Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Nowe Jakuszyce do października 2018. Ze skocznią z dachu?

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-03-22

- To będzie obiekt najlepszy w Europie – zapowiedział marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na projekt. Za rok mają ruszyć prace.

 

Mamy kolejny przełom w głośnej i dłużącej się sprawie rozbudowy, a w zasadzie budowy od zera nowego ośrodka narciarstwa biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Jak w poniedziałkowy poranek podało Radio Wrocław, jeszcze w tym tygodniu urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na wykonawcę oficjalnego projektu budowlanego. Wizualizacje już są, a co najważniejsze – ostateczna koncepcja także. A to o nią przez długie miesiące toczył się największy spór.

 

- To będzie obiekt najlepszy w Europie tak dla sportu wyczynowego, jak również amatorskiego. Całkowity koszt inwestycji szacujemy między 60 a 70 milionów złotych, będzie ona współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska – zapowiedział na antenie rozgłośni marszałek Cezary Przybylski. Ale zaznaczył, że niewykluczone, iż udział w montażu finansowym będą miały też inne instytucje. O konkretach jednak póki co niewiele wiadomo.

 

Pewne jest natomiast, że na Polanie Jakuszyckiej, obok pięciokondygnacyjnego budynku z zapleczem hotelowym, szatniami wraz z przestrzenią wymaganą przez FIS i IBU, parkingami, nową strzelnicą biathlonową i zmodernizowanymi wyjściami na trasy biegowe czy miejscem do produkcji oraz składowania przez lato śniegu, powstanie też tak niechciane początkowo przez stowarzyszenie Bieg Piastów boisko piłkarskie. Konsensus polega na tym, że nie będzie to płyta o pełnych wymiarach, a obiekt zbliżony kształtem do tzw. orlików, który potrzebny jest np. do wykonywania specjalistycznych ćwiczeń przez lekkoatletów. Koniecznością będzie też wytyczenie rolkostrady, z której korzystanie – jak wskazuje wizualizacja – dozwolone będzie miłośnikom wszystkich rodzajów sportów wrotkarskich. Jej budowa podzielona zostanie na trzy etapy.

 

Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów: Jestem zbudowany tym, że nasza współpraca weszła na dobre tory. Wszystkie nasze postulaty zostały spełnione, a wśród nich m.in. lokalizacja magazynu śniegu czy zbiorników na wodę. Dobrze, że w przetargu będzie zapis, iż zwycięzca ma obowiązek ściśle współpracować z przedstawicielami FIS i IBU. Tak, by na koniec nie wyszły żadne pomyłki. Co do rolkostrad, mamy do czynienia z trzema osobnymi częściami projektu. Po pierwsze, nadleśnictwo wspólnie z Czechami składa projekt budowy asfaltowej drogi i mostu po ich stronie lasu, a my po naszej. Mowa o pięciokilometrowej szosie do schroniska Orle. Druga część to oczywiście sama Polana, gdzie zmieszczą się być może nawet dwa kilometry trasy. Trzeci pomysł to wyasfaltowanie jednej z zawodniczych tras, najprawdopodobniej którejś po lewej lub prawej stronie od budynków. Wymaga to pomocy władz miasta, które postarają się o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli na włączenie 16-metrowej szerokości pasa do terenu normalnej budowy.

 

Co ciekawe, już przy okazji Biegu Piastów burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf potwierdził informację o chęci budowy na Polanie Jakuszyckiej małej skoczni narciarskiej, na której dzieci mogłyby zaczynać przygodę z fruwaniem. Jak obiecał, ma już pomysł na obsadzenie etatu trenera, uważa też, że chętnych do naśladowania Kamila Stocha na pewno w regionie nie zabraknie. Podobnego zdania jest Serafin. - Nie wiadomo jeszcze czy skocznia powstanie od razu, ale to jest taka inwestycja, że można ją w razie czego dołożyć trochę później. Podobno chcieli ją puścić z dachu nowego budynku, ale Julian Gozdowski zaproponował, że skoro nie używamy już Polany Maliszewskiego, można wykorzystać naturalną krzywiznę terenu w okolicy obecnej stacji kolejowej. Nie mam nic przeciwko dodatkowej atrakcji i infrastruktury pomagającej szkolić młodzież. Skocznia w Jakuszycach to byłby ciekawy widok – uważa komandor.

 

Wariant optymistyczny zakłada, że budowa ośrodka zakończy się przed zimą 2018/19, a ruszy już za rok. Czy to możliwe? Nie wiadomo. Ale nikt nie miałby nic przeciwko, gdyby okazało się to prawdą.

 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA I PLANY NA STRONIE RADIA WROCŁAW

 

Michał Chmielewski

fot. mat. inwestora

 

Komentarze - 4

Logan

Opublikowano: 2016-03-22 09:03:28

Za ładnie to wszystko wygląda :P Ale trzeba myśleć optymistycznie. "zmodernizowanymi wyjściami na trasy biegowe"- Mam nadzieje, że nie mieli tu na myśli płatnych bramek, choć mogę się założyć, że po takim projekcie wejście na trasy będzie na 100% płatne.

mgmati10

Opublikowano: 2016-03-22 10:59:53

Ludzie co wy macie z tym boiskiem piłkarskim??!! To jest absurd, może zróbmy jeszcze pole golfowe, i tor dla formuły 1, a co jak już coś robimy to wepchnijmy wszystko co się da, co z tego że nikt tego nie chce... Brawo...

bialyaniol

Opublikowano: 2016-03-24 14:30:56

Przez 20 lat grałem w piłkę teraz już kilka lat biegam na nartach początkowo boisko także mi nie bardzo pasowało ponieważ Jakuszyce to dla mnie świątynia sportów zimowych. Lecz po przemyśleniach dobrze wkomponowane Male boisko może miec prawo bytu. Dlatego? Ponieważ to miejsce jak każde inne musi na siebie zarabiać. Gdzie jak gdzie ale w piłce jest wiele klubów bogatych które systematycznie będą miały obozy tlenowe właśnie w Jakuszycach zarówno zimą jak i latem to zapewni środki między innymi na utrzymanie tras i spowoduje obłożenie w hotelach zwłaszcza latem. Zresztą korzyści może być wiele aktualnie jadę autem ciężko mi zebrać myśli. Lecz piłkarzom biegówki naprawdę nie zaszkodzą ja swoich chłopców wożę 2-3 razy do roku. Od tak głośno myślę...

ms.

Opublikowano: 2016-03-24 16:58:45

Oby wszystko poszło zgodnie z planem, to może doczekamy się w jakuszycach ponownie pś w biegach a może i w biathlonie, z tym będzie trudniej ale trzeba myśleć pozytywnie. Cieszy mnie plan budowy małej skoczni, to wpłynie nie tylko na rozwój skoków ale i kombinacji w tym regionie.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl