Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

43 Puchar Tatr, pierwsze zawody Slavic Cup w tym sezonie [KOMENTARZ + GALERIE FOTO]

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2015-12-13

Zimy w Polsce nie ma i niestety nie wiadomo czy będzie. Jednak dwie godziny jazdy od Krakowa jest miejsce gdzie można rozegrać FIS-owskie zawody, komfortowo, bez stresu i co najważniejsze na śniegu. 43. Puchar Tatr - FIS Slavic Cup zakończył się dzisiaj w Szczyrbskim Plesie (Strbske Pleso). Jak było, o tym poniżej.

 

Wyjeżdżając o szóstej rano spod Krakowa trudno było o optymizm. Szaro, buro i do tego padający, czasami wręcz lejący deszcz. Im bliżej Tatr  powinno być zimniej, snieżniej,  jednak nie było. Wprawdzie deszcz zginął gdzies po drodze, jednak śnieg można było zobaczyć tylko w wysokich partiach gór. Jednak im bliżej Szczyrbskiego Plesa tym bardziej robiło się klimatycznie. Po dojeździe na miejsce zobaczylismy obrazek już absolutnie zimowy (co widać na zdjęciu). Stadion, 2500 metrów szerokiej na kilka metrów trasy, inny świat, inny świat zimowy.

Wczesniej będąc w kontakcie z jednym z organizatorów zawodów panem Matusem Jancikiem z klubu SKS Strba, wiedziałem , że pierwsze kroki powinienem skierowac do biura zawodów. W biurze, miłe panie wręczyły mi kamizelkę TEAM i już mogłem legalnie poruszać sie po trasie. Niby nic, a jednak może czas pomyśleć o tym w Polsce. parę zawodów Slavic Cup odbywa się także u nas, o ile łatwiej byłoby organizatorom i sędziom utrzymywac porządek na trasie. Druga od razu zauważalna sprawa, trasa otwarta do 9.20, potem koniec nie ma biegania na nartach. Wyobrażacie sobie coś takiego w Polsce. Ja nie, pamietając zawody na Kubalonce czy w Zakopanem, z tym zawsze był największy problem, dziesiątki osób biegających na nartach, ten robi trening, ci przyjechali z daleka sobie pobiegać, tu trenerzy, tam koledzy, czasami nie wiadomo kto jest kto. W Szczyrbskim? Ani jednej osoby na nartach na trasie poza zawodnikami. Da się!

Trasa przygotowana bardzo dobrze, szeroko, równo aż chciało sie biegać. Szatni pod dostatkiem, zaplecze socjalne, oczywiście coś zostało po ubiegłorocznej uniwersjadzie jednak różnicę widać gołym okiem. Chyba z litości nie wyliczę ile szatni (boksów) ma trasa w Zakopanem, więcej ma Kubalonka, wiecej mają Ustrzyki, jednak do Szczyrbskiego im daleko. Ludziom z Jakuszyc od razu mówię, nie będzie porównań z Polaną to mimo wszystko inny świat. Dlaczego o tym piszę? Parę ośrodków biegowych widziałem, nie porównuję naszych tras do ośrodków "zachodnich", ale czy nie możemy w końcu podejrzeć naszych najbliższych sąsiadów. Niby Tatry, a jednak zupełnie inny biegowo-narciarski świat.

 

Dekoracja zawodniczek i zawodników, nie pod chmurką z podium lub bez (różnie bywa) a w miniaturowym amfiteatrze z wprowadzającymi w strojach regionalnych dziewczynami. Nie było wchodzenia na scenę skąd kto i jak chce, nie, trzeba było wejść za regionalną holką, ładnie się ustawić i czekać na wyczytanie itd, itp. Był oczywiście aspekt humorystyczny, spiker zawodów nie wiem jak to robił, ale wszystkie polskie nazwiska wyczytywał z angielskim akcentem, cóż mają w końcu euro...brzmiało to jednak dziwnie.

 

Na koniec zaproszenie, wspomniany wyżej Matus Jancik prosił o przekazanie zaproszenia dla naszych biegaczy i biegaczek narciarskich. W dniach 29-30 odbędzie się na Słowacji w Gerlachovie 24 Memoriał Bohaterów Powstania Słowackiego, na który serdecznie zaprasza. W końcu grupą kilkudziesięciu zawodników pogardzić nie można.

O wynikach naszych zawodników było już dzisiaj w innym artykule, dlatego nie będziemy się powtarzać, może tylko jedno: z 12 miejsc na podium Polsce przypadło siedem. Prawda, że nieźle?

 

I na zakończenie co jest naszą skipol-ową tradycją poniżej znajdziecie dwie galerie FOTO z zawodów, prawie 400 zdjęć. Zapraszamy.

 

GALERIA NR. 1                                               GALERIA NR.2

 

Oraz wyniki z FIS-punktami

MEN                WOMEN

 

KaCe

po powrocie do szaro-burego pod Krakowa

 

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl