Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Plany startowe Polaków. Odpuszczają Puchar Świata, a potem...

Biegi narciarskie Polska -> Artykuły

2016-12-13

W zawodach Slavic Cup, zamiast w najbliższym Pucharze Świata – taki jest plan startów polskiej kadry biegaczy narciarskich, która w pełni wróci do elity najwcześniej w połowie stycznia.

 

To nie był najlepszy początek zimy w wykonaniu polskich biegaczy. Chociaż zarówno w okresie przygotowawczym, jak też przed pierwszymi zawodami sezonu w Bruksvallarnie napływały do nas optymistyczne doniesienia, biało-czerwoni po trzech weekendach w Pucharze Świata nie mają wielu powodów do optymizmu. Z wyjątkiem dwa razy dziewiątej w biegach na 10 kilometrów klasykiem Justyny Kowalczyk członkowie kadry A tylko raz na czternaście startów (po 7 dla płci) zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej. W dodatku na następną ku temu okazję przyjdzie im jeszcze poczekać.

 

- Chcieliśmy rozpocząć starty na nieco lepszym poziomie, ale jak to w sporcie: nie wszystko udaje się tak jak zaplanujesz. Wiem, gdzie popełniliśmy błąd i teraz staramy się na spokojnie skorygować plan – mówi w rozmowie z portalem pzn.pl 20. w ostatnim sprincie w Davos Maciej Staręga. Lider ekipy Janusza Krężeloka zdradził, że kadra nie pojedzie do La Clusaz. Zamiast tego wystartuje w zawodach Slavic Cup w Szczyrbskim Plesie na Słowacji.

 

Staręga: - Nie są to zawody z cyklu Alpen Cup, ale pasują nam. Rozegrane zostaną tam dwukrotnie sprinty oraz dystans, więc będzie można się sprawdzić i zrobić dobre FIS-punkty na biegi dystansowe.

 

W Szczyrbskim Plesie oprócz seniorów zobaczymy też pozostałych członków kadr, w tym młodzieżowców prowadzonych przez Urszulę Migdał, Adama Kwaka i Wiesława Cempę. To zresztą dla nich ostatnia szansa na wywalczenie kwalifikacji do reprezentacji na mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców w Park City.

 

- Skład na tę imprezę trzeba podać szybko, dlatego że chwilę mogą trwać procedury wizowe do USA. Jeżeli chodzi natomiast o pozostałe plany startowe Polaków, to po Szczyrbskim Plesie wystąpimy w Alpen Cup w Planicy, później zrobimy BPS i dalej Kornelia Kubińska pojedzie na Puchar Świata do Falun, podczas gdy Ewelina Marcisz i Martyna Galewicz pobiegną w Uniwersjadzie, o ile m.in. będzie im tam miał kto posmarować narty. Urszula Łętocha najprawdopodobniej pojedzie na mistrzostwa do Stanów Zjednoczonych – raportuje w rozmowie ze Skipolem Cempa. Jednocześnie szkoleniowiec potwierdził, iż męska część kadry – zgodnie z tym, co pisaliśmy przed sezonem – odpuści Tour de Ski, robiąc wyjątek dla dwóch startów Macieja Staręgi w Val Muestair.

 

Justyna Kowalczyk pobiegnie w ten weekend w szwajcarskim Goms. Do Pucharu Świata ma wrócić dopiero w lutym w estońśkim Otepaeae.

 

Polakom po nie najlepszym starcie sezonu pozostaje życzyć poprawy formy. Czas do mistrzostw świata w USA i Lahti płynie nieubłaganie.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 7

Ślązak

Opublikowano: 2016-12-13 15:28:10

Mistrz Świata sie odezwał, Slavic Cup za słaby dla mistrza :) zeby nasz najlepszy zawodnik i inni kadrowuicze nie zostałi zaskoczeni przez Młynara i innych zawodników juz jestem ciekawy wyników

kibic

Opublikowano: 2016-12-13 18:05:03

przypuszczam,że moje pytanie nie spodoba się wielu osobom ale po co Ula Łętocha ma jechać na MŚ U-23? Obycie na takich imprezach już ma więc to nie jest wytłumaczenie. Zrozumiałbym tę decyzję, gdyby miała choć 1 pkt zdobyty w PŚ w ostatnich startach. Na chwilę obecną uważam, że to marnotrawienie pieniędzy podatników i sponsorów zapewne. Z chęcią wysłuchałbym uzasadnienia od trenera, w jakim celu wysyła do USA Ulę.

wysamaster

Opublikowano: 2016-12-13 18:45:19

Tak samo uważam żeby wszyscy nasi panowie i Panie za wyjątkiem Justyny i Maćka ztartowali co najwyżej w Slavic Cup, bowiem to strata pieniędzy i wstyd zajmowac wszystkie miejsca na końcu ogona przed albo za Australijczykami.

Kibic

Opublikowano: 2016-12-13 20:48:03

NA jakiej podstawie wybrany jest już skład na Uniwersjadę- jeżeli chodzi o Kobiety..??

redakcja

Opublikowano: 2016-12-13 21:01:14

Tak mówią wytyczne PZN: UNIWERSJADA, ALMATY (KAZ), 29.01 – 08.02.2017 9.7.1 Do reprezentacji kwalifikują się zawodnicy i zawodniczki wytypowani przez trenera głównego wyznaczonego przez ZG AZS. 9.7.2 Termin ustalenia składów przez ZG AZS do dnia 27.12.2016. 9.7.3 Trener Główny wyznaczony przez ZG AZS ma prawo zaproponować udział w zawodach, jednego zawodnika/czki wg własnego uznania Czyli patrząc na podpunkt 1 i 3 wychodzi na to samo. Najpierw trener zgłasza skład, a potem ma prawo jeszcze sobie kogoś dobrać. Jeżeli ktoś, coś z tego rozumie to prosze o lepsze wytłumaczenie

kibic

Opublikowano: 2016-12-13 21:28:58

z tą uniwersjadą to też przegięcie. Dziewczyny są już zwyczajnie trochę stare w porównaniu do innych startujących. Może Kasię Stokfisz lepiej by tam puścili..

kibic

Opublikowano: 2016-12-15 19:45:30

calkiem ciekawa obsada w strbskim będzie, latwo o FIS punkty nie bedzie jednak :)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl