Liga Małopolska w biegach narciarskich zainaugurowała sezon w Zakopanem [WYNIKI +GALERIA FOTO]

2015-01-14

Liga Małopolska SZS w biegach narciarskich zainaugurowała sezon zawodami w Zakopanem. Na starcie stanęło ponad 350 zawodników i zawodniczek z całej Małopolski, z których sklasyfikowano 344.

Liga Małopolska od lat, niezmiennie jest rozgrywana w sześciu kategoriach wiekowych, osobno klasy gimnazjalne I, II i III, oraz w szkołach podstawowych czyli klasy VI, V oraz IV i młodsi. Dzisiaj na trasie miejskiej (zachodniej) Pod Skocznią w Zakopanem pojawiło się prawie 60 szkół z terenu województwa, na mecie sklasyfikowano łącznie 344 młodych biegaczy narciarskich co na razie jest tegosezonowym rekordem jeżeli chodzi o ilość uczestników w zawodach w Polsce.

Klasy gimnazjalne oraz klasy szóste biegały na dystansie 2 kilometrów stylem dowolnym, dwukrotnie pokonując przygotowaną przez organizatorów pętlę. Młodsi mieli do pokonania dystans 1 kilometra.

Klasyfikacje szkolną w kategorii gimnazjów wygrało Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego z Zakopanego, a najlepszą szkołą podstawową została SP Chochołów. Zwycięzcy zostali nagrodzeni bonami na smary narciarskie od firmy Aiconsport dystrybutora firmy Briko Maplus.

Dodatkową atrakcją zawodów było losowanie nart ufundowanych przez Fischer Polska. Dwie pary juniorskich RCS Sprint z wiązaniami zostały wylosowane przez "sierotki" dla SP Klikuszowa i Gimnazjum w Uściu Gorlickim (foto poniżej). Losowanie odbyło się zgodnie z regulaminem ligi, komplety losowano osobno dla SP i Gimnazjów. W przypadku, jeżeli trener lub nauczyciel wylosowanej szkoły nie był obecny losowano dalej.

Przejdźmy do wyników, wszystkie trzy klasy gimnazjalne ścigały się na takim samym dystansie 2 kilometrów. W klasie III zwyciężyła Joanna Jakieła z Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego (GMS) Zakopane z czasem 6:23,05 minuty. 9 sekund do zwyciężczyni straciła druga na mecie Iwona Piekarz z Gimnazjum Wiśniowa. Weronika Kaleta z G.Kasina Wielka straciła już ponad pół minuty.

W klasie drugiej bieg wygrała Patrycja Karciarz z G.1 Biały Dunajec, czas zawodniczki to trzeci czas dnia na tym dystansie wśród dziewcząt. Kolejne lokaty zajęły Paulina Pawliczek z GMZ Zakopane i Gabriela Łukaszka z G.Chabówka.

Najmłodsza kategoria wiekowa to dziewczęta z klas pierwszych czyli rocznik 2001. Tutaj wygrała Natalia Stachoń z GMS Zakopane z czasem 7:13,2 minuty przed Weroniką Bieniasz ZSPiG Ciche 1 i Aliną Nawarą z Gimnazjum Kościelisko.

Czas dnia na dystansie 2 kilometrów w kategorii gimnazjalistów należy do drugoklasisty z Gimnazjum Piątkowa Dawida Damiana - 5:32,1 minuty. O osiem dziesiątych sekundy gorszy rezultat zanotował zwycięzca wśród trzecioklasistów Wiktor Czaja z GMS Zakopane. W tej ostatniej kategorii drugą lokate wywalczył Dariusz Staszel z G. Kościelisko, a trzecią Artur Wacławiak z GMS Zakopane.

W klasie drugiej za wspomnianym wyżej Dawidem Damianem pozostałe miejsca na podium zajęli zawodnicy Gimnazjum Maniowy Mateusz Wojtaszek i Patryk Kopytko.

Klasa I czyli zawodnicy z rocznika 2001 to zwycięstwo zawodnika z G.5 Nowy Sącz Karola Smajdora, przed dwójką uczniów Gimnazjum Uście Gorlickie Dawidem Zielińskim i Przemysławem Kurucem.

Wśród uczniów klasy VI, którzy również mieli do pokonania dystans 2km najlepsi okazali się Irena Szkurat SP Sękowa i Jan Guńka SP Chochołów.

Drugie miejsce wśród dziewcząt zajęła Małgorzata Bajer SP Wiśniowa tracąc do zwyciężczyni 41,9s, a o sekundę gorsza była sklasyfikowana na trzecim miejscu Aleksandra Smajdor SP nr 20 Nowy Sącz.

W kategorii chłopców na drugim miejscu uplasował się Robert Bugara z SP Kościelisko (strata 29,4s), natomiast na miejscu trzecim sklasyfikowany został Sebastian Bryja SP Pyzówka (+1:04,6).

Zawodnicy z klasy V i IV pokonywali dystans jednego kilometra.

W kategorii klasa V wśród dziewcząt zwyciężyła, z czasem 3:23,3, Anna Nędza SP Kościelisko przed Martyną Okarma SP Wysowa-Zdrój (+27,6s) i Eweliną Zapała SP 4 Rabka-Zdrój (41,0s).

Natomiast najlepszym chłopcem okazał się Łukasz Trebunia SP Biały Dunajec uzyskując czas 3:45,6, a więc słabszy niż najlepsza dziewczynka. Na drugiej pozycji uplasował się Jakub Stopka PSP SZSK Stare Bystre, tracąc 23,7s, a 0,1s gorszy czas uzyskał Filip Trzepaczka z SP Wiśniowa.

Wśród najmłodszych dziewcząt (rocznik 2004 i młodsze) triumfowała Daria Szkurat SP Sękowa o +27,7s wyprzedzając Emilię Szeliga SP Klikuszowa, a kolejne pół sekundy gorsza okazała się Julia Krupa SP Chochołów.

Na wyróżnienie zasługuje jeszcze jedna zawodniczka, niezwiązana z żadnym klubem, Weronika Janisz z SP 158 Kraków, która uplasowała się na miejscu czwartym.

Natomiast w kategorii chłopców zwyciężył Kacper Jarząbek ZSPiG Sierockie (rocznik 2006!), drugi był Dawid Chramiec ZSPiG Ciche nr 1 (+8,1s), a trzeci Daniel Szczurek SP Chochołów (+14,2s).

W klasyfikacji drużynowej - Klasyfikacji Briko - Maplus w kategorii gimnazjów zwyciężyło Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem (777pkt) przed Gimnazjum w Uściu Gorlickim (298pkt) i Gimnazjum w Kościelisku (290pkt).

Natomiast wśród szkół podstawowych triumfowała Szkoła Podstawowa w Chochołowie (499,5pkt), drugie miejsce przypadło SP Kościelisko (395pkt), a trzecie ZSPiG Ciche nr 1 (326pkt)