Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Alpejskie zgrupowanie norweskich biegaczek

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2013-10-30

norwegia-caly-team

Kobieca reprezentacja Norwegii w biegach narciarskich udała się na zgrupowanie do Val Senales w Alpach, gdzie posiada najbardziej luksusowe warunki w historii. "Wszystko mamy podane i zrobione. Jedyne co musimy robić same to... mycie zębów" - podkreśliła Vibeke Skofterud.


Na zgrupowaniu przebywa dziesięć zawodniczek, lecz cały sztab pomocniczy liczy kilkakrotnie więcej osób.

"Poza trenerami i serwismenami mamy fizjoterapeutów, fizjologów, technologa żywienia, psychologa, lekarza i kucharza. Są tu działacze z federacji, centrum olimpijskiego i sponsorzy. Są oni do naszej dyspozycji przez całą dobę i spełniają wszystkie nasze życzenia. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę, aby otrzymać butelkę z wodą lub kanapkę. Nie musimy się o nic martwić i mamy tylko trenować" - napisała Skofterud na swoim blogu.

Biegaczka zauważyła też narodowe różnice, ponieważ w tym samym hotelu przebywa reprezentacja Niemiec. - Na naszym piętrze panuje norweski bałagan. Na podłodze leżą rzucone przez nas buty, kijki, torby i rękawice. U Niemek cały sprzęt wygląda jakby został poukładany przy pomocy linijki - dodała.

Codziennie Norweżki przeprowadzają po dwa treningi na lodowcu położonym na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza i spożywają pięć posiłków. Na obiad i kolację dania komponowane są indywidualnie w zależności od zalecanej diety dla każdej zawodniczki. Część z nich, jak Marit Bjoergen je więcej ryb, a dieta innych składa się z mięsa. Wszystkie produkty, dla uniknięcia zatruć i zapewnienia tradycyjnego norweskiego jadłospisu biegaczek, zostały przywiezione z kraju.

- Na śniadania jemy jednak wszystkie to samo i w przeciągu pierwszego tygodnia zjadłyśmy 27 kilogramów norweskiego dżemu i 22 kilogramy naszego słodkiego koziego sera oraz nieograniczone ilości czipsów i czekolady. Codziennie każda z nas wypija 7 litrów wody i napojów energetycznych - opisała Bjoergen

Na zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi (7-23 lutego) pojedzie 20-osobowa reprezentacja Norwegii w biegach narciarskich, ale maksymalnie dziewięć pań.

W skład kadry A wchodzi obecnie sześć wszechstronnych zawodniczek: Marit Bjoergen, Therese Johaug, Marthe Kristoffersen, Kristin Stoermer Steira, Vibeke Skofterud i Heidi Weng oraz cztery sprinterki - Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Celine Brun-Lie, Ingvild Flugstad Oestberg, Maiken Caspersen Falla.

- Do Soczi któraś z nich nie pojedzie, więc wszystkie będą musiały wykazać się w Pucharze Świata, Tour de Ski i mistrzostwach Norwegii w styczniu. Tylko dwa nazwiska są pewne i tylko choroba lub kontuzja mogą sprawić, że nie pojadą na olimpiadę. Są to Marit Bjoergen i Therese Johaug. Pozostałe dziewczyny będą musiały zażarcie walczyć o miejsce, lecz dla kierownictwa jest to raczej problem luksusowy - powiedział trener Norweżek Egil Kristiansen.

Źródło: PAP

Arkadiusz Zbróg

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl