Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

W Szklarskiej nie przechowają śniegu na Puchar Świata. Ale mają plan

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-03-16

- Ufam, że FIS nie będzie robiła problemu – uspokaja Marcin Przychodny z dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. I liczy, że zeszłoroczna zima była tylko wyjątkiem.

 

Jednym z wymogów stawianych przez FIS organizatorom zawodów z cyklu Pucharu Świata jest zmagazynowanie śniegu z poprzedniej zimy, który w razie niesprzyjających warunków wystarczy do przykrycia nim tras. W największych ośrodkach używa się do tego celu trocin i folii lub np. wielkich magazynów, w których utrzymywana jest temperatura poniżej zera stopni Celsjusza. Takiego zapasu nie ma i nie będzie miała Szklarska Poręba, jednak zdaniem Dyrektora Wydziału Sportu i Rekreacji w dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim nie powinno mieć to wpływu na przyznanie Polsce imprezy.

 

- Takie zapasy organizator musi pokazać delegatowi FIS w środku lata, by zapewnić go, że nawet w przypadku dodatnich temperatur zawody odbędą się bez przeszkód. Wierzę jednak, że federacja przyzna nam biegi mimo niemożności wypełnienia tego obowiązku. W Jakuszycach zawsze gdzieś leży śnieg – mówi Marcin Przychodny, który w Jakuszycach najprawdopodobniej pojawiać będzie się teraz częściej. Wszystko za sprawą porozumienia między miastem Szklarska Poręba, Urzędem Marszałkowskim i Stowarzyszeniem „Bieg Piastów”, do którego strony zbliżyć mają się już 21 marca. Wtedy to organizacja-gospodarz Polany Jakuszyckiej spotka się na walnym posiedzeniu, by wypracować ostateczne stanowisko ws. gruntów, którymi dysponuje. Zaplanowano też debatę o Pucharze. Jeśli wszystko zakończy się tak, jak chcą tego pozostali zainteresowani, strony będą mogły ustalić podział ról w projekcie. Największa z nich ma przypaść właśnie Urzędowi Marszałkowskiemu. - Póki nie dojdziemy do porozumienia, wolałbym nie mówić o szczegółach – ucina jednak dyrektor i prosi, by poczekać do chwili, gdy wszystko zostanie potwierdzone.

 

Chociaż śnieg zmagazynowany nie będzie, komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin ma w zanadrzu drugie możliwe rozwiązanie, którym z Przychodnym już się podzielił. Można w Jakuszycach zainstalować latem sztuczne naśnieżanie. - Trzy armatki natłuką w listopadzie śniegu i nawet w przypadku późniejszych odwilży i braku opadów będzie łatwiej przygotować trasy – mówi twierdząc, że to rozwiązanie realne, jednak z perspektywy Stowarzyszenia niekoniecznie niezbędne. Dlatego przez tyle zim nie myślano o nim poważnie. - Armatki i tak nie naśnieżą nam kilkudziesięciu kilometrów tras, po których pobiegną uczestnicy Worldloppet. To rozwiązanie doraźne i jednocześnie mało wydajne. Ale jak okazało się w zeszłym roku, potrzebne do organizacji PŚ – przyznaje Serafin.

 

Z informacji nieoficjalnych, do których dotarł Skipol, wynika, że miasto dołoży z budżetu mniej więcej tyle, ile dopłaciło w 2014 roku (wg różnych wersji od 500 tys. do około miliona złotych), natomiast resztą, a więc znalezieniem sponsorów i generalną koordynacją projektem, zajmie się sztab ludzi z Wrocławia. To rozwiązanie, które zadowoli i burmistrza Szklarskiej Poręby, i sam Urząd Marszałkowski, który mając sprawy w swoich rękach nie dopuści do fiaska, które do ostatnich chwil groziło imprezie przed dwoma laty. Na dziś pewne jest, że Polski Związek Narciarski potwierdził w FIS wolę organizacji zawodów. Dopóki nie zostanie podpisana umowa z lokalnym komitetem organizacyjnym, to krakowscy działacze reprezentują nasze interesy w międzynarodowej federacji.

 

Puchar Świata w Szklarskiej Porębie zaplanowany jest na weekend 16-17 stycznia 2016 roku. W sobotę ma zostać rozegrany sprint techniką łyżwową, dzień później sprint drużynowy.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 8

StatystykAdam

Opublikowano: 2015-03-16 17:04:55

Nie rozumiem jak można się było zgodzić na taki plan zawodów. Nie dość, że będzie to tydzień po Tour de Ski to jeszcze te konkurencje... Przecież w sprincie stylem dowolnym Justyna nawet nie wystartuje, a sprint druzynowy to jednak nie to samo co jakaś indywidualna konkurencja.

CH

Opublikowano: 2015-03-16 18:23:48

ponoć nad tym pracują, ale nie wydaje mi się, żeby FIS chciała zmieniać swoje plany. Poza tym "pracują" to bardzo ciekawe słówko, które w praktyce najprawdopodobniej nic nie oznacza.

NO

Opublikowano: 2015-03-16 18:47:05

Przecież ci co biorą się za organizację tych zawodów nie mają pojęcia o stronie sportowej tego przedsięwzięcia.

Henryk100

Opublikowano: 2015-03-16 19:03:00

Pewnie max co będą mogli ugrać to będzie zmiana stylów, czyli sprint stylem klasycznym i sprint drużynowy dowolnym. Chociaż pewnie i na to FIS nie będzie chciał łatwo przystać. Bo co sezon zmieniają style tych sprintów tuż po TdS, a w tym sezonie mieliśmy styl klasyczny w Otepaa.

Logan

Opublikowano: 2015-03-16 20:34:59

Nie ważne ile śniegu będzie, czy mało czy dużo, i tak trasa będzie przebiegać na "wyczynowej trasie" czyli 1-sze ucho i adam. Wiem, że stowarzyszenie ma gdzieś sportowców, ale może zaczęliby przejeżdżać ratrakiem te prawdziwe wyczynowe trasy znajdujące się na strefie podbiegowej!!! Ale w sumie niezły sposób na dodatkową kasę... "zagradzanie pseudo wyczynowych tras"- Bardzo słaby pomysł :/ Za pana Julka było lepiej (moim zdaniem) Pozdrawiam i liczę na poprawę :)

Tomasz Hucał

Opublikowano: 2015-03-17 07:33:49

Trasy wyczynowe były w tym roku przygotowywane wieloktrotnie. Mówię zarówno o Turbince, jak i Nowo Rytej, Buczkach. Kilkakrotnie był też robiony Zabijaka i ucho powyżej... I proszę pokazać przykład kiedy i od kogo za ten wstęp "na pseudo wyczynowe trasy" pobierane były opłaty? Trasy są dla dzieciaków i młodzieży, by mogli trenować w spokoju i za darmo! I jeżeli chce Pan ze mną polemizować proszę o podpisywanie się imieniem i nazwiskiem, bo z anonimami nie polemizuję:) Pozdrawiam! Tomek

Tomek

Opublikowano: 2015-03-16 23:40:48

Moim zdaniem szkoda pieniędzy i zachodu na organizowanie dwóch sprintów tydzień po TdS z udziałem drugiego rzutu sportowców.

mazi

Opublikowano: 2015-03-18 12:20:51

Ja tam się cieszę że odbędzie się sprint łyżwą, liczę na finał z udziałem Maćka :) Pomijam już zwracanie uwagi tylko na Justynę, oraz na termin zawodów.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl