Pierwsze zawody Małopolskiej Ligi SZS w tym sezonie - biegi narciarskie w Zakopanem [ WYNIKI + FOTO ]

2014-02-11

Pierwsza edycja Małopolskiej Ligi SZS w biegach narciarskich o Puchar Burmistrza Zakopanego odbyła się dzisiaj na trasach COS pod skocznią w Zakopanem. Były to pierwsze w tym roku zawody w biegach narciarskich na terenie małopolski, na starcie stanęło kilkadziesiąt szkół podstawowych i gimnazjów.

Pętla o długości 1 kilometra sztucznie naśnieżona i utrzymywana przez COS jest w chwili obecnej jedynym miejscem w województwie gdzie da się rozgrywać zawody. Wielkie podziękowania dla organizatorów, że podjęli się przygotowania i przeprowadzenia imprezy w tak wiosennej aurze, tym bardziej, że przez pierwsze pare godzin rywalizacji padał, właśnie wiosenny, deszczyk.

Przejdźmy do samej rywalizacji. Dziewczęta w kategorii gimnazjum klas trzecich miały do pokonania dystans 3 kilometrów stylem dowolnym. Zwyciężyła z czasem  9;49,7 Emilia Nawara z Gimnazjum Kościelisko, wyprzedzając o 42,8 sekundy Natalię Tomaszewską z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i Aleksandrę Bugarę z G.Kościelisko 0 59,4 sekundy. Wszystkie 3 zawodniczki na co dzień reprezentują klub UKS Regle Kościelisko prowadzony przez trenerów Zofię i Jerzego Leśników.

W kategorii gimnazjalnych 3-cio klasistów wygrał Mariusz Kwaśniowski z GMS Zakopane, przed szkolnym kolegą Andrzejem Skupieniem. Różnica pomiędzy zawodnikami na mecie to 1,2 sekundy. Trzeci na mecie Maciej Popieluch ze SPLOT Nowy Sącz stracił do zwycięzcy 9,2 sekundy.

Klasy pierwsze i drugie gimnazjum ścigały się na dystansie 2 kilometrów, pokonując dwukrotnie kilometrową petlę. W kategorii dziewcząt wygrała Joanna Jakieła z GMS Zakopane, zawodniczka trenująca biathlon, drugie miejsce dla Agnieszki Gucwy z G.Ptaszkowa (strata 25,4 sekundy), trzecia lokata dla Iwony Piekarz z G.Wiśniowa podopiecznej Anny Bubuli.

Wśród chłopców w tej kategorii zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyli Kacper Guńka z G. Czarny Dunajec i Wiktor Czaja z G. Szczawnica. Wiktor trenujący latem kajakarstwo górskie uległ Kacprowi o 9 dziesiatych sekundy. Medal brązowy zdobył Dariusz Staszel z G. Kościelisko.

Najmłodsze klasy gimnazjalne to zwycięstwa Damiana Dawida z G.Piątkowa i Patrycji Karciarz z G.nr 1 w Białym Dunajcu. Dawid Damian wygrał  „czasem” z zawodnikami z klas drugich.

Za Patrycją uplasowały się Sylwia Michalczak z ZSPiG Ciche nr 1 i Monika Ferenc z G.Uście Gorlickie.

Srebro i brąz wśród chłopców zdobyli zawodnicy G.Maniowy Patryk Kopytko i Mateusz Wojtaszek.

WYNIKI GIMNAZJUM

Zawodniczki i zawodnicy z klas VI, V oraz IV i młodszych biegali na identycznej pętli jak starsi koledzy. Może dla tych najmłodszych trasa była zbyt wymagająca, podbieg „kamieniołomy” do łatwych i przyjemnych nie należy, ale biegi narciarskie to nie jest sport dla mięczaków. Najmłodsi zawodnicy  mieli spore problemy z pokonywaniem trudnego podbiegu, ale wszyscy dotarli do mety.

W grupie dziewcząt z klas VI wygrała Weronika Bieniasz z ZSPiG Ciche nr 1, pokonując o 6,6 sekundy Natalię Szymoniak z SP Wiśniowa i Kamilę Gąsienicę z SP Kościelisko ( strata 14,8 sekundy).

W kategorii chłopców wygrał Andrzej Chowaniak z SP Kościelisko pokonując aż o 44,9 sekundy Kamila Barnowskiego z SP Chochołów i 0 53 sekundy Dawida Zielińskiego z SP Wysowa Zdrój. Andrzej to młodszy brat Mateusza Chowaniaka  zawodnika kadry Polski juniorów w biegach narciarskich.

Klasy V dziewcząt to także zwycięstwo z dużą przewagą, Irena Szkurat z SP Sękowa, zawodniczka UKS Hańczowa wygrała o 45,1 sekundy z Małgorzatą Bajer z SP Wiśniowa. Trzecia lokata dla Katarzyny Lańdy z SP Poronin, córki byłego medalisty mistrzostw Polski Andrzeja. Czas zwycięskiej Ireny dałby jej szóste miejsce wśród chłopców w tym wieku.

Wygrał (V klasy) Jan Guńka z SP Chochołów, przed Robertem Bugarą z SP Kościelisko i Kamilem Długopolskim z SP 1 Stare Bystre podopiecznym trenera Andrzeja Ruchały.

Wreszcie najmłodsi biegacze narciarscy czyli dzieci z klas IV SP i młodsze. Tą kategorię wygrała Anna Nędza Kubiniec z SP Kościelisko, przed Darią Szkurat (III kl.SP) z SP Sękowa i Martyną Okarmą z SP Wysowa Zdrój. Dodajmy, że pierwsze dwie zawodniczki pokonały wszystkich swoich rówieśników  na tym dystansie.

Najlepszym okazał się Jakub Stopka z SP 1 Stare Bystre, przed Ksawerym Kowalem z SP Wiśniowa i Łukaszem Trebunią z SP 2 Biały Dunajec.

WYNIKI SZKOŁA PODSTAWOWA

Na zdjęciu dekoracja trzech najlepszych szkół podstawowych  małopolski od lewej:  II miejsce SP Wiśniowa i trener Anna Bubula, I miejsce SP Kościelisko trener Zofia Leśnik i III m-ce SP Wysowa i dyrektor szkoły Dorota Koszyk.

Klasyfikację punktową szkół podstawowych i gimnazjów oraz wyniki indywidualne opublikujemy wieczorem, a także w galeriach skipol-a ponad 300 zdjęć z dzisiejszych zawodów.