Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Soczi 2014: Lista startowa biegu rozstawnego kobiet

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2014-02-14

Już jutro kolejne emocje związane z olimpijskim biegiem narciarskim kobiet. Mowa oczywiście o zmaganiach drużynowych, w których wystąpi 14. sztafet i wśród nich zaprezentuje się drużyna Polek. Kilka chwil temu zakończył się team meeting, więc tradycyjnie prezentujemy Wam listy startowe.


Panie będą rywalizowały na jednej 2,5km, pokonywanej przez każdą z nich dwukrotnie, pętli czerwonej, która przystosowa jest w zasadzie do stylu klasycznego, ale z racji biegów rozstawnych także na niej panie pobiegną krokiem łyżowym, na 3. oraz 4. zmianie. Jej najdłuższy podbieg wynosi 32 metry, różnica wzniesień także 32 metry, a w sumie pod górę do pokonania biegaczki będą miały 176 metrów.

Polki zaprezentują się z numerem 9. Na zmianie klasycznej wpierw pobiegnie Kornelia Kubińska, a następnie Justyna Kowalczyk. W łyżwie wpierw ujrzymy Sylwię Jaśkowiec, a następnie, kończyć rywalizację będzie Paulina Maciuszek. Zestawienie, którego dokonał trener Ivan Hudac wydaje się dosyć ciekawe, szczególnie mowa o ostatniej zmianie, na której pobiegnie Paulina Maciuszek. Wydawało się, że to Sylwia zakończy olimpijską sztafetę na trasach Krasnej Polany.


Warto poświęcić kilka słów drużynom, które będą walczyły o poszczególne krążki medalowe. Na liście startowej możemy zaobserwować, że w grupie Norweżek, na pierwszej zmianie pobiegnie Heidi Weng, a na drugiej Therese Johaug, trzecia wystartuje Astrid Uhrenholdt Jacobsen, choć wstępnie mówiło się, że Therese może biec na wspomnianej trzeciej zmianie. Jako czwarta oczywiscie pobiegnie Marit Bjoergen.

W ekipie Szwecji na trzeciej zmianie postawiono jednak na nie prezentującą zbyt wysokiej formy, zmagającą się z problemami w tym sezonie Anne Haag. Na pierwszym odcinku tradycyjnie już pobiegnie Ida Ingemarsdotter, na trzeciej Emma Wiken, która na czas IO uzyskała dobrą dyspozycję, a na końcu pobiegnie najmocniejsza w składzie Szwedek Charlotte Kalla. Jednak cały czas Szwedkom brakuje mocnej czwartej zawodniczki. Wracając na moment do Idy, to potrafi ona wytrzymać pierwszą zmianę, co kilkakrotnie już udowodniła, choć nie zapominajmy, że na co dzień jest rasową sprinterką.

U Rosjanek, po dobrym występie w biegu indywidualnym na 10km klasykiem szansę otrzymała Natalia Zhukova, tylko, że w sobotę pobiegnie na zmianie stylem łyżwowym. W zasadzie Natalia potrafi biegać dobrze klasykiem jak i łyżwą, a Julia Ivanova, która rozpocznie bieg, czy druga Olga Kuziukova, to specjalistki od stylu klasycznego. Sztafetę Rosji kończyć będzie najbardziej doświadczona Yulia Tchekaleva, która nieco lepiej radzi sobie w łyżwie.

U Amerykanek trener Matt Whitcomb miał spory orzech do zgryzienia. Ostatecznie bieg rozpocznie Kikkan Randall, a na drugiej zmianie klasykiem pobiegnie Sadie Bjornsen. Doskonale wiemy, że Kikki o wiele lepiej, jak wszystkie Amerykanki, radzi sobie w łyżwie, ale na pewno lepiej wytrzyma tempo niż Sadie, której zadaniem nie będzie stracić jak najwięcej. Na trzeciej zmianie szaleć ma Liz Stephen i szkoda, że zawodniczki w łyżwie nie pobiegną na niebieskiej trasie, bo "Climb" miałaby spore pole do popisu. Na ostatniej zmianie pobiegnie waleczna Jessie Diggins, ciągle chyba mamy w pamięci jej walkę o trzecie miejsce w sztafecie w Gaellivare w 2012 roku. Trzeba przyznać, że ułożenie składu Amerykanek jest niezwykle ciekawe!

Jeśli chodzi o Finki, to trener Magnar Dalen planował wystawienie Mari Laukkanen, ale ostatecznie nie obejrzymy biathlonistki podczas sobotnich zmagań. Sztafetę Suomi rozpocznie Anne Kylloenen, której dyspozycja podczas IO zbyt wysoka nie jest. Finka narzeka często na zakwasy, które nastąpiły podczas sprinterskich zawodów na trasach Krasnej Polany. Na drugiej zmianie pobiegnie, w tym momencie, najmocniejsza z Finek Aino-Kaisa Saarinen, następnie prym dowodzenia w ekipie zawodniczek Krainy Tysiąca Jezior, w łyżwie, obejmie Kerttu Niskanen, a bieg zakończy Krista Lahteenmaki. Skład wydaje się ciekawy, i co najważniejsze trener Dalen nie popełnił błędu, którego dopuścił się rok temu w Val di Fiemme.

Nie należy lekceważyć Niemek, których bieg rozpocznie, bardzo mocna w klasyku, Nicole Fessel, następnie prym obejmie Stefi Boehler, która już podczas cyklu Tour de Ski odbudowała formę i cieszy fakt, że znów powróciła do kadry narodowej trenera Franka Ulricha. Na trzeciej zmianie w łyżwie pobiegnie najbardziej doświadczona Claudia Nystad, która wysokiej formy po powrocie nie prezentuje, ale podobnie jak Axel Teichmann, kiedy dochodzi do walki w drużynie to mimo, że nie jest w najwyższej formie, to daje z siebie wszystko na korzyść swojego teamu. Sztafetę Niemek kończyć będzie Denise Herrmann, która już miała okazję biec w drużynie w zawodach PŚ w Lillehammer. Tym razem swojego miejsca w olimpijskiej sztafecie nie znalazła wszechstronna Katrin Zeller.

LISTA STARTOWA

 

Piotr Walkowiak

Komentarze - 4

Szamot

Opublikowano: 2014-02-14 20:52:26

Myślałem, że Roponen pobiegnie zamiast Kylloenen po której można było się spodziewać nieco więcej na igrzyskach. Na szczęście to tylko 5 km i to na pierwszej zmianie więc powinna się utrzymać w czołówce.

PiotrSkipol

Opublikowano: 2014-02-14 21:13:29

Mocno trzymam kciuki za Finki. Anne nie chce biec tuż obok Nicole Fessel jak przed rokiem w Val di Fiemme, gdzie na podbiegu Nicole spowodowała upadek Finki, w którym zresztą także Nicole ucierpiała. Roponen, jako jedyna Finka, prawdopodobnie poleci na 30km F MST, a po tym sezonie już na stałe ma zagościć w FIS Marathon Cup, gdzie aktualnie jest liderką. Dorzucam jeszcze takie medalowe zestawienie w biegach rozstawnych od czasów ery Magnara Dalena: MŚ Sapporo 2007: Złoto: Virpi Kuitunen, Aino -Kaisa Saarinen, Riitta -Liisa Roponen, Pirjo Manninen MŚ Liberec 2009: Złoto: Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta -Liisa Roponen, Aino -Kaisa Saarinen IO Vancouver 2010: Brąz: Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta -Liisa Roponen, Aino -Kaisa Saarinen MŚ Oslo 2011: Brąz: Pirjo Muranen, Aino -Kaisa Saarinen, Riitta -Liisa Roponen, Krista Lahteenmaki MŚ Val di Fiemme 2013: Piąte miejsce: Anne Kyllonen, Kerttu Niskanen, Riitta -Liisa Roponen, Riikka Sarasoja - Lilja

Raku

Opublikowano: 2014-02-14 21:36:11

Patrząc na te składy, to myślę, że nasze Panie będą w okolicach szóstego miejsca, a po trzech zmianach stawiałbym nawet na pozycję medalową lub bezpośrednio koło niej, a co będzie na czwartej tego nikt nie wie.

Jannanana

Opublikowano: 2014-02-14 23:28:46

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to po 2 zmianach będziemy tylko za Norwegią lub równo z nimi. Sylwia powinna to miejsce w ścisłej czołówce utrzymać, a potem Paulina jak najmniej stracić.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl