Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jelena Vjalbe o dopingu, astmie i Norwegach

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-07-25

Prezydent Rosyjskiej federacji Biegów Narciarskich Jelena Vjalbe udzieliła wywiadu norweskiemu portalowi vg.no. Poniżej fragmenty rozmowy o  astmie, norweskiej kadrze i rosyjskiej sbornej.

 

VG: - Jakiś czas temu krytykowała pani praktykę stosowania przez norweskich beigaczy narciarskich leków na astmę

Vjalbe: - Tak. Przypadek Norwegii jest szczególny. macie najlepszych biegaczy narciarskich na świecie i wszyscy są chorzy, wszyscy są astmatykami. Mam przyjaciół chorych na astmę i dla nich wejście na drugie piętro stanowi problem, łapią zadyszkę, mają kłopoty z oddychaniem. Jeżeli zawodnicy cierpią na tę samą chorobę, to rozumiem, że przyjmują specjalne leki przepisane przez lekarzy.

 

VG: - Czy w rosyjskiej kadrze są zawodnicy biorący lekarstwa na astmę?

Vjalbe: - Nie nie ma. Wszysycy przeszli szczegółowe badania, także w kierunku astmy i u nikogo z naszych takiego problemu nie stwierdzono.Możemy być szczęśliwi, że wszyscy są zdrowi. Osobiście nie chciałabym mieć astmy, i nie rozumiem, jak można sądzić, że być astmatykiem w biegach to dobrze.

 

VG: - Czyli nikt z zawodników rosyjskiej kadry nie bierze leków na astmę?

Vjalbe: - Nie nie bierze. Mieliśmy przypadek jednego diabetyka w kadrze juniorskiej, ale o astmie nie słyszałam.

 

VG: - Jak Pani myśli, jakie korzyści płyną z zażywania leków na astmę?

Vjalbe: - Nie mam pojęcia, może poprawiają oddychanie. Dla mnie to trochę dziwne, że norwescy biegacze są chorzy, a jednocześnie tak szybko biegają, jednak musimy się z tym pogodzić.

 

VG: - Co Pani odpowie na zarzuty w stosunku do swoich zawodników dotyczące stosowania dopingu na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi?

Vjalbe: - Zawsze w ten sam sposób. Jeżeli brali doping to dlaczego tak słabo wypadli. To śmieszne. Żaden z narciarzy biegowych nie brał dopingu przed i w trakcie igrzysk.

źródło:vg.no

 

Jelena Vjalbe: Jelena Walerjewna Trubicyna-Välbe (ros. Елена Валерьевна Трубицына-Вяльбе, ur. 20 kwietnia 1968 r. w Magadanie) – rosyjska biegaczka narciarska reprezentująca ZSRR, Wspólnotę Niepodległych Państw oraz Rosję. Jest siedmiokrotną medalistką olimpijską, siedemnastokrotną medalistką mistrzostw świata i pięciokrotną zdobywczynią Pucharu Świata. Obecie prezydent Rosyjskiej Federacji Biegów Narciarskich. (wikipedia.pl)

 

/////////////////////

 

Letnia kanikuła, czy też jak kto woli sezon ogórkowy wypełniają nam tematy związane z dopingiem. A to rosyjscy lekkoatleci, a to Sundby, media mają o czym pisać. Można powiedzieć, że z dużej chmury mały deszcz, w końcu Rosjanie wystartują w Rio de Janeiro, Sundby dostał 2 miesiące dyskwalifikacji i temat zamknięty. Czy rzeczywiście?

 

kace

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl