Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Już niedługo otwarcie sezonu zimowego w Finlandii i Norwegii

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2014-10-05

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami, dlatego w Finlandii i Norwegii już myślą o przygotowaniu tras biegowych. Już niedługo miłośnicy narciarstwa biegowego będą mogli pobiegać m.in. w Jyvaskyla, Saariselka, Vuokatti, Beitostolen czy Trysil.

 

Zaczynamy od Finlandii…

Trasy biegowe w Vuokatti zostaną otwarte tradycyjnie 10. października o godzinie 10.10. Jak zapowiada dyrektora ośrodka sportowego w Vuokatti  Jyri Pelkonen zachowała się ponad 40. 000 metrów sześciennych śniegu, dlatego nie powinno być problemu z przygotowanie dwóch 5km pętli. W późniejszym okresie ma pojawić się również najdłuższa pętla o długości 9,5km.

 

W miejscowości Saariselka od pewnego czasu panują ujemne temperatury. „Wystarczy jeden zimny dzień abyśmy przygotowali trasę o długości 1,5km. Myślę, ze do końca października zdążymy przygotować pętle o długości 5,5km” – powiedział Kari Kyro dyrektor ośrodka w Saariselce.

 

„W Jyvaskyla pozostało 20. 000 metrów sześciennych śniegu, więc jak na razie nie jesteśmy w stanie przygotować tras biegowych. W najbliższych dniach spodziewamy się przymrozków i mamy zamiar uruchomić armatki śnieżne” – powiedział  Juha Tuikkanen.

Wiemy, że region Jyväskyla jest domem dla wielu świetnych sportowców m.in. dla Mattiego Haikkinena, dlatego postaramy się jak najszybciej przygotować trasy biegowe” – dodał Juha Tuikkanen.

 

Norwegia..

 

Trysil gwarantuje 6km tras do dnia 30 października. Zostały tam zakupione nowe armatki śnieżne, dzięki czemu w trzy dni mogą wyprodukować 9000 metrów sześciennych śniegu. Tyrysil jest popularnym ośrodkiem szkoleniowym zarówno latem jak i zima i ma aspiracje, aby stać się najlepszym centrum szkoleniowym w całej Skandynawii.

 

Więcej niż wystarczająco dużo śniegu w Beitostolen.

Najnowsze szacunki wskazują, że istnieje ponad 20.000 metrów sześciennych śniegu pozostawione na składowisku w Beitostoelen. Erik Østli zagwarantował 5km trasy do dnia 24. Października. Nieco ponad miesiąc później odbędzie się tam się krajowe otwarcie sezonu, w którym co roku startuje cała norweska czołówka w biegach narciarskich i biathlonie.

 

Irek Trawka

Komentarze - 1

markos

Opublikowano: 2014-10-06 11:07:04

Niecały miesiąc później, pierwsze biegi Beitosprinten są 21 listopada. Biathlon i biegi wzięły "rozwód";)od ubiegłego roku biathloniści mają otwarcie w Sjosjeen a biegacze zostali w Beito. Chodziło o to żeby każdy miał swoje otwarcie i biegi nie kumulowały się tak w krótkim czasie w ciągu trzech dni, a tak widzowie mają rozłożone emocje na 2 weekendy. Podobnie jak rok temu, biathloniści w Norwegii startują tydzień wcześniej, 15-16 listopada.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl