Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Przyjmowanie leków przez norweskich astmatyków przestanie być legalne?

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2020-01-22

Od kilku lat wiele kontrowersji sprawiają zażywane głównie przez norweskich biegaczy i biathlonistów leki na astmę, które zdaniem wielu dają przewagę "chorym" sportowcom. Jedną z osób, które najczęściej krytykowały stosowanie "legalnego dopingu" była Justyna Kowalczyk. Sprawą nareszcie zainteresowała się Światowa Agencja Antydopingowa.

 

WADA przez długi czas nie traktowała poważnie kwestii astmatyków w sporcie. Wszystko zmieniło się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy postanowiono zbadać wpływ leków przeciw astmie na wyniki sportowców i zamówiono specjalne badanie na Uniwersytecie w Ulm. Wkrótce powinny zostać ogłoszone wyniki. Wtedy możliwe będzie sformułowanie uzasadnionego stanowiska w sprawie astmy w sporcie. W międzyczasie istnieją dwie sprzeczne opinie.

 

Stanowisko Norwegów

 

- Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że astma sportowa to nie to samo, co przewlekła choroba układu oddechowego, która dotyka miliony ludzi na Ziemi. Astma sportowców jest zespołem nabytym. Przejawia się podczas intensywnego wysiłku fizycznego w otwartej przestrzeni. Zimne powietrze dostaje się do oskrzeli i powoduje skurcze. Dlatego jest tak wielu chorych narciarzy i biathlonistów.

 

- Bez obciążeń poza okresem zawodów nie ma żadnych objawów. Ale przed startem potrzebne są specjalne przygotowania, aby choroba nie pojawiła się w trakcie wyścigu. Jeśli przyjmujesz je wyłącznie w dawkach terapeutycznych, nie wpływają one na wynik. Przynajmniej tak twierdzi Vidar Lefshus, były menedżer norweskiej drużyny narciarskiej. Zgadza się z nim rosyjski lekarz sportowy Siergiej Ilukow, a także wielu znanych sportowców: Marit Bjorgen, Teresa Johaug, Charlotte Calla i inni.

 

Argumenty przeciwników

 

W Rosji niektórzy trenerzy tacy jak Elena Vyalbe i Valery Gazzaev, nazywają leki przeciw astmie legalnym dopingiem. Salbutamol i inne substancje znajdują się na liście zabronionych WADA, a ich stosowanie wymaga wyjątków terapeutycznych. W dużych dawkach leki działają jak sterydy anaboliczne - przyczyniają się do rozwoju mięśni i spalania tłuszczu, również uzależniają. Dlatego nie ma gwarancji, że posiadacze leków, będą je stosować w dozwolonych dawkach.

 

Przekraczając dopuszczalną dawkę, Martin Jonsrud Sundby został złapany i otrzymał zarzuty stosowania dopingu. Według wielu osób sprawę tę próbowano uciszyć, a tylko twarda postawa WADA doprowadziła do dwóch miesięcy dyskwalifikacji i unieważnienia niektórych wyników, co spowodowało spadek w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z 1. miejsca na 6 oraz utratę zwycięstwa Norwega w Tour de Ski 2015.

 

Mniej więcej w tym samym czasie doszło do kolejnego skandalu. Federacja Norweska została oskarżona o celowe "leczenie" absolutnie zdrowych narciarzy podczas Mistrzostw Świata Juniorów. Wśród nich była obecna gwiazda sprintu Johannes Hoesflot Klaebo. Plotki nie były bezpodstawne, a następnie potwierdzone przez niektórych sportowców i trenerów. Ale reakcji nie było na to żadnej.

 

Czy leki na astmę pomagają wygrać?

 

Jak dotąd nie ma żadnych dostępnych danych, które mogłyby potwierdzić taki wniosek. Badanie zlecone przez WADA będzie pierwszym, na podstawie którego będzie można w pełni potwierdzić lub zaprzeczyć argumentom sugerującym, że stosowanie leków na astmę daje sportowcom przewagę nad rywalami. Jeżeli tylko badanie będzie niezależne i przeprowadzone prawidłowo...

 

Jarek Bałabuch
źródło: sports.ru

Komentarze - 3

Wow

Opublikowano: 2020-01-22 20:04:00

Chyba najwyższą pora by Mkol skończył z farsa zwana walka z dopingiem skoro tych wyjątków które mogą stosować niedozwolone środki jest więcej niż zdrowych sportowców. Kiedyś zakazano dopingu nie ze względu na nieuczciwa konkurencję tylko w celu ratowania zdrowia zawodników. I co to dało skoro sami im pozwalają się truc? Skończyć z fikcja i fikcyjnymi kontrolami. Chcę się truc niech się truje do woli. Przecież za pomocą alkoholu dopalaczy itd też się można zabić i zdrowie zniszczyć i nikt tego nie zakazuje. Teraz jednych karzemy bez opamiętania nawet za pochodzenie jak Rosjan a inni wesoło szamaja co się da bo są "chorzy". Choremu nie szkodzi a zdrowemu już tak...

Wow -ten prawdziwy

Opublikowano: 2020-01-23 18:53:31

Jak nigdy, ale tym razem w całej rozciągłości zgadzam się z Wow.

Wow

Opublikowano: 2020-01-24 16:46:33

Skończ już to podszywanie się. Odechciewa się zagladania na ten portal. Ale nie ciesz się. Krytykę na Twoich idoli wpiszę jak będzie trzeba.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl