Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Największa zimowa hala na świecie powstaje w Norwegii

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-09-19

Dziesięć minut jazdy od centrum Oslo, w kierunku na lotnisko Gardenmoen powstanie największa na świecie hala do sportów narciarskich. Norwegowie planują ukończyć budowę w 2018 roku.

 

Hala, która będzie miała 36 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, będzie największym tego typu obiektem na świecie. Trasa dla alpejczyków będzie miała 550 metrów długości i 100 szerokości, na której będzie się znajdowało kilka wyciągów. Przepustowość wyniesie ok. 5tys osób na godzinę.

 

Pod górą na której będzie hala powstanie w tunelu trasa biegowa o długości 2500 metrów i szerokości 6 metrów, na której będzie utrzymywana temperatura od -2 do -4 stopni celsjusza. Budowniczowie kompleksu przewidują, że na trasie biegowej będzie mogło trenować jednocześnie i 1000 osób. Różnicę poziomu zaplanowana na 50 metrów, co wg projektantów jest najlepszym profilem zarówno do trenongów jak i przeprowadzania zawodów.

W skład kompleksu będą wchodziły jeszcze hotele, apartamenty, szkoły narciarskie i centrum handlowe.

 

wizualizacja kompleksu

 

Największym dotychczas zbudowanym tego typu obiektem jest hala w Holandii, koło Aachen, której kubatura wynosi 35 tys metrów kwadratowych, najdłuższy kryty stok to z kolei 400 metrowa trasa w Dubaju. Arabowie jednak nie powiedzieli ostatniego słowa i w 2020 roku planują otworzyć stok pod dachem o długości 1200 metrów!

 

My nie mamy takich ambicji i nie domagamy się tunelu w Polsce. Zacznijmy od oświetlenia i naśnieżania tras PZN-u na Kubalonce.

 

/KaCe/

źródło: www.skihallen.no

 

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl