Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

51. Kongres FIS w Costa Navarino zakończony [PODSUMOWANIE, WSZYSTKIE DECYZJE]

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2018-05-21

51. Kongres FIS, który zorganizowano w greckim Costa Navarino w dniach 13-19 maja, dobiegł końca. Uczestniczyło w nim ponad 1100 działaczy, przedstawicieli mediów, krajowych związków sportowych i komitetów organizacyjnych poszczególnych zawodów. My w telegraficznym skrócie i w jednym miejscu prezentujemy Wam, Czytelnikom Skipola, wszystkie decyzje, które zapadły, w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i kwestiach ogólnych dotyczących samej Federacji.

 

WIEŚCI OGÓLNE

 

Gian Franco Kasper został po raz szósty wybrano na Prezydenta Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, w której rządzi nieprzerwanie od 20 lat (wybrany po raz pierwszy w maju 1998 roku). Szwajcar jest czwartym prezydentem FIS w historii od czasu jej powstania w 1934 roku i jak widać, nie zamierza rezygnować ze swojej funkcji jeszcze przez kilka najbliższych lat.

 

Apoloniusz Tajner nie został wybrany do Rady FIS, czyli 16-osobowego organu decyzyjnego FIS funkcjonującego obok jego Prezesa. Tym samym poszedł w ślady Andrzeja Bachledy-Curusia, który kandydował do niej w 2010 roku, i Adama Małysza, który liczył na przychylność głosujących 2 lata później. Aby dostać się do Rady, trzeba było zdobyć co najmniej 103 głosy na 121 możliwych. Znajdą się w niej przedstawiciele m.in. takich krajów, jak Hiszpania, USA, Kanada, Norwegia, Austria, Niemcy, Finlandia, Chiny, Szwecja, Rosja, Słowenia, Czechy, Japonia, Australia, Włochy i Francja.   

 

Jak wcześniej już informowaliśmy, MŚ w narciarstwie klasycznym w 2023 roku odbędą się w Planicy.

 

KOMBINACJA NORWESKA, kobiety wkraczają do gry od przyszłego sezonu

 

Milowy krok na Kongresie FIS w Costa Navarina poczyniła kombinacja norweska, bowiem zdecydowano, że od 2021 roku także dziewczęta będą miały swój konkurs w dwuboju na Mistrzostwach Świata. Niemniej jednak już w najbliższym sezonie, w trakcie MŚJ w fińskim Lahti (które zastąpiło Voukati) dziewczęta zadebiutują na imprezie rangi mistrzowskiej. Będzie na nie czekał jeden skok i trasa 5 kilometrów. Ponownie odbędzie się też Puchar Kontynentalny kobiet mający rekordową liczbę 12 konkursów na 5 różnych obiektach w USA, Rosji, Estonii i Norwegii. Pojawi się też Letnie Grand Prix liczące sobie dwa konkursy w sierpniu w niemieckim Oberwiesenthal, w tym samym czasie, gdy będą tam rywalizować panowie. Podobnie jak w poprzednich latach, dziewczęta będą mogły startować zarówno w zawodach FIS Youth Cup, jak i Alpen Cup.

 

KALENDARZ PUCHARU KONTYNENTALNEGO KOBIET W KOMBINACJI 2018/2019

KALENDARZ YOUTH CUP 2018/2019

 

Jeśli chodzi o kombinację mężczyzn, to mamy powrót Mass Startów do PŚ i to już na początku sezonu, w Lillehammer Tour. Będą one polegały na tym, że najpierw w biegu z mass startu zawodnicy będą się kwalifikować do finałowej, 50-osobowej serii skoków. Przeliczniki za wiatr i belkę będą stosowane tak samo, jak w rywalizacji metodą Gundersena.

 

Dodatkowo postanowiono uatrakcyjnić rywalizację drużynową, średni wynik z serii skoków wszystkich czterech zawodników będzie przeliczany na stratę na trasie biegu, ale jeden metr będzie wart 15 punktów za minutę. Dystans zawodów drużynowych ma zostać skrócony do 15 kilometrów – pierwszy i ostatni kombinator będą biegli po 5 kilometrów, a drugi i trzeci po 2,5 kilometra. Pomysł ten, zanim być może zostanie wprowadzony do zawodów najwyższej rangi, zostanie przetestowany w Pucharze Kontynentalnym.

 

Zaszło też kilka zmian w propozycjach kalendarzy opublikowanych na Spotkaniu Wiosennym FIS w Zurychu. Trondheim jednak tradycyjnie zorganizuje pojedyncze zawody w marcu, a nie podwójne w grudniu, co wiąże się z trzytygodniową przerwą w rywalizacji od początku grudnia aż do… 22 grudnia, by potem nastąpiły kolejne dwa tygodnie pauzowania od zawodów. Nordic Combined Triple, ze względu na MS w Seefeld, odbędzie się w Chaux-Neuve w dniach 18-20 stycznia, a tydzień później zawodnicy zawędrują nie wiadomo dokąd, ponieważ mamy wakat. Prawdopodobnie konkursy zorganizują Japończycy, co zostanie potwierdzone do 5 czerwca.

 

KALENDARZ PŚ KOMBINATORÓW 2018/2019   

KALENDARZ PUCHARU KONTYNENTALNEGO KOMBINATORÓW 2018/2019

 

BIEGI NARCIARSKIE  - kalendarze

 

W biegach narciarskich, jak już informowaliśmy, opublikowano oficjalny kalendarz na sezon 2018/2019. W gratisie mamy draft terminarze na kolejną zimę, 2019/2020.

 

KALENDARZ PŚ W BIEGACH 2018/2019

DRAFT KALENDARZA PŚ W BIEGACH 2019/2020

 

KaEn

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl