Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Nowy mistrz Norwegii w sprincie zapowiada: Będę lepszy niż Klaebo

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2020-02-07

W poprzednim tygodniu odbyły się Mistrzostwa Norwegii w biegach narciarskich, w których zabrakło Johannesa Hoesflota Klaebo. Pod nieobecność wielkiej gwiazdy, tytuł najlepszego sprintera w kraju niespodziewanie wywalczył 19-letni Ansgar Evensen, który po wyścigu przyznał, że wygrałby nawet wtedy, gdyby miał rywalizować z trzykrotnym mistrzem olimpijskim.

 

Junior z dziecinną łatwością poradził sobie z o wiele bardziej doświadczonymi Haavardem Solaasem Taugboelem oraz Sindre Bjoernestadem Skarem i triumfował z dużą przewagą. Na ostatnim zjeździe niespodziewanie pokazał do kamery... środkowe palce. Zaskoczenia dyspozycją młodszego kolegi nie ukrywał brązowy medalista. - Zero szacunku z jego strony i to jest bardzo fajne. Muszę przyznać, że przed finałem myślałem, że sobie z nim poradzimy - przyznał Skar.

 

- W przeszłości miałem zbyt wiele szacunku dla seniorów. Zdecydowałem, że więcej nie będę tego robił - przyznał nowy mistrz norweskiego sprintu, po czym przyznał, że wulgarny gest, jaki wykonał, spowodowany był pod wpływem adrenalina, ale dostał za niego reprymendę od trenera. - Otrzymałem surową wiadomość od Arilda Monsena, że to był mój pierwszy i ostatni raz. To się więcej nie powtórzy - zapewnił 19-latek.

 

Kariera juniorska Evensena obfituje w samo pasmo sukcesów. Młody biegacz zdobywał tytuły mistrza Norwegii w sześciu ostatnich latach! Dwukrotnie wygrał Houvedlandsrennet (nieoficjalne mistrzostwa Norwegii dla narciarzy w wieku 15-16 lat), a następnie cztery razy zawody sprinterskie w mistrzostwach Norwegii wśród juniorów. Teraz po raz pierwszy wystartował w seniorskich mistrzostwach, a wynik jaki osiągnał sprawił, że często jest porównywany do Johannesa Hoesflota Klaebo.

- Porównywanie z Klaebo jest bardzo pochlebne, nie ukrywam tego - powiedział junior, po czym na pytanie, czy jest wschodzącą gwiazdą Norwegii odpowiedział: - Tak, muszę tak myśleć. W każdym razie nie jestem nowym Klaebo w Norwegii, nie potrzebuję takich porównań. Będę lepszy od niego. Byłbym lepszy już w tych zawodach - dodał Evensen, który będzie wielkim faworytem zawodów sprinterskich na Mistrzostwach Świata Juniorów, które odbędą się na przełomie lutego i marca w Oberwiesenthal.

 

Jarek Bałabuch
źródło + foto: sports.ru

Komentarze - 3

wow

Opublikowano: 2020-02-08 09:22:50

I to jest to o czym piszę. Do innych kadr przychodzą ludzie którzy przed wejściem do kadry są w stanie wejść do 20 PS czy nawet do pierwszej 10. TAK SZKOLI ZAWODNIKÓW ZAPLECZE. Nawet tych młodych, W Polsce do kadry przychodzą zawodnicy zdolni wejść do pierwszej 100 PS... A trener kadry ma z nich zrobić zawodnika z pierwszej 30 czyli lata pracy. Błędem naszej edukacji sportowej jest brak szkół typu Stana itd. To tam powinno się zainwestować w świetnych trenerów a nie WFistow po AWF. Tu powinno pomóc Ministerstwo Sportu dotacjami na zatrudnienie zagranicznych fachowców bo w Polsce takich nie ma. A ten nieodzowny polski WFista mógłby mu robić za tłumacza a przy okazji uczyć się fachu. Tu jest nasza słaba strona i trzeba to zmienić. Wiek 15-18 lat decyduje czy że sportowca będzie zawodnik wysokiej klasy czy tylko kadrowiczow na SC. W 3 lata można wyszkolić nie tylko technikę ale i cechy psychiczne potrzebna do ciężkiej pracy. Po prostu Ci co się w tej roli nie widzą sami odejdą a nie będą robili fochow w kadrach i ustawiali trenerów do pionu jak się to często w Polsce zdarzało.

do wow

Opublikowano: 2020-02-08 14:14:35

Możemy przerzucać odpowiedzialność zaczynając na klubach, szkołach sportowych, a na przedszkolance w zerówce kończąc. Nie mniej jednak w ciągu ostatnich 5-10 latach da się zauważyć, że najsłabszym ogniwem tego "systemu" jest kadra młodzieżowa. Od lat bowiem przychodzą tam medaliści OOM, najlepsi juniorzy i juniorki (+ jun. młodsi) i co? Po roku "treningu" przegrywają z tymi szkolonymi w klubach lub szkołach, często rok, 2, a nawet 3 lata młodszymi. Trener Aleksander Wierietielny, Justyna, Rafał Węgrzyn pokazali, jak pracować z juniorkami, (szkoda, że tylko znalazło się miejsce dla kobiet). Wiadomo, że nie wszystkie z nich (kadry A kobiet) będą dobrze biegać, ale możemy zauważyć pewien progres. Tymczasem przypomnijcie sobie zawodników z "Młodzieżówki". Skoro na komisji biegów okazuję się, że jej członkowie, tak naprawdę są przygotowywani przez kluby, rzadziej szkoły i jeszcze rzadziej kadrę, to dla mnie jest to tylko potwierdzenie teorii, że "Kadra Młodzieżowa nie funkcjonuje w należyty sposób od lat" i to ich w tym roku uratowało przed zagładą. To nie wina tego, tamtego, czy obecnego trenera. Zawodnicy kończą "karierę" w wieku 20 lat bo przegrywają z 17 latkami. Tylko co z tego jak Ci 17-18 l. adepci po kilku latach treningu, znajdują się dokładnie w tym samym miejscu co ich poprzednicy. Nie będzie rozwiązania tego tematu, bo nawet nie wiadomo, co jest przyczyną tego stanu. Może wiedzą o tym Zarządzie PZN, może wiedzą o tym trenerzy kadr przez minione lata? Ja w każdym razie nie wiem. Próbuje co roku lub co 2 lata dostarczyć paru zawodników do szkoły sportowej z myślą, że jest to kontynuacja "systemu" , jednak w kadrę młodzieżową nie wierzę, nie w takim wydaniu, na jaki się godzimy. Ale czy nas w ogóle ktoś słucha?

do " do wow"

Opublikowano: 2020-02-09 14:04:08

Żeby bardziej uściślić, to trener Wierietielny w momencie jak pod swoje skrzydła wziął juniorki, na posiedzeniu Zarządu PZN, w którym uczestniczyli wówczas delegaci klubowi zawodników powołanych do kadry młodzieżowej, stanął murem za systemem szkolenia w kadrze młodzieżowej chłopców. Żeby nie być dosłownym brzmiało to mniej więcej tak:" W d....e się im poprzewracało, jeszcze nic nie osiągnęli a oczekują profesjonalizmu". Każdy kij ma dwa końce i dobre szkolenie w młodzieżówce męskiej, oznacza słabsze finansowanie dla dziewczyn. Każdy ciągnie pod siebie. A trener z prawdziwego zdarzenia dla juniorów, to koszt, którego PZN nie uwzględnia w swoich wydatkach. I zapewne jeszcze przez kolejnych kilkanaście lat uwzględniać nie będzie. Aż zdarzy się jakiś cud. I na ten cud zostaje nam liczyć :)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl