Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Sprint stylem klasycznym ZIO PyeongChang 2018! Pięcioro Polaków na starcie! [Lista startowa, Analiza]

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2018-02-13

To trzeci artykuł serii, w której analizujemy listy startowe, przedstawiamy faworytów do medali oraz szanse Polaków w każdym biegu Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, zapraszam!

 

Jesteś ciekawy jaka jest skuteczność naszych typowań? Zapraszam do artykułów powiązanych, które znajdziesz poniżej, a w nich typowania oraz wyniki biegów łączonych kobiet i mężczyzn Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang. Dziś przeanalizujemy biegi sprinterskie kobiet i mężczyzn stylem klasycznym. Kwalifikacje dzisiejszych sprintów rozpoczynają się o 9:30 polskiego czasu, finały natomiast zostaną rozegrane od godziny 12:00.

 

Jako pierwsze do biegu kwalifikacyjnego sprintu przystąpią kobiety, dokładnie o 9:30:15 do boju wyruszy Szwedka Anna Dyvik, która wystartuje z numerem jeden. Do biegu zgłoszonych zostało 68 zawodniczek, a Polki wystartują z numerami: 30. Justyna Kowalczyk, 37. Ewelina Marcisz, 47. Sylwia Jaśkowiec. O 10:15:15 wystartuje pierwszy mężczyzna, podobnie jak pierwsza kobieta, reprezentant Szwecji i jeden z faworytów do medali – Calle Halfvarsson. Maciej Staręga został rozstawiony w kwalifikacjach z 26 numerem, a Kamil Bury ma 53 pozycję na liście startowej.  Zawodniczki i zawodnicy rozstawiani są według listy fis punktów.

 

To teraz pora na przedstawienie naszych faworytów do zwycięstwa i miejsc na podium. Na początek przybliżę wyniki trzech biegów sprinterskich klasykiem, które zostały rozegrane w tym sezonie Pucharu Świata.  

 

Kobiety:

 

PŚ Ruka 24.11.2017:

1. Stina Nilsson

2. Sadie Bjornsen

3. Yulia Belorukova

 

PŚ Lillehammer 02.12.2017:

1.Maiken Caspersen Falla

2.Krista Parmakoski

3.Sadie Bjornsen

 

PŚ Planica 20.01.2018:

1.Stina Nilsson

2.Katrine Rolsted Harsem

3.Maiken Casperesen Falla

 

Mężczyźni:

 

PŚ Ruka 24.11.2017:

1. Johannes Hoesflot Klaebo

2. Paal Golberg

3. Calle Halfvarsson

 

PŚ Lillehammer 02.12.2017:

1.Johannes Hoesflot Klaebo

2.Segey Ustiugov

3.Alexander Bolshunov

 

PŚ Planica 20.01.2018:

1.Johannes Hoesflot Klaebo

2.Emil Iversen

3.Teodor Peterson

 

 

Niewątpliwie dwie największe faworytki do zwycięstwa w sprincie kobiet to Norweżka Maiken Caspersen Falla i reprezentująca Szwecję Stina Nilsson. Falla to  obecna Mistrzyni Olimpijska i Mistrzyni Świata w sprincie, oba zostały rozegrane techniką dowolną, ale w klasyku Falla jest równie mocna. Nilsson wygrała w tym sezonie trzy biegi sprinterskie Pucharu Świata, dwa z nich były rozgrywane klasykiem. Niejednokrotnie obserwowaliśmy zacięte finisze w wykonaniu tych dwóch właśnie zawodniczek, liczę, że i teraz dostarczą nam wiele emocji.

 

Analizując wyżej przytoczone wyniki, kolejne, moim zdaniem najsilniejsze faworytki do medali to: Norweżka Katrine Rolsted Harsem, Krista Parmakoski z Finlandii oraz reprezentujące USA Sadie Bjornsen i Jessica Diggins. W walce o czołowe miejsca nie należy lekceważyć również Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg (obie z Norwegii) i występującej pod olimpijską flagą, Rosjanki Yulii Belorukovej. Po cichu liczę też na niespodziankę ze strony Justyny Kowalczyk. Myślę, że na półfinał szanse Justyna ma bardzo duże, a co dalej? Zobaczymy.

 

W ramach ciekawostki dodam, że próbę przedolimpijską w PyeongChang – sprint klasykiem o Puchar Świata w poprzednim sezonie wygrała Słowenka Anamarija Lampic. Justyna Kowalczyk zajęła wówczas 4 miejsce. Na zawodach tych nie obejrzeliśmy jednak wszystkich czołowych zawodniczek.

 

Największym faworytem do zwycięstwa w męskim sprincie jest na pewno Johannes Hoesflot Klaebo. W poprzednim sezonie młody Norweg zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w Sprincie oraz wygrał sprinterską klasyfikację Pucharu Świata. W tym sezonie Klaebo jest jeszcze silniejszy, pewnie wygrał wszystkie trzy sprinty stylem klasycznym w Pucharze Świata. W gronie faworytów do medali nie można pominąć żadnego ze startujących Norwegów: Emil Iversen, Paal Golberg i Eirik Brandsdal niejednokrotnie udowadniali swoją wartość, tym razem największe szanse daję pierwszym dwóm. Kolejne państwo, które w męskim sprincie klasykiem ma bardzo mocnych przedstawicieli to Szwecja z Calle Halfvarssonem i Teodorem Petersonem. 

 

Na podium Pucharu Świata w tym sezonie stawał również Rosjanin Alexander Bolshunov, który w Igrzyskach wystartuje pod olimpijską flagą. Próbę przedolimpijską rok temu w PyeongChang wygrał rodak Bolshunova – Gleb Retyvikh, w ostatnich przed Igrzyskami zawodach Pucharu Świata w Planicy również zameldował się w finale. Często w tym sezonie tuż za podium, na czwartym miejscu zawody kończył Fin Ristomatti Hakola, może Igrzyska będą dla niego szczęśliwsze? Przedsezonowym celem Macieja Staręgi była walka o czołową „15” w sprincie podczas Igrzysk. Trzymamy kciuki za powodzenie w realizacji.

 

Arkadiusz Posiadała

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl