Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Aleksiej Połtoranin zmieni obywatelstwo?

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2014-04-24

Numer jeden męskich biegów narciarskich w Kazachstanie Aleksiej Połtoranin nie może porozumieć się ze swoją narciarską federacją i myśli o zmianie barw narodowych. Przypomnijmy, że Połtoranin to dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata w Val di Fiemme w 2013 na 50 kilometrów klasykiem i w team sprintach.

 

Połtoranin nie dostał zgody od swojej federacji na indywidualne przygotowania do sezonu. Sytuacja wygląda na patową, zawodnik nie chce trenować z kadrą Kazachstanu, a federacja nie ma zamiaru pokrywać kosztów jego przygotowań.

 

Poniżej fragmenty wywiadu udzielonego przez zawodnika rosyjskiej gazecie Karaban.

 

Dlaczego nie chcesz trenować z resztą kadry narodowej?

Z wielu powodów. Po pierwsze z trenerami zespołu Aleksandrem Batjajkinem i jego asystentem Władimirem Sachnowym nie chce pracować 70% teamu. Nie odpowiada mi także plan treningowy oraz grafik zgrupowań i startów kontrolnych. Dużym problemem są także przeloty w czasie sezonu, zakwaterowanie, wyżywienie oraz opieka lekarska. Oddzielnym problemem jest sprzęt który dostaję od federacji, jest słabej jakości. Mam także duże problemy z serwisem przygotowującym narty.

 

Rozumiem, że jak trenowałeś indywidualnie to takich problemów nie było?

Oczywiście, czego dowodem są dwa medale MŚ z 2013 i kilkanaście miejsc na podium zawodów Pucharu Świata. Nie rozumiem po co zmieniać system, który działa. Federacja nie rozumie, że potrzeba profesjonalistów do serwisu nart oraz lekarza stale monitorującego zawodnika. Proponowałem, żeby zatrudniono trenera Mati Alavera, trenera dwukrotnego mistrza olimpijskiego Andrusa Veerpalu, niestety spotkałem się z odmową. Mam sponsorów chętnych pomóc mi w przygotowaniach do następnych igrzysk olimpijskich, ale na moich warunkach, a nie federacji.

 

Może federacja chce cię w ten sposób ukarać za niepowodzenie na Igrzyskach w Soczi?

Faktycznie igrzyska mi nie wyszły chociaż byłem w dobrej dyspozycji. Niestety pogoda i temperatura panujące w Soczi nie były dla mnie odpowiednie, oddzielną sprawą są dalekie numery startowe i błędy popełnione przez serwis przygotowujący sprzęt.

 

To z kim chciałbyś trenować?

Ze swoim trenerem Aleksiejem Nakoniecznym który zna mnie doskonale, poza tym cieszy się dużym autorytetem u wszystkich naszych biegaczy.

 

Jak zamierzasz rozwiązać ten konflikt?

Jeżeli federacja nie zgodzi się na moje propozycje będę zmuszony rozważyć zakończenie swojej przygody sportowej w rodzinnym Kazachstanie.

 

Tyle z wywiadu udzielonego przez zawodnika. Czy wspomnienie o zmianie barw narodowych ma być formą nacisku na kazachską federację, czy rzeczywiście zawodnik ma takie plany dowiemy sie dopiero w nowym sezonie. Dodajmy, że zmiana barw przez zawodnika reprezentującego swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich nie jest sprawą łatwą i na pewno nie da się tego załatwić w ciągu roku.

 

Jeżeli jednak zawodnik chciałby rozstać się z Kazachstanem to... działacze z Mieszczańskiej (PZN) do boju! Taki zawodnik z pewnością by się przydał.

 

/KaCe/

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl