Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Klaebo nie wystartuje! Trzech Polaków na starcie! Bieg indywidualny mężczyzn 15F, ZIO PyeongChang 2018 [LISTA STARTOWA, ANALIZA]

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2018-02-15

To już piąty tekst z serii artykułów, w których analizujemy listy startowe, przedstawiamy faworytów do medali oraz szanse Polaków w każdym biegu Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Kto okaże się najlepszy w biegu mężczyzn na 15km techniką dowolną? Jak spiszą się Polacy? Zapraszam do lektury!

 

Już jutro, w piątek, 16 lutego o 7:00 polskiego czasu wystartuje bieg indywidualny mężczyzn na dystansie 15km techniką dowolną Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Do biegu zgłoszonych zostało 119 zawodników z 62 państw! Z pewnością fakt ten cieszy i pokazuje, że biegi narciarskie zyskują na popularności w każdym zakątku świata. Swoich przedstawicieli mają takie państwa jak: Bermudy, Tonga, Indie, Mongolia, Liban, Boliwia, Maroko, Kolumbia, Meksyk, Indonezja, Korea Północna i Pakistan. Obecność przedstawicieli Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Belgii, Armenii, czy nawet Argentyny i Brazylii mnie już nie dziwi, ponieważ biegacze z tych krajów zebrali już pewne doświadczenie na zawodach międzynarodowych.

 

Myślę, że warto przybliżyć państwu również strukturę listy startowej, czyli jak zostają zawodnikom przyznawane numery w biegach indywidualnych Pucharu Świata, Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Blisko 120 zawodników zostało podzielonych na cztery grupy. Jako pierwsi na starcie staną zawodnicy, którzy według aktualnej listy FIS zostali zakwalifikowani do grupy numer dwa, liczy ona 40 nazwisk, a przydzieleni do niej zawodnicy według fis punktów rozstawieni są na miejscach 16-55. Grupa ta startuje od teoretycznie najsłabszego do najlepszego zawodnika. Następnie do startu przystąpią zawodnicy grupy pierwszej (najlepsza 15 zawodników) przedzieleni zawodnikami grupy trzeciej ( rozstawieni na pozycjach 56-70). I tutaj sytuacja wygląda podobnie, najpierw zawodnicy niżej rozstawieni i rosnąco aż do najlepiej rozstawionych w danej grupie. Numery nieparzyste z przedziału 41-70 należą do grupy trzeciej, natomiast parzyste do grupy najwyżej rozstawionej. Do grupy trzeciej trafił Dominik Bury i dostał numer startowy pomiędzy rozstawionymi zawodnikami, a konkretnie za Dario Cologną i przed Maurice Manificatem. W ten sposób Dominik pobiegnie z numerem 69, a jego punkty fis klasyfikują go na 56 miejscu w stawce. No i na koniec grupa numer cztery, do której trafiło 49 zawodników, a wśród nich są Kamil Bury i Maciej Staręga, a ich numery startowe odpowiadają fis punktowemu rozstawieniu. Kamil wystartuje z 77, a Maciek z 97 numerem.

 

Wskaźnik fis punktów bardzo dobrze określa poziom sportowy regularnie startujących zawodników, dlatego uważam, że Dominika i Kamila będzie należało szukać na liście wyników koło pozycji, na których zostali rozstawieni do startu. Każde oczko wyżej będzie oczywiście mile widziane. Sytuacja Maćka wygląda trochę inaczej, brak startów z powodu kontuzji przez większość stycznia sprawił, że jego fis punkty uległy znacznemu pogorszeniu, dlatego należy liczyć, że uda mu się powalczyć o miejsce znacznie wyższe niż rozstawienie na liście startowej.

 

Kogo tym razem wytypuję na faworytów do zwycięstwa? A dokładniej pisząc, kogo wskażą dotychczasowe wyniki? Maurice Manificat, Dario Cologna i Martin Johnsrud Sundby to trójka zawodników, którzy najbardziej wyróżniali się w zawodach o Puchar Świata w tym sezonie. Bieg łączony na rozpoczęcie Igrzysk pokazał, że w wybitnej formie w biegach dystansowych, znajdują się również Simen Hegstad Krueger, Hans Christer Holund i Denis Spitsov. Bardzo dobrze, szczególnie techniką dowolną pobiegli tam również Andrew Musgrave, Alex Harvey, Matti Heikkinen, Martin Jaks oraz Jules Lapierre i to wśród tych jedenastu zawodników powinna rozegrać się walka o miejsca na podium. Powinna, jednak jak wiemy niespodzianki są nieodłączną częścią sportu. Mój typ na ten bieg to: Cologna, Krueger, Manificat.

 

LISTA STARTOWA

 

Arkadiusz Posiadała

Komentarze - 1

XXX

Opublikowano: 2018-02-16 00:02:10

Jak Klaebo nie pobiegnie to Nasi mają szanse!!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl