Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Trenerskie zawirowania w norweskich kadrach biegaczy i kombinatorów, niepewna przyszłość Tronda Nystada

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-03-25

Rozstanie Tronda Nystada z kadrą norweskich biegaczy to nie koniec ewentualnych zmian na trenerskich stanowiskach w Kraju Wikingów. Niepewni swojej przyszłości są także szkoleniowcy i działacze innych dyscyplin, w tym kombinacji norweskiej. 

 

Wypalenie, potrzeba wyzwań czy też chęć częstszego przebywania z rodziną - to jedne z wielu powodów, dla których szkoleniowcy decydują się na rozstanie z trenerskim gronem. Jeszcze w czasie trwającego wówczas sezonu, na początku lutego, po 4 latach pracy z prowadzenia kadry norweskich biegaczy zrezygnował Trond Nystad, argumentując swoją decyzję właśnie życiem osobistym i częstymi wyjazdami. Teraz coraz częściej mówi się, że nowym szkoleniowcem zostanie jego były asystent, Tor Arne Hetland, jednak oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły - ostatecznie nazwisko sukcesora Nystada mamy poznać w kwietniu. Co ciekawe, choć po decyzji Nystada pojawiały się doniesienia, według których mieszkającym w Ramsau trenerem zainteresowane były inny reprezentacje, m.in. Rosjanie. Jeszcze przed finałowymi biegami w Kanadzie, szkoleniowiec przyznał jednak, że jak na razie nikt się z nim nie kontaktował, choć on sam publicznie wyrażał chęć dalszej pracy z kadrowiczami. W tym momencie jego priorytetem jest znalezienie dla siebie miejsca, które nie będzie wymagało tak wielu podróży jak dotychczas, a także pozwoli na rozwój.    

 

Hetland, który pracował już w Niemczech, Kanadzie czy Szwajcarii, wydaje się idealnym kandydatem na puste jak na razie stanowisko, a wielkim orędownikiem jego kandydatury jest m.in. Peter Northug. - Nie wyobrażam sobie innej osoby na tym miejscu, jest oczywistym kandydatem - przyznał norweski gwiazdor, a sam zainteresowany podkreśla, że dalej będzie kontynuował to, co zaczął wspólnie z Nystadem. - Chcę, by zawodnicy dalej brali wspólną odpowiedzialność za swoje szkolenie i rozwój, a dzięki temu tworzyli najlepsze standardy, które będą naśladowane przez kolejne pokolenia - przyznał niemal stuprocentowy następca Nystada na łamach dziennika Aftenposten.

 

Nie wszyscy mogą być jednak tak pewni swego, jak Hetland. Dalej nieznana jest przyszłość trenerów kadry kobiet, Egila Kristiansena i Roara Hjelmeseta, którzy czekają na przedłużenie kontraktów. Nie najlepiej dzieje się także w kombinacji norweskiej - z pracy w charakterze dyrektora sportowego odpowiedzialnego za dwubój klasyczny zrezygnował Sverre Rotevatn, choć jego umowa jeszcze ostatecznie nie wygasła. Mimo to włodarze rodzimego Związku muszą poszukać następcy. W dodatku szkoleniowcy zajmujący się kadrą kombinatorów - odpowiedzialny za przygotowanie skokowe Nik Huber i trener główny Bjørn Kåre Ingebrigtsen - mogą się z nią pożegnać, bowiem po tym sezonie wygasają ich kontrakty, a negocjacje dotyczące ich przyszłości w Kraju Wikingów znajdują się na razie tylko na etapie rozmów. - Na ten moment nie dostałem żadnej konkretnej oferty. Muszę czekać na rozmowy - przyznał na łamach NRK, a na temat blasków i cieni swojej pracy dodał:  - Chociaż to ciekawe zajęcie, to jest też wymagające ze względu na częste podróże i konieczność połączenia ich z życiem rodzinnym.

 

Jak zapewniają działacze Norweskiego Związku Narciarskiego, wszelkie sprawy związane z kontraktami pracujących szkoleniowców mają zostać wyjaśnione najpóźniej w kwietniu. Czas pokaże zatem, jaka przyszłość czeka nie tylko trenerów, ale i zawodników z kadr Skandynawów.

 

źródło: NRK / aftenposten.no

fot. FIS

 

Katarzyna Nowak

 

Komentarze - 1

przypelzlo

Opublikowano: 2016-03-26 12:12:09

A moze tak przewietrzyc polskie sztaby I zatrudnic takirgo fachowca dla Staregi I juniorow? MP pokazaly ze jest tragicznie ...

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl