Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Gorąco w Biegu Piastów. Rezygnacja Serafina, stowarzyszeniu grozi kara finansowa [TYLKO U NAS]

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-05-18

Komandor Biegu Piastów zrezygnował z członkostwa w zarządzie stowarzyszenia „Bieg Piastów”. Ale to nie najważniejszy problem w Jakuszycach.

 

Informacja, którą nieoficjalnie otrzymaliśmy od osób ze środowiska Szklarskiej Poręby, potwierdziła się. Pełniący funkcję komandora Biegu Piastów Dariusz Serafin postanowił o rezygnacji z członkostwa w zarządzie stowarzyszenia „Bieg Piastów”.

 

Sam zainteresowany przebywa na urlopie i jest nieuchwytny. Wiadomo tyle, że Serafin o chęci dymisji wspomniał autorowi tego tekstu jeszcze podczas 40. edycji imprezy. Wówczas taka deklaracja brzmiała raczej jak narzekanie po wielomiesięcznych, trudnych przygotowaniach do jubileuszu, ale teraz nabrała kształtów. Kroki, które podjął komandor, mogą świadczyć o całkowitej chęci wycofania się z Polany Jakuszyckiej, zwłaszcza że trudno wyobrazić sobie piastowanie funkcji szefa imprezy bez prawa głosu na forum organizacji nim zarządzającej.

 

- Prawdą jest, że w Biegu Piastów nie istnieje oficjalnie taka funkcja jak „komandor”, bo nie ma o niej wzmianki w statucie stowarzyszenia. Wymyślił ją wiele lat temu Julian Gozdowski, a Dariusz przejął, jednak prawnie i oficjalnie nic ze sobą nie niesie – tłumaczy aspekt prawny współpracujący z „Piastami” Leszek Kosiorowski. Nastroje tonuje Zygmunt Bobowski. - Darek wyraża chęć do pracy i zrobię wszystko, żeby jego i jego doświadczenie w Jakuszycach zatrzymać. Czy będzie komandorem? Zaproponował, żeby takiej funkcji w ogóle nie było, ale jak to się potoczy, póki co nie wiadomo – mówił prezes stowarzyszenia, które stoi w obliczu innego, dużo większego problemu.

 

Jak się dowiedzieliśmy, w podpisanej przez „Bieg Piastów” umowie przedwstępnej ws. budowy nowego ośrodka sportowego i sprzedaży gruntów widnieje zapis o wymogu podzielenia przez stowarzyszenie działek na Polanie Jakuszyckiej przed 15 lipca. Tylko taka reorganizacja pozwoli Urzędowi Marszałkowskiemu przejąć tereny pod inwestycję. Jak się jednak okazuje, w tej sprawie zrobiono ponoć niewiele, a czasu na działanie jest coraz mniej. Część członków stowarzyszenia chciałaby ponoć udostępnić tereny pod budowę jedynie na zasadach dzierżawy, na co urzędnicy – co oczywiste – z pewnością się nie zgodzą. Nikt bowiem nie zainwestuje kilkudziesięciu milionów publicznych złotych w teren, którego nie jest właścicielem. Jeśli do połowy lipca formalności nie zostaną załatwione, „Bieg Piastów” może liczyć się z karą w wysokości nawet 500 tys. złotych.

 

- Zbędnej gotówki w kasie nie mamy, więc dopuszczenie do takiego zaniedbania byłoby katastrofą. Wśród członków stowarzyszenia różne były zdania na temat inwestycji, ale teraz jesteśmy na etapie, z którego wycofać się już po prostu nie można – deklaruje Bobowski. Spytany o ewentualne nowe nazwisko komandora przyznał, że takie problemy Jakuszyce rozwiążą później. Wtedy przekonamy się czy rezygnacja Serafina była początkiem rewolucji.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 9

Andzrej

Opublikowano: 2016-05-18 18:33:46

Panie Redaktorze ! Na litość wszystkiego, co Panu miłe proszę nie pisać, że Marszałek jest strona projektowanej transakcji i wirtualnej inwestycji. Andzrej Kusztal

Andrzej

Opublikowano: 2016-05-18 18:54:27

Uzupełniająco dodam, że nieprawdą jest, że jak Pan napisał: , Część członków stowarzyszenia chciałaby ponoć udostępnić tereny pod budowę jedynie na zasadach dzierżawy, na co urzędnicy – co oczywiste – z pewnością się nie zgodzą. Nikt bowiem nie zainwestuje kilkudziesięciu milionów złotych w teren, którego nie jest właścicielem. W Szklarskiej polsko-austriacka Firma ,,Sudety Lift" zainwestowała więcej niż kilkadziesiąt milionów zł. w budowę infrastruktury służącej narciarstwu zjazdowemu na terenach wydzierżawionych na początku 90 lat ub.w.od Gminy Szklarska Poręba, Nadleśnictwa i Karkonoskiego Parku Narodowego. Ponadto rozporządzenie Ministra Sportu w sprawie zasad dofinansowywania inwestycji sportowych i turystycznych warunkuje możliwość ich dofinansowania wykazaniem się przez wnioskodawcę prawem do dysponowania gruntem przez okres co najmniej 10 lat. Komentarz do Pańskiego tekstu w świetle powyższych informacji uważam za zbędne. Z wyrazami podziwu Andrzej Kusztal

autor

Opublikowano: 2016-05-18 19:27:39

Panie Andrzeju, wyjaśniam: - SudetyLift i ich prywatne pieniądze a publiczne pieniądze UMWD to dwie różne kwestie. Całkowicie rozumiem podejście Urzędu, który chce się w taki sposób zabezpieczyć, a jednocześnie nie ryzykować krytyką ze strony wyborców, do których de facto kasa należy. Poza tym... budować za własne kilka lat, żeby po wygaśnięciu umowy dzierżawy być może wszystko stracić? Jedynie szaleniec by się zdecydował. - Nie napisałem Marszałek, a Urząd Marszałkowski, co jest rozumianym przez wszystkich czytających skrótem myślowym. Spółka DPIN to przecież "rodzina" UMWD i nie jest to żadna tajemnica.

Andrzej

Opublikowano: 2016-05-19 08:06:52

Panie Redaktorze ! Czy sądzi Pan, że ,Sudety Lift”- austriacki kapitał Spółki Arlberger Bergbahnenn AG ryzykowałby ponad kilkudziesięciomilionowe kwoty w niepewną - wg Pana -inwestycję na podstawie wieloletniej umowy dzierżawy gruntów ? Przytomnie skonstruowana umowa dzierżawy zabezpiecza interesy dzierżawcy, czego dowodem jest ponad dwadzieścia pięć lat funkcjonowania ,,Sudetów Lift” w Szklarskiej. Czy uważa Pan kapitalistów z Austrii za szaleńców? Co do ryzyka utraty przez Marszałku lub jak Pan woli Urząd Marszałkowski publicznych pieniędzy, to informuję, że do Stowarzyszenia nie wpłynął jakikolwiek dokument potwierdzający udział finansowy publicznych pieniędzy w planowanym przedsięwzięciu. Żadnych zapewnień, ani gwarancji. W programie inwestycji sportowych i turystycznych na obszarze województwa dolnośląskiego ( vide: strona internetowa UMWD) na lata 2016-2018 nie dostrzegłem jakuszyckiej inwestycji ! Może Panu się uda. W kontekście powyższego kolejny raz zwracam uwagę, że nabywcą nieruchomości Stowarzyszenia ma być nie Urząd Marszałkowski, ani Marszałek, lecz spółka-podmiot prawa handlowego, którego sensem istnienia jest maksymalizacja zysku, a nie misja społeczna, którą z powodzeniem od kilkudziesięciu lat realizowało Stowarzyszenie ,,Bieg Piastów” pod wodzą Pana Juliana Gozdowskiego. Czy nie byłoby uczciwiej i bezpieczniej dla Spółki i Stowarzyszenia podpisanie wieloletniej umowy dzierżawy, z zagwarantowaniem nabycia przez Spółkę gruntów po zrealizowaniu inwestycji ? Da dziś Spółka nie przesłała do Stowarzyszenia jakichkolwiek dokumentów potwierdzających finansową realność przedsięwzięcia (brak jest m.in. studium wykonalności inwestycji, które sporządza się dla każdej przytomnie przygotowywanej inwestycji). Analiza dotychczasowych zdarzeń zmusza do konstatacji że Spółka za cenę kilkuset tys. zł pragnie być właścicielem kilku tys. m² gruntu inwestycyjnego, a później się zobaczy ! Czy Pan z takiej transakcji byłby niekontent ? Pozdrawiam Andrzej Kusztal

autor

Opublikowano: 2016-05-19 19:32:55

uważam, że nikomu ze strony Marszałka nie zależy na tym, by pogrzebać w Jakuszycach biegi. Część obaw, o których Pan pisze, jest oczywiście zasadna, ale tak to już jest w biznesie, że trzeba sobie zaufać. Mam nieodparte wrażenie, że między Stowarzyszeniem (a przynajmniej jego częśćią) a UMWD to słowo-wytrych.

Andrzej

Opublikowano: 2016-05-19 21:15:31

Panie Redaktorze, zaufanie w biznesie to niewątpliwie ważny element. Pan Marszałek publicznie zapewniał o wsparciu Stowarzyszenia kwotą 150 tys. zł na organizację 40-tego Jubileuszowego Biegu Piastów i na przygotowywanie tras narciarskich dla miłośników biegówkowej formy rekreacji. I co ? Parole, parole, parole.... I na tym należy zakończyć naszą wymianę poglądów. Zdarzają się osoby, które mówią to co wiedzą i takie, które wiedza, co mówią. Sympatyczna polemika z Szanownym Panem była interesującym doświadczeniem. Dziękuję uprzejmie i serdecznie pozdrawiam Andrzej Kusztal

prezes

Opublikowano: 2016-05-20 08:16:01

Czyli reasumując: prywatna spółka za niewielkie pieniądze przejmuje Polanę Jakuszycką? I co? I cisza?

redakcja

Opublikowano: 2016-05-20 21:55:27

Tak prywatna spółka Województwa Dolnośląskiego...

Andrzej

Opublikowano: 2016-05-19 14:13:29

Errata: za kilkaset tys. zł Spółka zamierza kupić kilkadziesiąt tys.m kw. gruntu inwestycyjnego na Polanie Jakuszyckiej, a nie jak błędnie napisałem że kilka tys. m kw.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl