Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Petter Northug kończy karierę! [NEWS]

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2018-12-12

Multimedalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich, zdobywca kryształowych kul Pucharu Świata, wybitny zawodnik i barwna osobowość - Petter Northug zdecydował się ogłosić zakończenie kariery. Pewna era w biegach narciarskich dobiega końca?

 

Początki dominacji Pettera Northuga na arenie międzynarodowej w biegach narciarskich to rok 2005 i Mistrzostwa Świata Juniorów. W fińskim Rovaniemi Northug zdobył medale w każdej konkurencji, lecz tylko dwa z najcenniejszego kruszcu. Rok później nie popełnił już tych samych błędów i podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Kranj w Słowenii wywalczył komplet, cztery złote krążki. Już w wieku juniorskim punktował regularnie w Pucharze Świata. A na koniec ostatniego juniorskiego sezonu zdobył pierwsze podium w Pucharze Świata - wygrał bieg łączony w Falun. 

 

Pierwszy rok wśród seniorów zaowocował pierwszym medalem światowego czempionatu w tej kategorii. Wraz z kolegami Northug wywalczył złoty medal w sztafecie w Sapporo. Indywidualnie najwyższe miejsce jakie wywalczył to 5 lokata w biegu łączonym. Sezon 2008/2009 to dla Pettera pierwsze sukcesy w klasyfikacjach generalnych Pucharu Świata: 2 miejsce w klasyfikacji ogólnej i 3 w biegach dystansowych. Dobry sezon potwierdził w Libercu, gdzie podczas Mistrzostw Świata wywalczył trzy złote medale i to właśnie ten moment możemy uznać za początki jego dominacji w seniorskich biegach.

 

 

Northug zdobył w sumie 16 medali Mistrzostw Świata w tym 13 złotych! Dominował podczas wspomnianych Mistrzostw w Libercu oraz w Oslo (2011), Val di Fiemme (2013) i Falun (2015). Na swoich ostatnich Mistrzostwach Świata w Lahti wystartował tylko w indywidualnych konkurencjach, w których bronił mistrzowskich tytułów zajmując 5 pozycję w sprincie i 8 w biegu na 50 km. Na Igrzyskach Olimpijskich Petter nie był aż tak skuteczny. Startował w 2010 roku w Vancouver i w 2014 w Sochi. W swoim dorobku ma cztery medale olimpijskie: dwa złota, srebro i brąz, wszystkie wywalczone w Kanadzie. Podczas rosyjskich Igrzysk Northug dwa razy otarł się o podium zajmując 4 miejsca w sztafecie i sprincie drużynowym. W Pucharze Świata odniósł w sumie 38 zwycięstw, a 84 razy stawał na podium. Zdobył dwie duże kryształowe kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i jedną małą za zwycięstwo w klasyfikacji dystansowej.

 

 

Poza osiągnięciami na trasach biegowych Petter Northug znany jest również ze swojej charyzmatycznej osobowości, wielu kontrowersji i żartów. W czasie kariery narciarza biegowego Petter grywał na przykład w pokera.

 

 

Telenowela o jego konfliktach z Norweskim Związkiem Narciarskim zdawała się nie mieć końca, do wielu sezonów przygotowywał się poza kadrą, podpisywał kontrakty sponsorskie z firmamy konkurencyjnymi dla sponsorów związku. Był wybitnym sportowcem oraz showman%27em, w bardzo dużym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności biegów narciarskich na świecie.

 

 

Na jego żarty często odpowiadali sportowcy z innych dyscyplin.

 

 

Podczas końcówki jego kariery wielu sportowców wspierało go w walce o powrót na wysoki poziom. 

 

 

A teraz, kiedy ogłosił zakończenie kariery media społecznościowe są pełne podziękowań dla niego. DZIĘKUJEMY!

 

Arkadiusz Posiadała 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl