Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

WAŻNE: 14 miesięcy kary dla Johaug

Biegi narciarskie świat -> Artykuły

2016-11-29

Antidoping Norge uznał Therese Johaug winną niesprawdzenia składu maści, w której znalazł się zakazany klostebol. Organizacja zaproponowała 14 miesięcy dyskwalifikacji.

 

Sprawa zawieszonej do 18 grudnia Therese Johaug wreszcie nabrała tempa. Oskarżona o przyjmowanie niedozwolonego sterydu anabolicznego klostebolu biegaczka dziś dowiedziała się o możliwym wymiarze kary. Tę orzekła wstępnie agencja Antidoping Norge.

 

Niecelowo, ale nieuważnie

 

Organizacja, która wykryła w organizmie norweskiej gwiazdy steryd, orzekła, że jeśli tłumaczenia odpowiedzialnych za aferę są prawdziwe, to Johaug nie jest w niej bez winy. Jako sportowiec powinna była sprawdzić, czy w lekach podanych jej przez byłego już lekarza kadry Fredrika Bendiksena nie znajdują się zabronione substancje. A tego nie zrobiła, dlatego powinna ulec karze zdyskwalifikacji na 14 miesięcy, liczonej od dnia pierwszego zawieszenia – 18 października. Wtedy na trasy mogłaby wrócić tuż przed przyszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia.

 

- Po badaniach wiemy, że Therese nie przyjmowała klostebolu umyślnie, dlatego nie zasługuje na maksymalną dyskwalifikację w wysokości czterech lat. Stężenie sterydu w jej organizmie odpowiada zastosowaniu kremu, dlatego nasz werdykt jest adekwatny do rozmiaru wykroczenia – powiedział na łamach portalu „VG” szef Antidoping Norge Anstein Gjengedal. Jak podkreślił, tłumaczenie przyjęcia Trofoderminu własną niewiedzą nie jest skuteczne, dlatego że na opakowaniu znalazło się wyraźne ostrzeżenie. Johaug i Bendiksen je zignorowali.

 

Kurs na Pjongczang utrzymany

 

Teraz na potwierdzenie lub odrzucenie wyroku Antidoping Norge musi zdecydować się Norges Idrettsforbundet, czyli tamtejszy odpowiednik PKOl. To zapowiedziano na początek przyszłego roku, a jest to zapowiedź o tyle istotna, że dopiero po tym fakcie otworzą się drogi do apelacji. O tę z pewnością powalczy skazana.

 

Mimo surowego werdyktu w obozie obrońców Johaug zapanował umiarkowany optymizm. Czas uleczył rany i świadomi powagi sytuacji prawnik i menedżer biegaczki mówią już nie tyle o powrocie do rywalizacji przed mistrzostwami w Lahti, ale możliwie najkorzystniejszym skróceniu kary przed igrzyskami w Pjongczang, których początek zaplanowano na 9 lutego 2018 roku.

 

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że komisja badająca sprawę nie przypisuje Therese głównej winy za zaistniałą sytuację. Wszystko jest w porządku – powiedział dziennikarzom menedżer Jørn Ernst. Prawnik Christian B. Hjort stwierdził natomiast, że nie jest to jeszcze sytuacja bez wyjścia i tego z pewnością spróbuje poszukać w Sportowym Trybunale Arbitrażowym CAS w Lozannie. Jak dopuszczają przepisy, o zmianę długości kary będą mogły też apelować FIS oraz WADA (World Anti-Doping Agency), które jak dotąd mogą jedynie przyglądać się sprawie. Ewentualna ścieżka prawna dla wszystkich stron otworzy się jednak dopiero po styczniowej decyzji Idrettsforbundet.

 

KOMENTARZ: Wydaje się, że po czasie na sprawę inaczej zaczęli patrzeć zarówno dziennikarze, jak też sami bohaterowie afery. Uważam za wysoce prawdopodobne, że kara 14 miesięcy uprawomocni się, FIS i WADA nie wniosą o jej przedłużenie, za to „za dobre sprawowanie” dyskwalifikacja zostanie w przyszłym roku skrócona na tyle, by Johaug mogła występować w całym sezonie Pucharu Świata 2017/18. Jeśli nie, i tak wiele nie straci, bo dzięki dzisiejszej argumentacji (niejako łaskawej dla oskarżonej) uda jej się jako tako ochronić wizerunek, a data powrotu i tak nie grozi wykluczeniem z walki o medale igrzysk. O ile na tym, co w ostatnich miesiącach działo się wokół norweskich biegów narciarskich, lawina skandali się skończy.

 

Michał Chmielewski

 

Komentarze - 2

taki jeden

Opublikowano: 2016-11-30 10:02:09

A o jakich skandalach pan mówisz, panie MCh?

MCh

Opublikowano: 2016-11-30 16:58:55

takich jednych

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl