Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Justyna Kowalczyk zaczyna sezon [ZAPOWIEDŹ]

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-11-26

Już jutro, 27 listopada rusza sezon PŚ w biegach narciarskich. Biegaczki narciarskie w Kuusamo wystartują w trzech biegach: w sprincie klasykiem, na 5 km „łyżwą” oraz 10 km „klasykiem”. Justyna Kowalczyk mimo choroby najprawdopodobniej stanie na starcie, choć ostateczną decyzję poznamy w piątek.

 

Od kilku lat inauguracje PŚ w biegach narciarskich odbywają się w Kussamo – na pierwszy ogień zawodniczki walczą w tzw. Mini tourze, czyli Ruka Triple. W piątek odbędzie się sprint stylem klasycznym, w sobotę 5 km dowolnym, a w niedzielę tradycyjnie pościgowe 10 km ponownie klasykiem.

 

Wszyscy kibice czekali z niecierpliwością na start mistrzyni olimpijskiej z Soczi Justyny Kowalczyk. Jednak w niedzielę pojawiły się pierwsze informacje o chorobie Polki, ale na szczęście już jest lepiej. Do ostatnich chwil nie wiadomo na 100% czy Kowalczyk stanie na starcie, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, że podopieczna Aleksandra Wieretielnego zdecyduje się na występ w inauguracyjnych biegach. Polka zamieściła na swoim koncie na jednym z portali społecznościowych zdjęcie z treningu, jednak ostateczna decyzję poznamy dopiero w piątek, tuż przed startem.

 

Jakie faworytki? Tradycyjnie mocna może być Therese Johaug i Charlotte Kalla, która w testowych zawodach pokazała się z bardzo dobrej strony. Justyna Kowalczyk przyznaje na każdym kroku, że jest dobrze przygotowana i stać ją na dobry wynik. Jednak przebyta choroba, osłabienie to może podziałać na niekorzyść polskiej biegaczki. W czołówce namieszać mogą także Finki, Norweżki czy Szwedki.

W sobotę narciarki będą miały do pokonania 5 km stylem klasycznym. Tutaj kwestia faworytek nie ulega zmianie – Kowalczyk, Johaug, Kalla. Na 10 km techniką dowolną sytuacja może być już inna – Justyna raczej nie odegra tutaj dużej roli. Polka zmaga się od wielu lat z bólem piszczeli i jedno jest pewne, na trasie będzie bardzo cierpiała. Największą faworytką jest Kalla i Johaug – jeśli nic nie zdarzy się nie przewidującego, to zwycięstwo powinna odnieść którąś z tych biegaczek.

 

W sezonie 2015/2016 jest kilka zmian – przede wszystkim po raz pierwszy odbędzie się Ski Tour Kanada. Ten turniej odbędzie się na koniec sezonu i karawana PŚ zawita do: Gatineau, Montrealu, Quebecu i Canmore. Poza tym nowością jest Planica – zawody odbędą się w tym słoweńskim miasteczku 16 i 17 stycznia. Justyna Kowalczyk pewnie tam nie przyjedzie, bo organizatorzy przewidzieli sprint stylem dowolnym i sprint drużynowy.

Kolejny sezon będzie inny także z tego względu, iż wiele czołowych biegaczek zabraknie na trasach biegowych. Numer jeden to Marit Bjoergen, która w grudniu zostanie mamą i na narciarskie szlaki wróci zapewne za rok. Kikkan Randall również spodziewa się dziecka, tak samo jak dwie Polki: Kornelia Kubińska i Paulina Maciuszek. Może dziwić decyzja Aino-Kaisy Saarinen, która także jest w ciąży, ale Finka zdecydowała się na start w inauguracyjnych zawodach, być może na nich nie poprzestanie. Narciarka przyznała w rozmowie z fińskimi mediami, że będzie startować tak długo, jak pozwoli jej ciąża i samopoczucie.

 

Po sezonie 2014/2015 kariery sportowe zakończyło spore grono zawodniczek, a wśród nich: Kristin Steira, Celine Brun-Lie, Rika Sarasoja-Lilija, Claudia Nystad, Perianne Jones.

 

Możemy już  powiedzieć jednogłośnie: Sezon 2015/2016 czas rozpocząć! Czekają nas ogromne emocje, miejmy nadzieję w roli głównej z Justyną Kowalczyk.

 

Karolina Snowarska

 

Komentarze - 2

fan

Opublikowano: 2015-11-26 14:11:46

W Ruce odbędą się sprint klasykiem, 5 km ŁYŻWĄ i 10 km KLASYKIEM, więc szanse Justyny się zwiększają :D

redakcja

Opublikowano: 2015-11-26 14:32:12

Racja już poprawione

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl