Puchar Grupy Azoty na Kubalonce, biegi seniorów wygrywają Andżelika Szyszka i Mateusz Chowaniak [WYNIKI + LISTA STARTOWA]

2017-01-28

Pierwszy dzień rywalizacji w Pucharze Grupy Azoty w Wiśle to biegi indywidualne stylem klasycznym. Na Kubalonce na starcie zawodów stanęło dzisiaj ponad 200 biegaczek i biegaczy narciarskich rywalizujących w Pucharze Polski.

LISTA STARTOWA na 29.01.2017

Seniorzy przegrywają z juniorami, juniorki B wygrywają z juniorkami A, dzień pełen niespodzianek. Może nie niespodzianek, takie rzeczy dzieją się w naszych biegach praktycznie co sezon, jednak nie sposób nie zauważyć wartościowych wyników szczególnie w kategoriach A i B. Szkoda, i tu wracamy do EYOWF, że zawodnicy nie dostali szansy skonfrontowania się z rywalami z Europy. Wtedy miejsce naszych polskich biegów narciarskich byłoby jasne, wiedzielibyśmy gdzie jesteśmy. Teraz, z wyjątkiem oczywiście Maćka Staręgi i Justyny Kowalczyk jest nas coraz mniej w światowych biegach. No, chyba, że jedziemy na Uniwersjadę :)

Jak wyglądała rywalizacja w Pucharze Azotów (Puchar Polski)? O tym w telegraficznym skrócie poniżej:

Najdłuższy dystans dzisiejszych zawodów to bieg seniorów i juniorów A (%2797%2798) na dystansie 15 kilometrów. Zawodnicy czterokrotnie pokonywali pętlę o długości 3750 metrów. Najlepszy czas dnia na tym dystansie należy do zwycięzcy w kategorii juniorów Michała Skowrona (na zdjęciu) z MKS Karkonosze Jelenia Góra. Michał pokonał swój dystans w 41:52,7 minuty. Zwycięzca biegu seniorów Mateusz Chowaniak z UKS Regle Kościelisko przegrał z Michałem 11 sekund.

Bieg seniorów ukończyło czterech zawodników, kolejne lokaty za Chowaniakiem to:

2. Bogusław Gracz - LKS Witów SKI ( +52,1 sekundy)

3. Michał Lańda - AZS Zakopane - (+2:15 minuty)

4. Marcin Rzeszótko - UKS Regle Kościelisko (+3:11,2 minuty).

W biegu juniorów podium uzupełnili Maciej Popieluch z KS Jedność Nowy Sącz, drugie miejsce i Wojciech Fojcik z NKS Trójwieś Beskidzka (3m-ce). Zawodnicy stracili odpowiednio 1:37 i 2,02 minuty do Skowrona.

4. Maciej Pergies - MKS Halicz Ustrzyki Dolne (+3:09 min)

5. Mikołaj Michałek - MKS Istebna (+4,59min)

6. Aleksy Stokfisz - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski (+6.25 min).

Bieg juniorów A ukończyło 9 zawodników.

Bieg juniorów B (%2799%2700) to zwycięstwo zawodnika SSR LZS Sokół Szczyrk Marka Welusza. Zawodnik kadry na EYOWF 2017 przebiegł dystans 5 kilometrów w czasie 15:12,08 minuty. Druga lokata i 20,3 sekundy straty to Michał Boreczek z MKS Karkonosze Jelenia Góra, trzecie miejsce dla Dawida Damiana z KS Jedność Nowy Sącz (+34,3 sekundy).

4. Jan Żółkiewski - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski (+35,2s)

5. Wiktor Czaja - KS Jedność Nowy Sącz (+43s)

6. Oskar Wysocki - MKS Karkonosze Jelenia Góra (+58,6s)

Bieg ukończyło 24 zawodników.

Seniorki i juniorki A - bieg tych połączonych kategorii wygrała Andżelika Szyszka z MKS Halicz Ustrzyki Dolne, która z resztą okazała się jedyną z dwóch seniorek w tym biegu. Czas Andżeliki to 18:37,4 minuty. Druga lokata i jednocześnie zwycięstwo w kategorii juniorek A (%2797%2798) to Justyna Pradziad z UKS Regle Kościelisko (+4s). Trzecia lokata dla kolejnej zawodniczki Regli Emilii Nawary. Tutaj chwila refleksji, Szyszka jest studentką, mimo to wygrywa z kadrowiczkami z młodzieżówki?

Czwarte miejsce w OPEN, jednocześnie trzecie w kategorii juniorek dla Czeszki biegającej w klubie NKS Trójwieś Beskidzka Jany Kawulokovej. Druga i ostatnia seniorka na mecie to Elżbieta Dorula reprezentująca UKS Dwójka Biały Dunajec.

Kolejne lokaty juniorek A to:

4. Natalia Bury - WSS Wisła

5. Monika Mleczek - KS Chochołów

6. Anna Bielecka - UKS Rawa Siedlce

Na identycznym dystansie rywalizowały juniorki B (%2799%2700). Wygrała Monika Skinder z tomaszowskiej Grupy Oscar z czasem 17:59,4 minuty. 14,7 sekundy straty ma do niej druga zawodniczka w tej grupie Eliza Rucka z MKS Istebna. Trzecie miejsce dla Izabeli Marcisz z ST Prządki SKI.  Pierwsze cztery zawodniczki w tej kategorii osiągnęły lepsze czasy niż zwyciężczyni biegu seniorek i juniorek A. Szkoda, że w Turcji nie skonfrontują się z rywalkami z Europy na Festiwalu Młodzieży w sportach zimowych (EYOWF).

4. Weronika Kaleta - LKS Wiśniowa Osieczany

5. Klaudia Pytel - SSR LZS Sokół Szczyrk

6. Kamila Boczkowska - MKS Karkonosze Jelenia Góra

Juniorzy C (%2701%2702) biegali na dystansie 3 kilometrów. Wygrał Bartosz Cielniak z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. Robert Bugara z UKS Regle Kościelisko zajął drugie miejsce (+7s), jedną dziesiątą sekundy przed trzecim na mecie Antonim Juroszkiem z MKS Istebna.

4. Piotr Sobiczewski - UKS Rawa Sieldce

5. Emil Pleskacz - MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski

6. Artur Bożek - LKS Klimczok Bystra

W kategorii juniorek C (%2701%2702) wygrała Ewa Gazur z NKS Trójwieś Beskidzka w czasie 11:05,8 minuty. Tylko pół sekundy straty zanotowała Kinga Polityńska z MKS Halicz Ustrzyki Dolne. Trzecie miejsce dla Anny Berezeckiej z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

4. Kamila Gąsienica - UKS Regle Kościelisko

5. Ewelina Kołodziej - LKS Witów SKI Mszana Górna

6. Karolina Kukuczka - MKS Istebna

Najmłodsze kategorie startujące dzisiaj na Kubalonce to juniorki i juniorzy D (%2703%2704). Były to zresztą najliczniej obsadzone grupy startowe dzisiejszych zawodów, w biegu chłopców i dziewcząt stanęło łącznie na starcie ponad 70 osób.

Bieg dziewcząt wygrała Agnieszka Tylka z KS Chochołów, przed Hanną Popko z UKS Hubal Białystok i Zuzanną Fujak z NKS Trójwieś Beskidzka.

Bieg chłopców to podium gospodarzy, wygrał Łukasz Gazurek z NKS Trójwieś Beskidzka, przed dwójką zawodników MKS Istebna Janem Zawadą i Kamilem Kajzarem. Cała trójka pochodzi z klubów trenujących regularnie na trasach Kubalonki.

WYNIKI KUBALONKA 28.01.2017

W klasyfikacji klubowej po pięciu rozegranych edycjach Pucharu Grupy Azoty nadal na prowadzeniu MULKS Grupa Oscar z Tomaszowa Lubelskiego. Zawodniczki i zawodnicy tego klubu zdobyli dotychczas 3605 punktów. Drugie miejsce w "drużynówce" dla MKS Karkonosze Jelenia Góra, trzecie zajmuje klub MKS Istebna. Czy ktoś pokona ekipę z Tomaszowa? Raczej nie, tym bardziej, że patrząc na punkty, ekipa z Tomaszowa musiałaby nie wystartować w jednej z edycji biegu, a nawet w tym przypadku mogłoby się to nie powieść. Liczymy bardziej na zaciętą walkę o  trzecie miejsce,  gdzie MKS Istebna (3) i MKS Halicz Ustrzyki Dolne dzieli tylko 18 punktów.