Podsumowanie występu Szwedek na Mistrzostwach Świata Juniorów i Młodzieżowców w Libercu

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2013-01-28

Nadszedł czas, aby podsumować starty skandynawskich dziewcząt na Mistrzostwach Świata Juniorów i Młodzieżowców, które miały miejsce w Libercu. Jako pierwsze Szwedki.

Kobiety (juniorki): Julia Svan, Jonna Sundling, Stina Nilsson, Sofia Henriksson, Hedda Baangman, Anna Dyvik (uzupełnienie)

Kobiety (U23): Marika Sundin, Lisa Dahl, Evelina Settlin, Elin Mohlin (uzupełnienie)

Sprint juniorek techniką klasyczną: Zwyciężyła Stina Nilsson przed Victorią Carl oraz Evgenią Oschepkovą. Nilsson, młoda i rokująca na przyszłość biegaczka klubu Mora, ostatniego czasu dała się poznać z bardzo dobrej strony właśnie w Libercu, gdzie wraz z Idą Ingemarsdotter wywalczyła drugie miejsce w sprintach drużynowych zaliczanych do Pucharu Świata. Przede wszystkim specjalizuje się w sprintach, co zresztą potwierdziła nie tylko w Libercu, ale i przed rokiem w Erzurum, gdzie także zdobyła złoto w tej specjalności, tyle, że zawody odbywały się stylem łyżwowym. Dodatkowo triumfowała na tej samej trasie w 2011 roku, w ramach Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Miejsce 7. zajęła Jonna Sundling, która reprezentuje klub Umeaa i plasuje się w czołówce w zawodach FIS oraz juniorskich, mających miejsce w Skandynawii. Warto wspomnieć, że Jonna wywalczyła srebrny medal w tej specjalności, podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku w 2012 roku. Miejsce 11. przypadło Sofi Henriksson z klubu Stroemnaes Gif. Biegaczka swój sezon zaczęła w miarę dobrze, lecz potem było już nieco gorzej. Liberec zapewne kojarzy jej się bardzo dobrze, bowiem w 2011 roku, podczas imprezy EYOF, wywalczyła tutaj trzy medale: złoto w biegu indywidualnym na 7,5km klasykiem, srebro w klasycznym sprincie oraz brąz w biegu indywidualnym na 5km techniką dowolną. Hedda Baangman, którą rodzimi specjaliści dosyć mocno promują zajęła 30. miejsce. Najmłodsza, filigranowa Szwedka miała spore problemy na trasie biegu. Jest to bardzo ciekawa osóbka, która nie tylko trenuje biegi narciarskie, ale także jest miłośniczką lekkiej atletyki. Na co dzień reprezentuje klub Offerdals Sk i nieźle konkuruje ze swoimi przyjaciółkami z drużyny, a Liberec był dla niej debiutem, jeśli chodzi o juniorski czempionat.

Sprint juniorek (U23) techniką dowolną: Zwyciężyła Elena Soboleva przed Sandrą Ringwald oraz Hanną Kolb. Najlepszą Szwedką okazała się Evelina Settlin (Hudiksvalls), która zajęła dopiero 10. miejsce. Settlin startuje w tym sezonie nieco chimerycznie. Raz plasuje się wysoko, a drugi raz znacznie niżej. Warto wspomnieć, że panienka w Erzurum w 2012 roku wywalczyła srebro w tej konkurencji, tyle, że jako prawowita juniorka. Na 14. pozycji uplasowała się Marika Sundin (Sollefteaa), po której zbyt wiele nie można było się spodziewać, jeśli chodzi o jej obecną dyspozycję. Wiekowa już juniorka, w MŚJ debiutowała dopiero teraz, w Libercu. Przez kwalifikację nie przebrnęły: Elin Mohlin (Solleftea), która uzyskała 35. czas eliminacji i do tej pory nie osiągnęła za wiele...oraz Lisa Dahl (Offerdals), która ostatecznie sklasyfikowana została na 42. miejscu. Dahl w minionym sezonie prezentowała się nieco lepiej niż w tym.

Bieg indywidualny juniorek na 5km techniką łyżwową: Zwyciężyła Victoria Carl przed Teresą Stadlober oraz Anastasią Sedovą. Najlepszą Szwedką okazała się Jonna Sundling, która zajęła miejsce 6., natomiast 9. pozycję okupowała Julia Svan. Nazwisko mówi samo za siebie. Córka słynnego Gunde Svana pojawiła się w czeskim Libercu by walczyć o medale z najcenniejszego kruszcu. Zawodniczka nie bardzo chciała, aby ojciec jej towarzyszył ze względu na samodzielność, dlatego został w domu. Sama zainteresowana podkreśla, że początkowo grała w piłkę nożną, ale po złamaniu nogi, postanowiła zerwać silne stosunki z piłką i poszła w ślady swojego ojca. Julia nie kryła radości z miejsca w czołowej 10. Jak sama stwierdziła, nie spodziewała się aż tak dobrego wyniku, zważywszy na fakt, że w minionym sezonie miała sporo problemów zdrowotnych i nie brała udziału we wszystkich zawodach. Nieco dalej, bowiem na 23. pozycji zameldowała się mistrzyni świata juniorek w sprincie, Stina Nilsson, a Hedda Baangman uplasowała się na 36. miejscu.

Bieg indywidualny juniorek (U23) na 10km techniką łyżwowową: Zwycięzyła Ragnhild Haga przed Anastasią Slonovą oraz Deborą Agreiter. Najlepszą ze Szwedek okazała się Evelina Settlin, która zajęła 14. miejsce. Lisa Dahl finiszowała z 27. czasem, a Marika Sundin z 31.

Bieg łączony na 10km juniorek: Zwyciężyła Teresa Stadlober przed Nadezhdą Shuniaevą oraz Alisą Zhambalovą. Najlepszą ze Szwedek okazała się obszernie przedstawiona przeze mnie Julia Svan, która zajęła 6. przyzwoite miejsce. Dwa oczka niżej zameldowała się Stina Nilsson, a czołową 10. zamknęła Jonna Sundling. Na 20. miejscu do mety dobiegła Sofia Henriksson. Myślę, że choć Szwedki nie zbliżyły się do medalu, to trzy miejsca w 10. to dobry prognostyk na przyszłość.

Bieg łączony na 15km juniorek (U23): Zwyciężyła Ragnhild Haga przed Deborą Agreiter oraz Kari Oeyre Slind. Najlepszą ze Szwedek tym razem okazała się Marika Sundin, która przekroczyła linię mety jako 9. Lisa Dahl zajęła 15. miejsce, a Johanna Meyer 16. Biegaczka reprezentuje barwy sportowego klubu Camp Soedergren (nazwisko znane każdemu miłośnikowi biegów narciarskich). Zawodniczka nieźle spisała się w sztafecie na tej samej imprezie, tyle, że w Otepaa w 2011 roku, gdzie wówczas Szwedki zajęły 4. miejsce. Evelina Settlin sklasyfikowana została na 21. pozycji.

Bieg rozstawny 4x3,3km: Zwyciężyły właśnie Szwedki przed Rosjankami oraz Niemkami. Walka toczyła się do samego końca między dwiema pierwszymi ekipami, a na finiszu swoje możliwości sprinterskie po raz kolejny zaprezentowała Stina Nilsson, która ograła Nadezhde Shuniaevą. W składzie mistrzyń świata juniorek wzięły udział: Julia Svan, Sofia Henriksson, Jonna Sundling oraz wspomniana Stina Nilsson.