Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Powrót do przeszłości, czyli klasyczna 50-tka w Holmenkollen

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-11-19

Norweski Team Santander został jednym z organizatorów biegu na 50 kilometrów stylem klasycznym w Holmenkollen. Bieg zostanie rozegrany ze startu interwałowego co 30 sekund. Wraca klasyka klasycznego biegania na nartach?

 

Bieg w Holmenkollen zaplanowano na 20 lutego 2016. Ostanie lata, głównie pod naciskiem stacji telewizyjnych transmitujących biegi narciarskie, biegi na dystansie 50 kilometrów rozgrywano ze startu wspólnego. Organizatorzy biegu w Holmenkollen chcą powrócić do przeszłości i rozegrać zawody ze startu interwałowego tzn, zawodnicy wyruszą na trasę co 30 sekund. Na tym nie koniec, będą mieli do pokonania dwukrotnie pętlę o długości 25 kilometrów. Taki sposób przeprowadzenia zawodów to crem de la creme biegów narciarskich czyli walka  z własnymi słabościami, pokonanie własnych ograniczeń i przedewszystkim samotne pokonywanie kolejnych kilometrów .

 

Nil Otetstad dyrektor Team Santander jest pewny udziału w biegu conajmniej 1000 osób, co zostanie uznane za sukces. Jak zostanie przeprowadzony sam start jeszcze w tej chwili nie jest do końca ustalone, z naszych wyliczeń wynika, że jeżeli każdy zawodnik wystartuje indywidualnie to sam start zająłby conajmniej 8 godzin. Czy będzie to start parami, czy grupami dowiemy się niebawem.

Organiztorzy biegu liczą także na to, że bieg uda się wprowadzić od przyszłego sezonu do cyklu Ski Classics, rozmowy na ten temat jak mówi Anders Aukland trwają już od dłuższego czasu.

 

Zdążyłem sam przeżyć dwa biegi na tym dystansie właśnie ze startem interwałowym (przełom lat 80 i 90-tych) i przyznam, że z niecierpliwością czekam na bieg w Holmenkollen.

Jeżeli ktoś z Polski się wybiera czekam na odzew.

 

Kuba Cieślar

na zdjęciu Thomas Wassberg ze Szwecji, mistrz olimpijski w biegu na 50 km z Sarajewa (1984) i Mistrz Świata z Oslo (1982)

foto.sverigesradio.se

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl