Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Norwegia przestanie być potęgą w narciarstwie biegowym?

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2020-01-21

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata, Tour de Ski oraz Pucharu Narodów. W każdej z tych trzech tabel w poprzednim sezonie na czele znajdowali się przedstawiciele Norwegii, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mimo totalnej dominacji w tym sporcie, z roku na rok zaczyna ubywać dzieci, które uprawiają narciarstwo biegowe.

 

W latach 2011-2018 tylko jeden z szesnastu ośrodków narciarskich odnotował wzrost liczby członków w wieku 6-12 lat. Tylko w Oslo ilość trenujących wzrosła. Ponad 30% dzieci w tym wieku jest wyrejestrowywanych ze związku narciarskiego, a największy procent stanowią narciarze biegowi. Liczba wydanych licencji od roku 2011 do dnia dzisiejszego spadła z 56 995 do 39 678.

 

- Znamy te liczby od dłuższego czasu i traktujemy je bardzo poważnie. Widzimy, że największy spadek występuje w najmłodszej grupie. Staramy się wprowadzić środki, aby sprawdzić, czy możemy odwrócić negatywny trend - powiedział Torbjørn Skogstad, szef komitetu narciarstwa biegowego w Norweskim Związku Narciarskim, który uważa, że głównym problemem, jest stale pomniejszająca się ilość śniegu zimą.

 

Według badań stacji NRK, 95% klubów narciarskich ma jednak dostęp do przygotowanych tras narciarskich w odległości do pół godziny jazdy samochodem. Całkowite inne powody rezygnacji młodych biegaczy wynikają z wyników ankiety, którą związek narciarski wysłał jesienią do wszystkich klubów. Aż 77,3 procent osób przyznało, że głównym powodem rezygnacji jest chęć podjęcia rywalizacji w innych dyscyplinach sportowych.

 

Mimo tendencji spadkowej, biegi narciarskie nadal cieszą się jedną z najliczniejszą grup osób, które uprawiają tę dyscyplinę. W czołówce znajdują się także piłka nożna, piłka ręczna oraz gimnastyka, która w ostatnim czasie zanotowała ponad 100-procentowy wzrost młodych sportowców.

 

Jarek Bałabuch
źródło: nrk.no / nordicmag.info

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl