Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Słoweńscy biegacze przygotowują się do sezonu. Cel? Puchar Świata w Planicy

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-11-10

Reprezentacje powoli zaczynają odliczać dni do zawodów inaugurujących kolejny cykl Pucharu Świata. Ostatnie przygotowania rozpoczęły się też w ekipie słoweńskiej. Choć rodzimy Związek Narciarski jest zadowolony z przebiegu przygotowań, a za cel stawia sobie Puchar Świata w Planicy, to musi zmagać się też z problemami natury finansowej.

 

Ze względu na brak imprezy głównej nadchodzący sezon sprawia wrażenie przejściowego, w związku z czym dla wielu reprezentacji kluczowymi startami będą te, w których zaprezentują się przed własną publicznością. W tej grupie znajdują się także Słoweńcy, którzy już myślą o styczniowym zawodach Pucharu Świata w Planicy (16-17 stycznia). Tym samym kibice będą mogli podziwiać nowoczesny kompleks Planica Nordic Centre, który zostanie oficjalnie otwarty 11 grudnia.

 

Przedstawiciele Związku są zadowoleni z przebiegu przygotowań. – Zawodnicy z powodzeniem przeszli proces przygotowawczy, w przyszłość możemy patrzeć z optymizmem – przyznaje prezes sekcji narciarstwa biegowego w Słoweńskim Związku Narciarskim (NSZ), Janez Vodicar. Wtóruje mu trener Jarko Gracer. – Teraz trudno powiedzieć, w którym miejscu naprawdę się znajdujemy, jednak treningi i testy wskazują na wysoki poziom. Chwila prawdy przyjdzie wraz z pierwszymi zawodami. Mieliśmy pewne problemy związane z urazami, ale obecnie wszystko wydaje się być w porządku - zaznacza szkoleniowiec, ubolewając jednocześnie nad brakiem śniegu, którego próżno szukać nawet w Skandynawii.

 

Drobne urazy to jednak nie najważniejszy kłopot w łonie słoweńskiej kadry. O wiele większy stanowi brak funduszy związany z wycofaniem się części sponsorów. Do zamknięcia budżetu na kolejny sezon brakuje co najmniej 69 tysięcy euro, jednak, jak zaznaczają włodarze Słoweńskiego Związku Narciarskiego, toczą się już rozmowy z potencjalnymi sponsorami.

 

Obecnie trener Gracer ma pod swoimi skrzydłami siedmioro reprezentantów, a są to: Boštjan Klavžar, Miho Šimenc, Vesna Fabjan, Nika Razniger, Lea Einfalt, Anamarijo Lampič i Alenko Čebašek. Jak przyznała Vesna Fabjan, istotny walor stanowi rywalizacja wewnątrz ekipy, dzięki czemu poziom stale się podnosi, zwłaszcza wśród kobiet. Słowenka, która opuściła znaczną część zeszłego sezonu ze względu na problemy z sercem, liczy na dobre występy już w grudniu, by w styczniu być w pełni gotową na zawody Pucharu Świata rozgrywane w ojczyźnie. Z niecierpliwością czeka też na treningi w prawdziwie zimowym otoczeniu, podobnie zresztą jak trener Gracer, który wierzy, że w drugiej połowie listopada warunki się poprawią i do Skandynawii zawita prawdziwa zima.

 

foto:sloski.si

źródło: rtvslo.si / siol.net

 

Katarzyna Nowak 

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl