Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Koparki w Jakuszycach już w tym roku. Na początek zbiornik wody

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-04-08

Jeszcze w tym roku w Jakuszycach rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego. To z niego czerpana będzie woda do armatek śnieżnych.

 

To osiemnasta taka inwestycja na terenie Gór Izerskich, ale pierwsza w okolicy Polany Jakuszyckiej. Nadleśnictwo Szklarska Poręba ogłosiło, że przy polsko-czeskiej granicy powstanie nowy zbiornik retencyjny. Ma on przede wszystkim wpłynąć na poprawę lokalnego ekosystemu. Stanowić będzie też najważniejszą rezerwę wody dla pracujących w ośrodku narciarstwa biegowego armatek śnieżnych.

 

- Z wykorzystaniem środków unijnych wchodzimy w następny etap małej retencji górskiej. Postanowiliśmy, że zbudujemy w Jakuszycach dwa małe zbiorniki, które oprócz funkcji retencyjnych będą mogły wspomóc naśnieżanie na trasach Biegu Piastów – zapowiedziała na konferencji prasowej nadleśniczy Zyta Bałazy. Jeżeli na etapie przygotowywania inwestycji nie pojawią się opóźnienia, prace ziemne powinny ruszyć jeszcze w tym roku.

 

Twórca Biegu Piastów Julian Gozdowski przyznał, że miejsce, w którym będzie gromadziła się woda, jest bardzo wydajne. - Tam przez cały czas jest taki napływ wody, że nawet gdy w tym roku wykorzystywana była wydajna armatka, to się przelewało. Czyli odpowiednia ilość wody tam jest – opowiadał był komandor. O tym jak wilgotne są to tereny wspominał też niegdyś jego następca Dariusz Serafin. - Tylko pod Polaną Jakuszycką prowadzi kilka cieków. Wszędzie na trasach trzeba robić latem sporo odprowadzeń, żeby zimą nie wymywało nam ubitego śniegu – mówił.

 

Powstający zbiornik będzie istotnym elementem przebudowy ośrodka na Polanie Jakuszyckiej, do której – jak pisaliśmy m.in. w tym tekście – dojdzie w kolejnych latach. Zapas śniegu, który armatki wyprodukują dzięki łatwo dostępnej wodzie – oprócz rozrzucenia go od razu na trasy w okresie zimowym – będzie mógł być przechowywany przez lato w specjalnych magazynach.

 

Michał Chmielewski

źródło: strimeo.tv/inf. własna

fot. Jiz50

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl