnej za którą idą pieniądze. Nie zazdroszcze tej podróży.

 

Wróćmy jednak do Mistrzostw Polski Seniorów, ciekawe czy dożyję czasów, że zawody w biegach narciarskich zasłużą chociaż na ułamek uwagi jaki poświęca się skokom, że z góry będzie wiadomo kto i gdzie przeprowadza tą imprezę, że nie trzeba będzie przeprowadzać "śledztwa" i odpowiadać na dziesiatki telefonów. W czasach mojej młodości jeden z zespołów rockowych śpiewał : jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie normalnie - czego sobie i Wam życzę.

 

Kuba Cieślar

 

Komentarze - 14

ABC...

Opublikowano: 2016-03-08 12:48:37

Profesjonalny artykuł w odpowiednim czasie i miejscu .... pozostaje mieć nadzieje że "reakcja" organizatorów tych mistrzostw będzie równie profesjonalna

jeżyk

Opublikowano: 2016-03-08 13:13:36

O naiwni przez tyle lat MP organizowane są na koniec sezonu to też jest ciekawostka. Mi nasuwa się myśl, że MP muszą być tak późno z prostej przyczyny ZAWSZE MOŻNA JE ODWOŁAĆ i kadrowicze mogą spać spokojnie bo nikt z nimi nie wygra (ale to tylko moje przemyślenia i obym się mylił). Wśród sportowców słyszałem takie hasło TURYŚCI FORMĘ MAJĄ NA WIOSNĘ!!!

Pro Fide Rege Et Lege

Opublikowano: 2016-03-09 11:56:35

dokąłdnie o to chodzi, żeby nikt nie wygrał z "kadrowiczami"!!! "układ" nie moze upasc!!!

ada

Opublikowano: 2016-03-08 14:01:56

zgadzam z panem calkowicie. kiedy biegi beda traktowane na rowni ze skokami

jeżyk

Opublikowano: 2016-03-08 14:24:54

Według mnie nigdy. Mam wrażenie, że dobre biegaczki i biegacze narciarscy to dla związku byłoby przekleństwem. (dbanie o zawodników, dbanie o trasy biegowe (oświetlenie naśnieżanie, itp.)

wojtek

Opublikowano: 2016-03-09 09:48:54

Rozgonic ten cały PZN jak całe te antypolskie rzady PO. To już jest śmieszne i nudne co roku ten sam temat. To jest spuscizna po komunie te całe polskie związki, udają ze cos robią i jadą po schematach a pieniadze biorą za nic. Już nie mowiac ze zaczeła sie wielka dziura w kadrze narodowej. Brak systemu i myslenia na 15 lat do przodu.

Zainteresowany

Opublikowano: 2016-03-09 11:30:16

Panie wojtek, "rozganiaj" Pan "cały ten PZN" - środowisko na to czeka. Politykę zostaw Pan na inne forum. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów? To ważne bo lada moment trzeba zacząć przygotowania do kolejnego sezonu. Zgadzam się z dwoma zdaniami z końca wypowiedzi czyli "zaczęła się wielka dziura w kadrze narodowej. Brak systemu i myślenia na 15 lat do przodu"

wojtek

Opublikowano: 2016-03-10 07:29:51

Jesli jestes taki zainteresowany to zrozum ze sport od wiekow szedl razem z polityką, sport to wizerunek mocarstwa, panstwa, kraju. Nie ma wynikow to wywala sie prezesa trenera, bo kraj nie moze sobie pozwolic na taki haniebny wizerunek, niestety nie u nas, ja tylko wydaje swoją opinie bo widze to juz 15 lat ten sam temat tluczecie i sie podniecacie a oni dalej swoje. To jest towarzystwo wzajemnej adoracji. Kolejne pokolenia wyrastają i nawet nie są swiadome tego, dopiero po kilku latach mlodziez sie orientuje i dziekuje za wspolprace. A ci sami dzialacze nie wazne czy ze slaska, mazowsza itd. pozwalaja tejze mlodziezy zakladac czapki z barwami norwegii, nie mowiac juz ze kilka lat temu kadrowicze latali w czapkach norwegii. Systemu nie ma ani PZN ani ministerstwo ale pijawki dalej pozostaly.

Pro Fide Rege Et Lege

Opublikowano: 2016-03-10 10:08:29

wojtek....AMEN!!! Nie mogę się doczekać kiedy ten bajzel o nazwie PZN ktoś rozpieprzy!!!

Zainteresowany

Opublikowano: 2016-03-10 11:15:56

Rozumiem to i zgadzam się z Twoją wypowiedzią. Tylko żeby pomysł na wizerunek dumnego państwa nie skręcił w kierunku wyizolowanej Białorusi. I dlatego zapędy mocarstwowości najpierw raczej przenieśmy na pracę u podstaw czyli dzieci, młodzież szkolną. Potrzeba rzeczywiście systemu nie tyle treningowego (to są szczegóły) co raczej finansowo-organizacyjnego. Żeby wychowywać mistrzów najpierw trzeba spowodować "masowość" dyscypliny. To będzie możliwe kiedy będą trasy, sprzęt w szkołach, zmotywowane kadry. Podsumowując - niezbędne jest w/w oraz finansowanie. Pozdrawiam forumowiczów. Tylko konstruktywna krytyka i dyskusja ma sens.

Pro Fide Rege Et Lege

Opublikowano: 2016-03-09 12:53:37

wojtek, jak to nie ma systemu??? Jest , jak najbardziej!!! To system "wspierający" biegaczy, działaczy i trenerów ze Slaska!!! Sląsk opanował biegi i ich nie wypuści z garści....im MPS nie są potrzebne...w kadrze mają być ludzie ze Slaska i koniec, konfrontacje z innymi zawodnikami mocno niewskazane!! to jest ich system

laik

Opublikowano: 2016-03-10 11:40:28

Pierwsze słyszę, że biegi opanowane są przez śląsk. O ile się orientuję to Maciek Staręga, Jasiu Antolec nie są ze śląska a to kadra A i wśród pań jest tak samo.

ada

Opublikowano: 2016-03-09 10:26:08

gdyby pzd jednakowo traktowal skoki i biegi to mielibysmy mistrzow swiata i w tej dziedzinie gdyz mlodych ambitnych nam nie brakuje tylko nie ma sie kto nimi zajac. i tak konczy sie przygoda z biegami

kibic

Opublikowano: 2016-03-10 15:36:42

No właśnie widać tych młodych zdolnych.Konrad Motor 112 miejsce W PŚ, Jan Antolec zdublowany, Paweł Klisz zdublowany. Maciej Staręga ostatnio zdublowany.Kpisz czy o drogę pytasz? I przy "traktowaniu" PZN-u wyobrażasz sobie takiego Antolca choćby w 10-tce PŚ?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl